Ракетні комплекси і дрони допомогли Україні витіснити РФ із північно-західної частини Чорного моря — розбір Риженка

Андрій Риженко. Фото: facebook.com/TarChmut

Україна, яка не мала надводного флоту як такого, завдяки новому озброєнню змогла витіснити Росію з північно-західної частини Чорного моря. Про це сьогодні, 31 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів капітан 1-го рангу запасу, заступник начальника штабу ВМС ЗС України (2004-2020 рр.) Андрій Риженко.

Він нагадав, що в перші дні повномасштабного вторгнення РФ повністю заблокувала порти та захопила острів Зміїний. За словами Риженка, від висадки російського десанту врятувало те, що українські військові поставили оборонні мінні загородження вздовж узбережжя на Чорному морі від Одеси до Очакова.

“Завдяки тому, що в нас з’явилися ось ці комплекси, ракетні системи, нам вдалося справді витіснити противника з північно-західної частини Чорного моря на радіус стрільби цими ракетними комплексами. Спочатку вони, можливо, у це не повірили, але після крейсера “Москва”, після рятувального буксира “Василь Бех”, після наших ударів по “вишках Бойка” вони це зрозуміли, і кораблі звідти зникли… Після цього ми звільнили острів Зміїний. Теж дуже важливий крок як для нас, так і для наших сусідів, до речі. Переважно це, звісно, цікавить Румунію, тому що Румунія зацікавлена в тому, щоб ми контролювали цей острів, а не росіяни. Це був ніби такий перший етап того, що поступово ми повертаємо свої права щодо наших вод”, — сказав Риженко.

За його словами, наступним етапом було комбінування використання морських дронів та крилатих ракет по об’єктах противника на Кримському півострові. Це призвело до того, що російські окупанти були змушені відвести частину своїх кораблів, переважно нових, до Новоросійська. Кораблі РФ, які залишилися в Севастополі, зайняті блокуванням українського судноплавства.

Риженко нагадав, що зараз судноплавство здійснюється в межах територіальних вод України, Болгарії, Румунії та Туреччини.

“Природно, ці наші країни-партнери гарантують, що в межах їхніх вод ці судна перебувають під їхнім захистом, під їхньою юрисдикцією. Це їхня територія. А всі вони — країни НАТО, й Росія туди відкрито не лізе”, — сказав експерт. 

Цей “коридор” діє, має як символічне, так і економічне значення. Однак можливості “коридору”, за словами Риженка, дозволяють закрити приблизно 15-20% обсягу вантажів, які необхідно возити з України.

Порт Очакова, Миколаєва та Херсона наразі залишаються закритими.

“Тому тут нам потрібно нарощувати наші надводні сили. Потрібно боротися з авіацією противника, який літає над північно-західною частиною Чорного моря, щоб нам деблокувати інші порти, відкривати класичні маршрути переходу через центральну частину Чорного моря, як це було до війни”, — сказав Риженко.

Він констатував, що сили РФ перебувають у бойовій готовності для нанесення ударів по українській території та для вирішення завдань із блокування судноплавства.

Читайте також: Ситуація в Чорному морі залишається динамічною: як змінюється кількість російських ракетоносіїв, розповів Братчук

Раніше секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України Олексій Данілов заявив, що Україна знищила 20% Чорноморського флоту Росії.

Прямий ефір