Радіаційна та ядерна загроза з боку РФ стала глобальною проблемою: що пропонує формула миру Зеленського (ВІДЕО)

ЗАЭС. Фото: gettyimages.com

Від початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія постійно шантажує світ застосуванням ядерної зброї. Об’єктами шантажу стали й українські атомні електростанції. Російська армія неодноразово обстрілювала Запорізьку АЕС на тимчасово окупованій території. Кремль поставив під загрозу весь європейський континент. Тому необхідність забезпечення ядерної та енергетичної безпеки стала першим пунктом у формулі миру президента України Володимира Зеленського, інформує FREEДОМ.

“Російські війська порушують усі 7 компонентів, які визначають безпеку, і ми бачимо, що постійно йде шантаж. Це транскордонні проблеми, вони стосуються не тільки тієї країни, де розташована атомна станція, вони стосуються й прилеглих країн, й цілих континентів. Ми пам’ятаємо, яка ситуація була щодо Чорнобиля”, — сказав ексміністр палива та енергетики України Іван Плачков.

Згідно з українською формулою миру, будь-яке використання ядерної енергії, установок, пристроїв та об’єктів має бути безпечним. Українські атомні електростанції та установки мають працювати виключно під контролем України. Водночас російські війська зобов’язані піти із Запорізької АЕС. Територія станції має бути повністю демілітаризована. Провідну роль у підтримці ядерної безпеки на цивільних ядерних об’єктах Україна відводить МАГАТЕ. На думку експертів, зараз один із справді ефективних методів впливу на Кремль — санкції.

“Це введення санкцій проти “Росатома”, проти Росії загалом. Ці заходи і санкції будуть посилені насамперед до керівних органів “Росатома”, а й, звичайно, в економічній площині — за всіма міжнародними контрактами. Реагувати мають уряди країн так званого “ядерного клубу”, насамперед США і країни Європи. З огляду на географію розміщення об’єктів атомної енергетики по всьому світу, вони охоплюють усі континенти”, — сказав Плачков.

Радіаційна та ядерна загроза Росії — глобальна проблема. Гарантування безпеки — життєва необхідність усіх держав, незалежно від їхньої позиції, вважають експерти. І припускають, що саме перший пункт формули миру може серйозно зацікавити Пекін.

“У цій формулі миру Китай знайде те, що його цікавить. Цікавити його буде ядерна безпека, незастосування ядерної зброї, безпека ядерних об’єктів у зоні конфлікту, а також його буде цікавити постконфліктне відновлення”, — вважає експерт Української асоціації китаєзнавців Дмитро Єфремов.

Світова спільнота має діяти єдиним фронтом, щоб перемогти агресора, наголосив Володимир Зеленський у своєму виступі на Генеральній асамблеї ООН.

“Ми започаткували формат зустрічей між радниками з національної безпеки та дипломатичними представниками. У Хіросімі, Копенгагені та Джидді відбулися важливі переговори та консультації щодо імплементації формули миру. І ми готуємо Глобальний саміт миру. Я запрошую всіх вас — усіх, хто не терпить жодної агресії — до спільної підготовки саміту”, — сказав глава Української держави.

Формулу миру президента Зеленського підтримали понад 140 держав і міжнародних організацій. Україна та партнери впевнені, що реалізація цього плану може стати основою припинення багатьох воєн і збройних конфліктів. 

Читайте також: Пункт про ядерну безпеку в українській формулі миру: основні аспекти проаналізував експерт з атомної енергетики

Раніше ексрадник президента США з питань національної безпеки Майкл Макфол заявив, що формула миру, яку запропонував президент України Володимир Зеленський, це не лише план із припинення війни, а й універсальний механізм для подолання подібних конфліктів у майбутньому для всього світу.

Прямий ефір