Приймають поранених на лікування та реабілітацію, знаходять роботу переселенцям, допомагають адаптуватися ветеранам війни та відновлюють будинки, зруйновані внаслідок обстрілів російської армії. Так з лютого 2022 року живе Дніпро — надійний щит України, повідомляє FREEДОМ.
За 2,5 роки повномасштабної війни Росії проти України через лікарні Дніпропетровської області пройшли тисячі поранених — військових і цивільних.
Під оплески журналістів і медиків військовослужбовець Євген вперше за п’ять місяців встає з колісного крісла. На обох ногах — апарати Ілізарова. Євген переніс два десятки операцій і понад сотню перев’язок із хірургічною обробкою — усе, щоб зберегти ноги.
Серйозне поранення він отримав на Запорізькому напрямку.
“То був у свідомості, то втрачав свідомість. Уже прийшов до тями в Запоріжжі. Лікар стоїть біля мене. Кажу: “Дядьку, не треба мені нічого ампутувати. Краще подумайте, як це зібрати”, — згадує Євген.
“Один шлях — швидкий, це одразу видалити втрачені кінцівки. Інший шлях — спланувати тривале лікування. Сам Євген був дуже налаштований на те, щоб це робити. Він сказав, що я витримаю все, але тільки збережіть мені ноги”, — додає ортопед-травматолог Олег.
19-річному Богдану з Мирнограда Донецької області медики давали один шанс зі ста. Хлопець опинився під завалами після того, як на його будинок уночі 12 березня 2024 року російська армія скинула бомбу. Богдан отримав серйозну травму шийного відділу хребта. Це загрожувало повним знерухомленням. Але він став швидко відновлюватися.
“Ми включаємо все, що є. І фізичні вправи, і механотерапію. Психологи в нас у штаті. З нашими пацієнтами працює не один фахівець”, — пояснює ерготерапевт реабілітаційного центру Владислав.
У реабілітації після поранень військовослужбовцям допомагають не тільки психологи, а й активісти проєкту “ТитаниUA”. Вони теж пройшли війну, тому до їхніх порад дослухаються.
“Найважче було повернутися в соціум. Коли ти кілька років проводиш на війні, то повністю змінюється психологічний стан, усе змінюється — ставлення до людей, до всього. Хлопці повертаються до цивільного життя, спілкуючись між собою. Це дуже важливо, коли вони, повертаючись, починають спілкуватися рівний з рівним”, — каже амбасадор проєкту “ТитаниUA” Максим Козорог.
За час повномасштабної війни жити і працювати в Дніпро приїхали сотні медиків. Це і лікарі, і медсестри, і технічний персонал. Роботи вистачає всім. До початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Євген працював сімейним лікарем у Гуляйполі Запорізької області. Тепер у Дніпрі з ним уклали декларації майже 2 тисячі пацієнтів.
“Мені в кожній лікарні говорили — звільняйся там, працюй у нас. Кажу: так, а якщо через два дні закінчиться це все, і я поїду додому? Ні, тільки на ставку. А тут мене взяли на пів ставки без проблем. Але потім я перейшов на повну ставку, тому що зрозумів: війна буде дуже довго”, — ділиться лікар загальної практики сімейної медицини Євген.
Від початку повномасштабної війни в Дніпрі прийняли 185 тисяч переселенців із Донецької, Луганської, Запорізької, Харківської та Херсонської областей. Людмила приїхала до міста з Авдіївки Донецької області. І вже тут пережила кілька російських ракетних ударів.
Унаслідок російської ракетної атаки наприкінці квітня цього року в одному з будинків було повністю зруйновано 10 квартир. І зараз на місці трагедії працює техніка — розбирають пошкоджені конструкції, щоб уже найближчим часом можна було розпочати відновлення будинку.
“У процесі демонтажу ми будемо проводити експертизи та з’ясовувати, до якого моменту ми можемо закінчити роботи. Після того, як усе буде завершено, буде зроблено тимчасовий дах, щоб далі не було руйнувань. І тоді вже ми зможемо почати розробку проєкту з відновлення цього будинку”, — пояснює директор департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради Сергій Файфер.
З початку повномасштабної війни Дніпро став і центром волонтерського руху. Тут заведено допомагати всім, хто потребує підтримки. Люди палко люблять своє місто і, попри постійні атаки російської армії, залишати його не збираються. Тому що вірять — Україна переможе.
“Все буде добре. Ми все одно їх ушатаємо”, — резюмує мешканка пошкодженого будинку Дар’я.
Читайте також: Запеклі бої та евакуація жителів: Донбас продовжує опір російській агресії (ВІДЕО)
Нагадаємо, сьогодні Україна відзначає 33-ю річницю своєї незалежності.