Радянський Союз після Другої світової вирішили не карати, щоб не виникло реваншизму, а за підсумком — бачимо зворотній ефект, — Божко

Церемонія святкування 80-річчя висадки військ союзників у Нормандії. Фото: president.gov.ua

Можливо, причиною Третьої світової буде те, що після Другої світової зробили не зовсім правильні висновки. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучив голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.

Коментуючи заходи з нагоди річниці висадки союзних військ у Нормандії, у яких взяли участь президент України Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська, він зазначив, що це досить рідкісна за рівнем представництва політична подія.

“Це той майданчик, на якому дійсно говорять на високому рівні. І що для нас важливо, говорять не тільки публічно, але й у кулуарах. Тобто це те середовище, на якому потрібно працювати, спілкуватися, шукати нові можливості. Інформувати вище політичне керівництво наших союзників про ситуацію. І, як на мене, такі заходи прирівнюються до самітів “Великої сімки”, — зазначив експерт.

Говорячи про символізм 80-ї річниці висадки союзників у Нормандії, Божко наголосив: важливо розуміти, що риторика Другої світової та всі алюзії, паралелі, позиції — річ досить масова, і в ній легко загубитися.

При цьому гість ефіру акцентував, що ризики, про які говорив Володимир Зеленський, і не тільки він, уже акцентуються саме в тому ракурсі, як вони виглядали наприкінці 1930-х років.

“Коли перед великою системою постає ризик ревізіонізму зі сторони, і необхідно обрати якусь поведінку в тій чи іншій формі реагування, визначити для себе момент критичний, коли ці зусилля можуть бути зібрані”, — сказав Божко.

Однак він вважає, що не варто перебільшувати значущість історичних паралелей для західних суспільств.

“Західне суспільство — це певною мірою суспільство, яке не настільки токсифіковане історією, як це було в Радянському Союзі, на пострадянському просторі. На Заході заведено думати про історію набагато менше, ніж це є в нас. Ми маємо розуміти, що історичні події — це насамперед символічна декорація”, — зазначив спікер.

Друга світова війна була без ядерної зброї, у ту епоху воювали не з тими, хто був включений у глобальну економіку та її сировинні ланцюжки, як сьогодні Росія і, можливо, частково Китай, доповнив Божко.

“Тому якоюсь мірою ця історія насправді не про те, що уроки Другої світової не були повністю засвоєні. Це все історіографія, ідеологізація подій. Історія, ймовірніше, про те, що ревізіонізм може виникнути не тільки коли ви когось дуже сильно жорстко покарали, але й коли ви когось забули покарати. Після Першої світової Німеччину вдарили занадто сильно, і це стало природним ґрунтом для реваншизму, стало причиною Другої світової. Так от, можливо, причиною Третьої світової буде, що з Другої світової зробили не зовсім правильні висновки. Радянський Союз вирішили не карати, щоб там ніякого реваншизму не виникло. За підсумком ми бачимо зворотний ефект”, — резюмував Божко.

Читайте також: “У нас є спільний погляд на війну Росії проти України”: Байден і Макрон провели переговори

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський 6 червня прибув до Франції для участі у святкуванні 80-річчя висадки союзників у Нормандії. Український лідер провів у Франції низку переговорів, зокрема із президентом США Джо Байденом.

Читайте також: 80 років висадці в Нормандії — головні кадри та меседжі (ВІДЕО)

Прямий ефір