Реакція Китаю на розміщення російської ядерної зброї в Білорусі: експертка звернула увагу на деталі

Ілюстрація: ixbt.com

Міністерство закордонних справ Китаю завжди стримане в якихось оцінках щодо війни Росії проти України, однак на розміщення російської ядерної зброї в Білорусі МЗС Китаю відреагувало. Про це сьогодні, 2 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила експертка з питань Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталія Плаксієнко-Бутирська.

За її словами, Китай заявив, що є п’ять країн, які сьогодні офіційно володіють ядерною зброєю. Рік тому вони підписали договір про те, що ядерна війна не може бути розв’язана, і про те, що ядерна зброя — це не розв’язання проблеми.

“Це вже позиція, і вона була висловлена. І в цій позиції було показано, що Китай незадоволений тим, що робить Росія. Китай перебуває в певному такому капкані, тому що він покладається на Росію як на стратегічного партнера у своєму протистоянні зі Сполученими Штатами Америки, і він теж потребує певної допомоги Росії в цьому напрямку, тому різко критикувати не може РФ. Крім того, Китай вів раніше політику невтручання у внутрішні справи інших країн, але на сьогоднішній день поступово йому треба буде виробляти позицію, коли потрібно буде говорити гучніше про це невтручання”, — сказала Плаксієнко-Бутирська.

Вона зауважила, що під час зустрічі китайський лідер і Путін заявили, що вестимуть стратегічну координацію політики щодо Центральної Азії.

“Це означає, що в них буде велика готовність двох країн впливати на ситуацію в Центральній Азії, вони не хочуть, щоб Сполучені Штати чи інші країни допомагали. Тобто, вони сказали, що будуть допомагати утримувати свій суверенітет і протистояти кольоровим революціям. Тобто виходить, що дві країни намагаються в такий спосіб утримувати ситуацію в Центральній Азії так, щоб демократичні сили, наприклад, не могли там розвиватися і щоб Центральна Азія була під їхнім контролем”, — повідомила експертка.

Плаксієнко-Бутирська звернула увагу, що це перший крок, коли Китай заявив про якісь свої політичні амбіції, бо здебільшого раніше він концентрувався на економіці.

“Розміщення тактичної ядерної зброї на території Білорусі не може подобатися Китаю. Це все-таки певні червоні лінії для Китаю. Я думаю, що російській стороні вони озвучені”, — висловила вона думку.

Експерт вважає, що Росія, плануючи розмістити на території Білорусі ядерну зброю, підставляє Китай.

“З одного боку, у світі йде критика щодо того, що Сі Цзіньпін сидів за одним столом із Путіним, і тут же відбуваються такі речі. А з іншого боку, інші країни в азійському регіоні теж дивитимуться на те, як розвивається ситуація, і, можливо, Південна Корея і Японія захочуть розмістити на своїй території тактичну ядерну зброю, враховуючи ситуацію з Північною Кореєю. І в цьому випадку в Китаю буде менше аргументів стримувати це, підтримуючи Росію. Китай певною мірою допомагає відкривати скриньку Пандори, дуже небезпечну в цьому світі й для нього самого”, — резюмувала Плаксієнко-Бутирська.

Читайте також: Китаю не потрібна Білорусь з ядерною зброєю — вона має залишатися сателітом, — Ягун

Прямий ефір