Реабілітація та протезування — центр “Незламні” для постраждалих від війни українців створюють у Львові (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У Львові на базі Першого територіального медичного об’єднання створюють Національний реабілітаційний центр “Незламні”. Протезування та реабілітація будуть доступні для всіх українців, які постраждали внаслідок повномасштабної війни. Проєкт будівництва реабілітаційного центру презентували в червні. Зараз у центрі запустили в експериментальному режимі роботизоване протезування і відкрили майстерню з виробництва деяких комплектувальних для протезів, повідомляє FREEДОМ.

Військовослужбовець ЗСУ Єгор Олійник записав на джгуті після того, як підірвався на протипіхотній міні “Лепесток”, час 8:46.

“Шокований був дуже, я був сам, сам собі надав першу медичну допомогу. У мене в руці багато уламків було, ногу порубало дуже сильно, і ліву ногу відірвало. Буквально за п’ять хвилин хлопці прибігли і на ношах мене одразу забрали”, — згадує він.

Після поранення впродовж двох місяців Єгор проходив лікування в семи медичних закладах України і лише зараз потрапив до Львова на протезування. Поки для нього створювали індивідуальний протез він проходив фізичну та психологічну реабілітацію.

“У цьому залі ми проводимо заняття з реабілітації, і саме завдяки тому інвентарю, який у нас є, а саме гімнастичні килимки, м’ячі, медболи, доріжки, — ми можемо швидко та якісно відновлювати пацієнтів і ставити їх на ноги”, — розповіла реабілітологиня Роксоляна Шмило.

У майстерні на базі державної лікарні створюють протези для верхніх і нижніх кінцівок. Вони оснащені міоелектричними та біонічними елементами, частину з них друкують на 3D-принтері.

“Це культеприймач, протеза гомілки, тобто ампутація нижче коліна, і він був виготовлений відносно новітнім методом, тому що виробник запустив цей апарат десь у червні. Його перевага — швидкість виготовлення. Бо якщо робити це класичним методом, то на таку роботу може піти 2-3 години, а якщо цим методом, то це займає 10 хвилин”, — пояснив технік-протезист Назар.

Гроші на обладнання майстерні виділила Мальтійська служба допомоги за підтримки уряду Німеччини. Нових технік комплектування протезів українських лікарів навчають американські колеги.

“Ця майстерня в хороших руках. У людини, яка протезує, 18 років досвіду, і ми впевнені, що це будуть хороші протези. Мальтійська служба 30 років працює в соцсфері, допомагала до війни бідним, нужденним, сиротам. Сьогодні ми з вами опинилися на іншому фронті, раді, що на цьому фронті можемо потужно допомагати. Цей проєкт коштує 1 млн євро. Ми раді допомогти хлопцям, українцям отримувати якісні протези швидко”, — повідомив керівник Мальтійської служби допомоги в Україні Павло Тітко.

Звикати до протезів і освоювати їхні функції пацієнтам допомагають лікарі.

“Ми можемо надавати весь комплекс послуг в одному закладі, пацієнту не потрібно шукати різні послуги в різних місцях, ми можемо протезувати, лікувати та реабілітувати українців в одному закладі в Україні”, — розповіла заступниця медичного директора з реабілітації Олена Доліна.

Наразі Єгор проходить реабілітацію та звикає до ходьби на протезі. Опісля хоче поїхати додому в Житомирську область, до батьків. Каже, щойно повністю відновиться, хоче повернутися на фронт.

“Так, комфортно ходити, але трохи незвично, не боляче, він добре фіксує ногу, але трохи незвично, тому що все-таки 2 місяці був без ноги, ще не звик”, — поділився боєць.

Національний реабілітаційний центр “Незламні” надає медичну допомогу та реабілітацію для всіх українців, які постраждали внаслідок бойових дій. У черзі на протезування вже стоять сотні українців.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), медичної допомоги в Україні потребують понад 14,5 млн осіб. Також американська гуманітарна організація Direct Relief підписала меморандум про співпрацю з медоб’єднанням. Першим її кроком стане надання 1 млн дол. на придбання критично необхідного реабілітаційного обладнання для центру.

“Загалом ми вже пролікували 80 тисяч переселенців. Ми дуже вдячні Direct Relief за підтримку незламних українців. Адже з цією допомогою ми отримаємо ще більше можливостей для лікування та реабілітації наших людей”, — цитує генерального директора Першого медоб’єднання Львова Олега Самчука сайт Unbroken.

На будівництво національного реабілітаційного центру необхідно 77 млн євро. Гроші збирають, зокрема, від благодійників. На базі Першого медичного об’єднання Львова було відкрито спеціальну благодійну платформу Unbroken. Її амбасадорами вже стали британський фотограф-документаліст Джайлз Дьюлей, учасники рок-гурту “Жадан і Собаки”, грузинська співачка Ніно Катамадзе, мер Фрайбурга Мартін Горн і багато інших.

Читайте також: Війна у нашому домі: як Україна допомагає громадянам подолати посттравматичний стресовий розлад (ВІДЕО)

Прямий ефір