Реінтеграція Карабаху — особливого статусу не передбачається, — Юнусов

Нагірний Карабах. Ілюстрація: segodnya.ua

Хоча влада Азербайджану заявила, що вже є програма реінтеграції Карабаху, її деталі поки не відомі. Очевидно, що до процесу реінтеграції буде прикута увага всього світу, культурні та мовні права вірменського населення регіону будуть збережені. Водночас якогось особливого статусу для Карабаху не передбачається. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав азербайджанський політолог, конфліктолог Аріф Юнусов.

Він зазначив, що вірменське населення має вибір: залишити регіон або залишитися і жити як громадяни Азербайджану. Найближчим часом мають бути врегульовані “форми державного будівництва”: адміністративно-територіальний поділ, виконавча влада, інші.

“Все, що пов’язане з мовою, культурою, зберігатиметься, зважаючи, що Азербайджан — член Ради Європи, ми підписанти Рамкової конвенції з нацменшин та Європейської хартії. Плюс, величезна увага всього світу до Карабаху означає, що щось у цьому напрямі робитиметься. Ми просто поки що не можемо сказати, що саме. Але буде те саме, що напевно в інших країнах, які підписали ці документи. Нічого у вигляді якогось особливого статусу не передбачається. Та й [президент Азербайджану Ільхам] Алієв кілька разів сказав, що цю тему закрито: вони житимуть як громадяни Азербайджану”, — прокоментував азербайджанський політолог.

Водночас він не виключив запровадження деяких особливих прав для мешканців регіону на певний період. Наприклад, звільнення від сплати комунальних послуг, надання гуманітарної допомоги. Він наголосив: зараз головне — допомога людям, які мешкають у регіоні.

“До Карабаху прикута велика увага, отже, хоч Азербайджан і каже, що це внутрішня справа, якісь моменти обговорюватимуться і з європейцями. Але Конституція Азербайджану буде головною, це однозначно”, — наголосив Аріф Юнусов.

Читайте також: Такі конфлікти, як у Нагірному Карабасі, не вирішуються, а трансформуються — розбір експерта

Нагадаємо, Карабах визнав владу Азербайджану і буде реінтегрований до його складу. Республіка, що проіснувала 32 роки, фактично капітулювала. Такий результат так званої “третьої карабаської” війни, що тривала менше одного дня.

Прямий ефір