У прикордонних регіонах РФ триває рейд російських добровольців. П’яту добу в Курській і Бєлгородській областях тривають бої, не замовкають оповіщення про повітряну тривогу. Легіон “Свобода Росії”, Сибірський батальйон і Російський добровольчий корпус перетнули кордон РФ у ніч на вівторок 12 березня. Вони діють на території країни як автономні підрозділи.
За 5 днів і з боку російських силовиків, і з боку добровольців було зроблено чимало заяв. Обидві сторони говорять про втрати противника. Мирне населення зі свого боку налякане, хтось евакуювався, хтось залишився вдома і знімає на камеру те, що відбувається.
Рейд триває
До бойових дій підключилися підрозділи Ічкерії. Спочатку добровольці встановили контроль над селищами Теткіно в Глушковському районі Курської області Росії. Потім — над Горьківським Грайворонського району Бєлгородської області (РФ), що знаходиться в безпосередній близькості від адміністративного кордону з Україною. Потім вранці 18 березня добровольці повідомили, що підняли прапори в селі Козинка Бєлгородської області РФ.
Незважаючи на те, що добровольці легіону “Свобода Росії”, “РДК” і “Сибірського батальйону”, щоразу попереджають про прийдешній обстріл населених пунктів, місцева влада не лише не проводять евакуацію, а й, як повідомляють в українській розвідці, блокують виїзди. Люди насилу вибираються на безпечніші території власними силами.
Станом на ранок 15 березня понад 7 тис. автомобілів скористалися гуманітарним коридором у Бєлгородській області та понад 600 авто — у Курській. Російські добровольці організували гуманітарні коридори повторно.
Прикриваючись мирним населенням, як “живим щитом”, російські військові наносять вогонь по противнику з житлових районів. Про це свідчать перехоплені службою безпеки України розмови місцевих жителів Бєлгородщини.
Попри спроби армії РФ вибити противника з власної території та заяв пропагандистів про повну зачистку ворога, добровольці продовжують операцію.
Бійці “Русского добровольческого корпуса” взяли в полон 27 російських військових. РДК показав відео з солдатами армії РФ і запросив губернатора Бєлгородської області Гладкова на зустріч, щоб передати йому полонених.
Згідно зі зведеннями Міністерства оборони РФ — близько 500 добровольців загинули, знищено десятки одиниць техніки. Добровольці це заперечують, хоча зазначають, що їхній бій обходиться не без втрат. У “Російському добровольчому корпусі” показали відео полонених солдатів армії РФ і пропонують губернатору Бєлгородської області зустрітися і провести обмін.
Крім тактичного, рейди російських добровольців мають вагомий інформаційний вплив. Вони, як єдина реальна опозиція Кремлю, доводять, що збройний опір московському режиму можливий і дієвий.
Станом на ранок 18 березня російська армія в Бєлгородській і Курській областях втратила не тільки десятки техніки, а й кілька сотень людей: 613 військовослужбовців загинули, 829 військовослужбовців поранені.
Серед знищеної та пошкодженої техніки є танки, БМП, гаубиці, міномети, “Гради”, легкові та вантажні авто.
Тим часом у Києві було проведено перший Форум підтримки російських добровольців.
“Об’єднання різних опозиційних майданчиків навколо єдиної ідеї наближає нашу спільну перемогу в рази швидше. Ми вже довго говоримо про те, що якщо ми хочемо бачити Росію вільною — нам необхідно об’єднатися”, — йдеться в повідомленні “Свободы России” в Telegram.
Учасники форуму підписали спільний Меморандум про підтримку російських добровольців.
План “максимум” добровольців — дійти до Москви. Однак таке завдання, згідно із заявами, планують реалізувати у віддаленому майбутньому.
Коментарі експертів та учасників рейду
Про значення подібних рейдів російських добровольців, страхи Кремля і перспективи збройного опору путінському режиму — в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:
- “Цезар”, заступник командира легіону “Свобода Росії”;
- Олексій Барановський, доброволець легіону “Свобода Росії”;
- Олег Лісний, політолог;
- Віктор Ягун, генерал-майор запасу СБУ, заступник голови СБУ у 2014-2015 роках, директор Агентства реформування сектору безпеки;
- Ілля Пономарьов, депутат Держдуми РФ (2007-2016 рр.), творець каналу “Утро Февраля”.
“ЦЕЗАР”: Рано чи пізно ми дійдемо до Москви
— Наша фінальна мета — це звільнення всієї нашої батьківщини. Не просто звільнення якоїсь частини території Бєлгородської або Курської областей. Ми прекрасно розуміємо, що Путін — це могильщик Росії, це могильщик не тільки Росії, а й убивця народів, які оточують країну. Ми прекрасно пам’ятаємо Чечню, Грузію, Сирію, 2014 рік в Україні, повномасштабне вторгнення. Ми прекрасно розуміємо, що Путін — це загибель, розпад, розчленування і знищення Росії.
Звичайно, наші операції будуть масштабуватися. Якщо перші рейди були не дуже тривалими і займали невеликі локації, то зараз ми бачимо більш широку операцію на території двох областей. Наше завдання — збільшувати нашу військову присутність на території батьківщини, набирати нові сили, зростати і кількісно, і якісно. І це рано чи пізно приведе нас до Москви.
Назад вибити нас противник не може, незважаючи на ті варварські методи ведення війни, які він уже продемонстрував в Україні на території Російської Федерації.
Путінські війська поводяться так само: КАБи, ФАБи, “Гради”, ствольна артилерія, стрільба з танків прямим наведенням по житлових будівлях, соціальних установах. Їх нічого не зупиняє, вони готові вбити кого завгодно, аби знищити нас разом із ними.
Коли операцію буде завершено, можна вже буде підбити підсумки. І, власне кажучи, це будуть суто військові підсумки нашої операції. Але найголовніший наш підсумок — це підсумок політичний. Ми продемонстрували, що громадяни Росії мають можливість збройним шляхом боротися з путінським режимом. У цей час зараз по всій Росії закінчується фарс під назвою “вибори”, і ми побачили безпрецедентну кількість актів громадянської непокори путінському режиму.
Люди заливали урни зеленкою, підпалювали їх, підривали, прирікаючи себе на багаторічні тюремні терміни тим самим. Але, тим не менш, вони показують, що цього президента не приймають, вони розуміють, що він диктатор.
З 21 вечора до 7 години ранку протягом чотирьох-п’яти останніх днів ми надаємо гуманітарні коридори. Тільки в перший день 7600 одиниць приватного автотранспорту змогло вийти цими коридорами. Тобто це 20-30 тисяч осіб.
Природно, набагато більше людей скористалися ще й громадським транспортом, хоча влада Бєлгорода і Курська перешкоджає відтоку біженців. Вони хотіли показати максимальну явку на “виборах”. Ми прекрасно знаємо, що підсумки “виборів” на території Бєлгородської та Курської областей сфальсифіковані. Не може бути явка 4% о 12 годині дня, а о 13-й годині — вже 50%. Як і по всій Росії, були масові фальсифікації.
ОЛЕКСІЙ БАРАНОВСЬКИЙ: Це було “вогняне голосування”
— Природно, похід на Москву — це не завдання сьогоднішнього дня. Але це — наша мета, програма максимум. Зрозуміло, що скинути путінський режим не можна, перебуваючи в населеному пункті Теткіно або Грайворон. Але рано чи пізно ця війна, партизанська революція перекинеться і вглиб країни, дійде до самих центрів і вузлових пунктів управління країною — Москви та інших.
Ми працюємо крок за кроком. Сьогодні перебуваємо на етапі “виборного голосування”. А далі буде більше. Ми не збираємося припиняти свою діяльність на території, поки що підконтрольній путінській владі. Зараз одне з наших головних завдань — звернути увагу міжнародної спільноти на нелегітимність “виборів”. На те, що Путін — ніякий не президент.
Це той тренд, який ми і вітаємо. І хочемо закликати до цієї дії всіх лідерів європейських країн, Америки тощо. Путін — ніякий не президент, Путін — узурпатор влади, військовий злочинець. І ці тези починають лунати з найвищих владних кабінетів по всьому світу. Власне, наш голос у цьому ряду теж. Ми нашу акцію приурочили саме до цього. І добре, що імпульс такого вогняного “голосування”, вогняних оцінок цих “виборів” уже лунають досить голосно.
Це наймасовіший рейд російських добровольців від початку великої війни на території РФ — беруть участь цілих три підрозділи.
Що стосується реакції місцевої влади в Бєлгороді, куди ми вже неодноразово ходили, там дійсно спробували зробити деякі висновки — нарили додаткові окопи, встановили “зуби дракона”. Там були сконцентровані додаткові резерви російської армії.
А Курська область щодо цього вперше “зустрічає гостей”, і для них це було максимально несподівано. Не можна сказати, що не було жодних захисних споруд, вони є. Але навіть свідчення того, що на кордоні в значній кількості в Курській області були сконцентровані строковики, це показник, що російська сторона не очікувала якогось прориву тут.
За нашими даними, лікарня в Глушково — це райцентр на північний схід від Теткіно — переповнена зараз і місцевими жителями, які потрапили під невибірковий вогонь російської армії, і строковиками, які дістали поранення під час цих бойових зіткнень із нашими підрозділами. Відповідно, ситуація в областях досить різна.
Бєлгородська область краще підготовлена, Курська — погано підготовлена. Брянська цього разу залишилася осторонь, але я думаю, ненадовго.
ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Говорити про те, що рейди добровольців — нікчемні — легко лише сидячи в Москві
— Окремо рейд нічого не може зробити. Але є прийом малих порізів. І якщо вони мають регулярний характер, то кожен наступний є більш руйнівним для путінського режиму. І чим більше він отримує резонанс у медіа, тим він стає небезпечнішим для Путіна. Він може це використати і свій бік обернути, сказати, бачите, на нас нападають, ми — обложена фортеця.
Але з іншого боку, це дуже легко, наприклад, оцінювати, перебуваючи в Москві чи Пітері. А ось у Бєлгороді, коли люди з сумками тікали, все по-іншому. Коли жінка з вікна бачить російський танк, а виявляється, він лише російського виробництва, але несе загрозу. І це відбувається регулярно.
Прикордоння насправді живе в іншому світі, в іншій Росії. І не тільки тому, що в них там бідніше, бідніше, а тому що в них “СВО” тривають уже на їхній території. І це роблять громадяни Росії, що дуже важливо.
Найголовніше, що це відбувається в режимі реального часу. Люди знімають, працює сарафанне радіо. І з іншого боку, ми бачимо, що РДК та інші добровольці намагаються показати глибинному народу, що мирний протест себе вичерпав, і він не має жодних можливостей відродитися. І тільки зі зброєю в руках можна щось виривати у себе в державі і вибивати собі якісь свободи. Інших варіантів немає — або мовчати, або воювати.
ВІКТОР ЯГУН: Замовчування ситуації дасть Кремлю зворотний результат
— Як уже неодноразово говорилося, коли Путін прийшов до влади, він у якийсь момент підписав негласний договір із російським населенням: “Я забираю у вас свободу слова, свободу волевиявлення, замість цього даю стабільність і безпеку”.
Зараз постало питання про те, що комплексно територія Росії піддається нападу незрозуміло кого для них. Паралельно з цим ідуть удари по нафтопереробних комплексах у глибині Росії. І це все на тлі так званих “виборів”.
Ясна річ, що населення Росії починає ставити не дуже зручні для влади запитання. А що ж відбувається? А де наша безпека? А з ким ми воюємо? А хто це такі? А чому вони не з українським прапором, а якимось іншим прапором? Давайте розбиратися. Коли ситуацію замовчують, це, навпаки, підстьобує, особливо російську молодь розбиратися в ситуації.
Наші союзники з російських підрозділів самі кажуть, що на них активно почали виходити люди, які теж хочуть воювати проти режиму. Вони не знають, як і де цих людей приймати. Думаю, що саме такі дії можуть дійсно призвести до лавинного збільшення цих підрозділів. І вони вже після цього дійсно будуть демонструвати дуже сильне протистояння путінській владі.
З того, що відбувається зараз, можна зрозуміти одне: логістичні ланцюжки відпрацьовані, підрозділи зайшли на довший період, є можливість використовувати якісь трофейні речі. І справді відпрацьовано механізм того, що підрозділи можуть залишитися на довгий період.
За останньою інформацією, до бойових дій долучилися підрозділи Ічкерії, які захопили разом з іншими підрозділами російських добровольців, ще один населений пункт. Це говорить про те, що ситуація на території Росії погіршується для її влади, а операція, яку проводять наші союзники, тільки розширюється.
ІЛЛЯ ПОНОМАРЬОВ: Було б непогано встановити тіньовий уряд на звільнених від режиму територіях
— Завдання спільне — Москва, це безумовно. Сумнівів жодних немає. Але навряд чи ми можемо очікувати, що з цього заходу дійдемо до Москви. У Москву треба зайти тоді, коли там ситуація вже захитається, і коли її треба буде добивати, грати в такому ендшпілі.
Необхідно завдати максимальної шкоди путінській армії. Провести якомога більше яскравих дій, які б призвели до максимального припливу нових бійців, нових рекрутів до наших лав.
Зараз головне завдання полягає в тому, щоб зміцнитися й утримати якийсь шматок території, розгорнувши над нею в підсумку біло-синьо-білий прапор і оголосити там якийсь тіньовий уряд. Тим більше, що легітимність Путіна після 17 березня, м’яко кажучи, під питанням. Вийде це чи ні, є великі сумніви, тому що є об’єктивні обмеження в озброєнні.
Діє заборона від західних партнерів. Це дуже сильно зв’язує руки артилерії, насамперед. Це означає великі ймовірні втрати, чого б ми хотіли, звичайно, уникнути. Проте наразі велика кількість наших сил перебуває на території Російської Федерації, і, відповідно, поки що ця операція триває.
Ми бачимо, що місцева влада неохоче, але вже визнала всю глибину своїх проблем. Губернатор Бєлгородської області В’ячеслав Гладков оголосив про те, що будуть закриті торгові центри, школи наступного тижня. Тобто серйозність проблеми вони розуміють.
Читайте також: Диктаторський результат: псевдовибори і “перемогу” Путіна аналізували експерти