Генеральний штаб України 12 серпня офіційно підтвердив — у Курську область РФ зайшли Сили оборони. Тоді головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що під контролем українських військовослужбовців перебуває близько тисячі квадратних кілометрів території Російської Федерації.
Наступного дня, 13 серпня, стало відомо, що Сили оборони просунулися в Курській області ще на 40 квадратних кілометрів. Бої тривають як на території РФ, так і на території України. Незважаючи на те, що російський Генштаб був змушений перекинути частину своїх сил, окупанти продовжують тиск у Донецькій області.
Бої в Курській області: реакція Кремля і західних країн
Під контролем України перебуває 74 населених пункти в Курській області, там проводять перевірки та стабілізаційні заходи, триває розроблення гуманітарних рішень для цих територій, повідомив президент України Володимир Зеленський.
Глава держави зазначив, що “підготовка наших наступних кроків триває”.
“Збройні сили України продовжують проведення операції на території Курської області. За сьогоднішню добу наші війська просунулися на окремих напрямках від 1 км до 3 км, взяли контроль над 40 кв. км території. На сьогодні 74 населених пункти перебувають під нашим контролем. Бої ведуться по всій лінії фронту, ситуація, попри високу інтенсивність бойових дій, перебуває під контролем”, — доповів президенту Олександр Сирський.
Неофіційно, у соцмережах, поширюється інформація про те, що ЗСУ просуваються до Курської АЕС.
Сили оборони явно застали зненацька військове керівництво РФ, тож там довго не могли скоординувати свої дії. До того ж у Путіна тривалий час не могли визначитися з інформаційним порядком денним для росіян. За класикою там вирішили поширювати брехню — от тільки яку?
У Службі безпеки України наголосили, що російська сторона спробує використати ситуацію в Курській області для безпідставних звинувачень українських сил у нібито скоєнні воєнних злочинів.
“За даними СБУ, найближчим часом російські спецслужби можуть вдатися до інсценування злочинів, зокрема, щодо цивільного населення Курської області, щоб надалі звинуватити в їх скоєнні українську сторону”, — повідомили в СБУ.
У Кремлі зробили низку заяв. Диктатор Володимир Путін звинуватив у тому, що відбувається,
західні країни, які нібито руками українців виконують якийсь злий намір проти росіян. Особливо Путін акцентував на тому, що нібито українські військові обстрілюють мирні населені пункти, цивільну інфраструктуру і загрожують ядерній безпеці, а саме Курській АЕС. Усі ці заяви, наче із задзеркалля, пролунали після всіх воєнних злочинів, скоєних російською окупаційною армією — удари по мирних містах України, ядерний шантаж, окупація територій і терор проти мирного населення.
У Києві вважають, що на думку міжнародних партнерів України російська пропаганда навряд чи вплине. Західні країни вже почали висловлюватися з приводу подій у Курській області.
Загальну характеристику відгукам, які виникли на операцію Збройних сил України (ЗСУ) на російській території, дав радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.
“Абсолютно спокійна, виважена, об’єктивна, заснована на розумінні духу міжнародного права і принципів ведення оборонної війни — саме такою є міжнародна реакція на події в Курській області РФ. Несподівано, раптово, але дуже показово і демонстративно”, — зазначив він.
Операцію ЗСУ в Курській області з президентом України обговорили американські сенатори, які прибули до Києва. Республіканець Ліндсі Грем і демократ Річард Блюменталь, крім цього, говорили з Володимиром Зеленським про просування формули миру, потреби в озброєнні та загальну ситуацію на фронті. Однак саме тема наступу української армії на території Росії обговорювалася особливо детально.
“Що я думаю про Курськ? Сміливо, блискуче, чудово. Так тримати! Путін почав цю війну, але ви даєте йому зрозуміти, що він зробив фатальну помилку. Ми цінуємо те, що ви робите, і підтримуємо. Нехай люди воюють там. Дайте українцям зброю, яка їм потрібна, щоб виграти війну, яку вони не можуть дозволити собі програти”, — заявив сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Грем.
У Білому домі назвали “кумедною частиною кремлівської пропаганди” заяви Путіна і його міністра оборони про те, що проривом у Курській області нібито керує Захід. Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі заявив, що від самого початку саме Росія є агресором. І якщо господаря Кремля турбує ситуація в Курській області, то є простий вихід: забратися з України і поставити на цьому крапку.
“Єдині, хто перебуває у стані війни в Україні — це самі росіяни. Це вони здійснюють вторгнення в Україну, а Україна захищається від агресії. Це війна Росії проти України, не більше і не менше, і так було від самого початку. Це війна Путіна проти України. І якщо йому щось не подобається, якщо його щось не задовольняє, є дуже просте рішення: нехай він забирається під три чорти з України і припиняє війну”, — підкреслив Джон Кірбі.
Володимир Зеленський раніше акцентував, що ЗСУ взяли під свій контроль насамперед ті території, звідки російська армія завдавала ударів по Сумській області. Тільки з початку літа путінські війська обстріляли український регіон понад 2 тис. разів.
Також намір України захистити свою територіальну цілісність підтримує Європейський Союз, зокрема й за допомогою операції в Курській області Росії. Про це повідомила представниця зовнішньополітичної служби ЄС Набіла Массралі. За її словами, техніка, яку Україна отримує від країн ЄС коштом бюджету Європейського Союзу, може бути використана на території Росії.
“Президент Зеленський сам мав можливість пояснити свій намір захистити українську територію за допомогою операції в Курській області. Що стосується військової техніки, я можу сказати, що держави-члени надають Україні військову техніку, за яку вони можуть запросити часткове відшкодування через Європейський фонд миру, і ця техніка призначена для того, щоб допомогти Україні захиститися від агресора”, — акцентувала Набіла Массралі.
Україна всього за тиждень узяла під контроль таку саму територію РФ, як та, яку російські військові окупували 2024 року. Це площа майже 238 таких міст, як Суджа, і понад 20 таких, як Бахмут, повідомило Управління стратегічних комунікацій ЗСУ.
Думки експертів
Як розвиватимуться події в Курській області, а також на інших ділянках фронту в Україні? Навіщо Силам оборони просуватися в Курській області? Чи варто Росії вже сьогодні захищати інші прикордонні області? На ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
- Денис Попович, військовий оглядач;
- Олег Лісний, політолог;
- Ігор Ейдман, політичний експерт, соціолог і публіцист;
- Микола Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.);
- Сергій Грабський, військовий експерт.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Російські війська ослабнуть на різних напрямках, але не відразу
— Росія вже перекидає з кожного напрямку деяку кількість підрозділів. Вони зараз не беруть цілком, наприклад, бригаду або полк, дивізію. Вони з кожного полку, з кожної бригади беруть енну кількість підрозділів, відправляють у Курську область.
Наприклад, з Куп’янського і Покровського напрямку вони вивели кілька підрозділів. Тобто вони відразу критично максимально не будуть послаблювати свої війська в Україні. Вони це роблять потроху, тому що в них — впритул ресурсу.
Якщо вони критично послабляться, можливо, їм доведеться терпіти системні контратаки з боку Сил оборони України і подекуди навіть відступати і втрачати позиції. Тому в них цей процес буде поступовим.
Але цієї кількості все одно не вистачить, з урахуванням того охоплення території, яка в Курській області вже контролюється українськими військами. Тому і будуть збільшуватися перекидання сил і засобів з інших напрямків. Відповідно, неминуче те, що вони послаблять певні групи військ, плацдарми, де ведуться бойові дії.
ДЕНИС ПОПОВИЧ: Усе, що можуть зараз російські війська в Куп’янській області – затримати наступ Сил оборони України
— Росія поступово відтягує з фронту деякі частини. Насамперед з півночі Харківської області, але також і з південної ділянки в Донецькій області. Це окремі батальйони, полки, зведені підрозділи, які перекидаються в Курську область.
Поки вони розрізнені, там, очевидно, доведеться ще налагоджувати взаємодію. Збройні сили РФ можуть затримати наступ визвольної армії, однак вибити її за територію Російської Федерації вони не в змозі.
Наразі починається перекидання сил із фронтових ділянок. Це має послабити тиск на Сили оборони України на більш активних ділянках фронту.
ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Керівництво Росії та Білорусі повелося комічно
— Пауза в один-два дні серед західних країн говорить про те, що всі вичікували, не розуміючи, що відбувається насправді. У підсумку негативних моментів від країн, які нас підтримують і дають нам зброю, практично не було.
Тим часом російський міністр оборони обірвав телефон у дзвінках до свого американського колеги. Тобто нерви не витримали. Значить це ненормальна ситуація для Росії.
Одночасно з’явився ще один дуже цікавий кейс — самопроголошеного президента Білорусі Лукашенка.
Коли російські БПЛА залітали на територію Білорусі, Лукашенко нормально почувався, ходив колгоспами, запліднював корів, показував, як треба орати луки тощо. Тепер же, коли нібито українські безпілотники летіли до кордонів Білорусі, Лукашенко чомусь вирішив звертатися до “загниваючого Заходу” по допомогу.
ІГОР ЕЙДМАН: Путін змушений буде оголосити мобілізацію, якщо фронт розшириться
— Якщо ця операція набуде широкомасштабного характеру, тобто розвиватиметься успішно для України, Росія буде змушена оголосити мобілізацію.
Вони вже що тільки не роблять із цим “пущеним м’ясом”, вони його купують за якісь шалені гроші.
Однак люди вже не йдуть до лав ЗС РФ. Ситуація така, що вже не вистачає контрактників. Їм доведеться вводити нову хвилю мобілізації. Це буде найсильніший ляпас Путіну, який сто тисяч разів обіцяв, що ніякої мобілізації не буде, що це буде “спеціальна військова операція”, яка їх безпосередньо не зачепить, і воюватимуть тільки охочі.
Путін може існувати тільки в режимі, коли все добре. Він не кризовий менеджер.
Коли йому доповіли генерали, що все добре, він тоді починає виступати, він задоволений. Але в якийсь момент це все переходить у стан “усе погано”, тому що жодного зворотного зв’язку в нього немає, і він не розуміє, в який бік змінюється ситуація. А такою ситуацією він не вміє керувати.
МИКОЛА МАЛОМУЖ: Добре підготовлених військових у Росії стає все менше, вона змушена займатися рекрутингом
— Курська операція, яку зараз активно проводять, дуже потужно дезорієнтувала насамперед і самого Путіна, і Генштаб, і спецслужби Російської Федерації.
Вони ще намагаються атакувати і на Покровському напрямку. Ми бачимо спроби поетапно хоча б відвоювати кілька сотень метрів. Але вже ці завдання, як і вирішувалися раніше, зі змінними успіхами. Ми десь проводили маневри, відходили, завдавали ударів по тих позиціях, де вони заходили. Зараз там уже менш активно намагаються пробивати.
Росія не має стратегічних резервів, які можуть вести активні бойові дії. Багато хто оцінює, що в неї безмірні ресурси, але насправді підготовлених у Росії немає.
Тому в цій ситуації вони змушені проводити мобілізацію, рекрутинги різні, обіцяють величезні кошти на забезпечення кожного військовослужбовця. Звичайно, це без особливої мотивації, без перспектив вижити.
СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: На тлі курських подій РФ не відмовляється від планів у Донецькій області
— З проведенням цієї операції ми показали, що Російська Федерація виявляється нездатною вести оборонні операції на тих територіях, які не входять до зони активних бойових дій. Таким чином виходить, що створивши такий прецедент, ми змушуємо противника відвертати більш серйозні ресурси щонайменше хоча б для створення видимості оборони на інших напрямках. З великою часткою ймовірності можна сказати, противник не був готовий до ситуації, яка спостерігається впродовж останнього тижня в Курській, Бєлгородській області та Брянській областях.
Крім того, потрібно розуміти, що вклинення в територію противника, вони створюють такий постійний тиск, уже не стільки військового характеру, а військово-політичного та економічного характеру. Тому що це потоки біженців, це невпевненість у завтрашньому дні, що гарантував режим Путіна. Це нездатність путінської влади надати допомогу людям, які опинилися в біді з вини цієї ж путінської влади. І наростання цих факторів у найближчому майбутньому теж може позначитися на стабільності цього режиму.
Досить згадати, що Україна взяла під контроль Суджинську газовимірювальну станцію. Хто знає, може, ми далі будемо просуватися до інших напрямків, інших об’єктів. Зокрема, якщо ми говоримо про Брянську область, то там розташований такий об’єкт, як “Брянськ-18″, і, до речі, дуже недалеко від кордонів України. Це об’єкт зберігання ядерних боєприпасів. Тобто противник змушений буде відвертати серйозні ресурси для того, щоб попередити, як вони думають, можливі дії, активні дії українських Сил оборони на цих напрямках.
Для України критерієм ефективності дій військ є знищення бойового потенціалу противника. І та кількість потенціалу, яку було знищено в Курській області, перевершує всі можливі показники, які були до цього. Тому українську операцію, навіть якщо вона припиниться просто зараз, у цю секунду, вже можна вважати успішною з погляду знищення потенціалу.
І ми відмічаємо певні тенденції, що противник усе-таки змушений брати великі тактичні та оперативні паузи для перегрупування своїх військ, які виснажені боями.
Найближчим часом ситуація не зміниться. Чому? Тому що противник, по-моєму, ще не до кінця оцінив важливість або серйозність ситуації, яка склалася в Курській області. Тому він намагається ліквідувати, як він сказав, це непорозуміння, використовуючи місцеві ресурси або резерви з ближніх напрямків. Тобто ми можемо відзначати, що противник переміщує окремі підрозділи з Харківського напрямку, з Куп’янського напрямку.
Але поки що те, що стосується виконання головного завдання противника, а саме наступу на Покровському напрямку в районі Торецька, там ситуація не буде змінюватися. Тому він продовжуватиме тиснути на цих напрямках щонайменше в найближчі 2-3 тижні.
Читайте також: Кремль не знає або не розуміє, що відбувається: стрімкі події в Курській області обговорюємо з експертами