Реабілітація військових в Одесі — лікарі ставлять на ноги українських захисників після важких поранень (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

В Одеському реабілітаційному центрі українських військових вчать заново ходити після важких поранень на фронті. Усе лікування для пацієнтів безоплатне — за договором із Міністерством оборони України. Від травня цього року в Центрі відновлювальної медицини та рухової реабілітації допомогли близько сотні військовим, які дістали поранення, повідомляє FREEДОМ.

Уже третій тиждень у центрі проходить реабілітацію військовослужбовець Державної прикордонної служби України Микола. Він виконує вправи для суглобів після 6 кульових поранень, отриманих у Маріуполі цієї весни. Чоловік був серед тих, хто пройшов жорстокі бої на “Азовсталі” та російський полон. Через важкі поранення Миколу повернули до України під час першого ж обміну військовополоненими, після чого він переніс уже 8 операцій.

“Одне влучання в обличчя було, в руку, в ногу, в стегно, в плече. Сюди приїхав на милицях, але третій тиждень пішов, і вже ходжу без милиць. Думаю, що ще за тиждень я буду бігати”, — сказав він.

“Це тренажер, який імітує жим ногами і присідання, залежно від того, як ми поставимо спинку. Тут ми вже тренуємо його осьове навантаження, те, що необхідно, для ходьби без милиць. Сьогодні перший день, коли Микола прийшов до нас без милиць”, — розповів керівник центру PROMED Відаді Гулуєв.

Одеський реабілітаційний центр розпочав свою роботу в травні цього року. Він допомагає військовим, які, захищаючи Україну, дістали важкі поранення в бою.

Не втрачає позитиву і військовослужбовець морської піхоти Роман. Травму ніг він отримав ще на початку війни під час обстрілу Миколаєва.

“Дуже багато наших хлопців, на жаль, дістають поранень на різних ділянках фронту, але ми обов’язково переможемо. Багато людей відновлюють сили, багато воїнів знову стають до лав Збройних сил, знову продовжуючи боротьбу”, — поділився він.

Зараз Роману зміцнюють силу м’язів і збільшують амплітуду рухів. З часом чоловікові підвищуватимуть навантаження.

Щодня центр приймає близько 10 військовослужбовців, які дістали важкі поранення на передовій. У середньому заняття з одним триває близько години. За цей час виконується низка вправ і фізіотерапія.

“До нас військовослужбовці приїжджають уже з військових частин, з медичних центрів Міністерства оборони. Це все в межах договору на безоплатній основі, які ми надаємо військовій частині. Ми комерційний центр, ми також пропонуємо наші послуги на платній основі. Якщо до нас звертаються військові за межами цього договору, ми їм пропонуємо значні знижки на наші послуги до 50%”, — повідомив керівник центру.

За словами Відаді Гулуєва, близько 95% пацієнтів потрапляють до Центру з мінно-вибуховими травмами. У середньому реабілітація триває близько 3 тижнів. За цей час пацієнта можна позбавити больового синдрому, навчити ходити самостійно.

“У нас є патології м’язово-скелетної системи. Є також патології центральної нервової системи. Якщо ми говоримо про цього чоловіка — у нього був інсульт. Це було отримано теж унаслідок бойових дій. І зараз на цьому апараті з біологічним зворотним зв’язком він розробляє свої руки і ноги, виконуючи такі гейміфіковані вправи”, — пояснив керівник центру.

Військовослужбовцю 123-ї бригади тероборони Дмитру важко виконувати фізичні вправи, але він наполегливо йде до мети. Поранень чоловік дістав 30 серпня на Херсонському напрямку під час штурму одного з населених пунктів.

“Ми штурмували село, відбили село. У нас вівся бій із противником, ми почали окопуватися, робити нові позиції для себе, і в цей момент по нас ішов обстріл. Танк вистрілив по нас і прямо в позицію вдарив. У мене уламки пошкодили підколінну артерію, вени, судини повністю, пробили легені мені, у руках поранення, у грудях поранення. Зламані ребра були. Зараз уже все відновилося, крім ноги”, — розповів боєць.

Дмитро вже місяць проходить реабілітацію в Центрі, де йому допомагають розробляти ногу. Щоб відновити попередню форму, чоловікові потрібні постійні заняття з подоланням болю.

“Є переломи, дуже серйозні поранення гомілки, стегна, є рубці, які Дімі заважають розігнути коліно. Є пошкодження нервів, які заважають наступати на ногу. Усі наші зусилля спрямовані на те, щоб максимально розігнути коліно, щоб можна було спиратися на ногу”, — каже керівник центру.

Також від 1 грудня Центр надає і психологічну допомогу військовим та членам їхніх родин. Міністерство у справах ветеранів підписало програму з Центром відновлювальної медицини та рухової реабілітації. Коли військові повертаються у тил, їм необхідно допомогти подолати психологічні травми, яких вони дістали в бою, особливо після втрати друга, пояснюють психологи.

“Найбільші травми — це травма свідка, коли гинуть побратими. Це важкі історії, які потребують уваги і з якими потім слід працювати. Також травмою є перебування в ситуації постійного напруження через те, що є прямі ризики для життя. Життя можна втратити кожної секунди. Військові не повинні проходити цей жахливий і важкий досвід сам на сам”, — сказала психологиня Олеся Борисова.

Утім, попри все, більшість із цих чоловіків після реабілітації планує повернутися до лав Збройних сил України та доєднатися до побратимів у боротьбі з російськими окупантами.

Читайте також: Війна у нашому домі: як Україна допомагає громадянам подолати посттравматичний стресовий розлад (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, у Львові на базі Першого територіального медичного об’єднання створюють Національний реабілітаційний центр “Незламні”. Протезування та реабілітація будуть доступні для всіх українців, які постраждали внаслідок повномасштабної війни. Проєкт будівництва реабілітаційного центру презентували в червні. Зараз у центрі запустили в експериментальному режимі роботизоване протезування і відкрили майстерню з виробництва деяких комплектувальних для протезів.

Прямий ефір