Створення Ради Україна — НАТО, перше засідання якої відбудеться сьогодні у межах саміту у Вільнюсі, має зміцнити роль України для Північноатлантичного альясу, а Києву надасть стратегію руху. Про це заявив сьогодні, 12 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ антикризовий радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк.
“Рада, безумовно, закріпить важливу роль України для НАТО та для євроатлантичної цивілізації загалом. Ну і відповідно Україні чіткіше покажуть, куди і як ми заходимо. Це українському суспільству покаже, що ми остаточно інтегровані в сучасний демократичний світ, що ми для нього є невід’ємною частиною, яка має також претендувати на певну взаємодопомогу. Мається на увазі й постачання зброї, і спільне фінансування програм, і спільний розвиток бізнесу, зокрема військових бізнесів”, — сказав Подоляк.
За його словами, Рада також принесе стратегії та покаже той курс, який має бути незмінним.
“Курс, який має абсолютно точно забезпечувати ресурсну підтримку Україні. Тобто ми маємо розуміти, що у короткостроковій перспективі отримаємо та зафіксувати це у домовленостях. Зокрема юридично зафіксувати, що ми маємо отримувати у середньостроковій перспективі, скільки у нас займе часу доведення до правильного фіналу цієї війни. Також буде розуміння у довгостроковій перспективі, з погляду переоснащення України, остаточне переоснащення як уже члена військового Альянсу”, — пояснив радник президента.
Нагадаємо, про новий формат відносин із Україною заговорили перед самітом НАТО у Вільнюсі. Зокрема, західні ЗМІ писали про те, що не всі союзники поділяють прискорений вступ України до Альянсу і мають намір обмежитись підвищенням партнерського статусу. Вважається, що запуск Ради Україна — НАТО має продемонструвати політичну підтримку країни, що воює, та її заявки на членство. Медіа із посиланням на дипломатів повідомляли, що це буде перший крок у зміцненні партнерства, який зробить Україну повноправним учасником переговорів, а не запрошеною для дискусій стороною.
Сьогодні, 12 липня, на полях саміту відбудеться перше засідання Ради Україна — НАТО. З української сторони на Раді буде президент Володимир Зеленський, братимуть участь з боку НАТО глави урядів країн-членів.