Рада Європи залишається єдиною організацією, яка виключила Росію з усіх своїх органів, — Кравчук

Парламентська асамблея Ради Європи. Фото: uatv.ua

Рада Європи залишається єдиною організацією, яка повністю виключила Росію зі своєї структури. На цьому акцентувала членкиня української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Євгенія Кравчук в ефірі телеканалу FREEДОМ.

“Це не просто Толстой або Скабєєва (російські пропагандисти, — ред.) уже не приїжджають до Страсбурга. Йдеться про повне виключення з усіх органів Ради Європи. Це і Комітет міністрів, і Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ), і Венеціанська комісія. Тобто повністю фактично Росію “вичистили”, — зазначила Кравчук. 

Говорячи про роботу української делегації в ПАРЄ у 2024-му, Кравчук звернула увагу на один із важливих результатів — створення міжнародного Реєстру збитків, завданих російською агресією Україні та українцям. 

До нього, за словами депутатки, подали вже понад 12 тисяч заявок на відшкодування збитків. 

“Після досить успішного саміту в 2023 році, на рівні лідерів країн Ради Європи було підписано петицію про створення Реєстру збитків. Тепер це вже міжнародний орган зі штаб-квартирою в Гаазі. Старт приймання заявок в одній із категорій, саме щодо відшкодування збитків за зруйноване житло, розпочався у квітні 2024 року, і вже 12 000 українців подали заявки на компенсацію”, — наголосила Кравчук.

За її словами, найближчим часом будуть відкривати нові категорії з прийому заявок.

“Думаю, що це можуть бути мільйони заявок, тому що перелік категорій широкий. Зокрема, компенсації зможуть отримати внутрішньо переміщені особи (ВПО)”, — уточнила гостя ефіру.

Також не зупиняється робота над створенням спеціального трибуналу за злочини агресії. 

“Ми очікуємо, що 2025 року Рада Європи вже впритул наблизиться до підписання договору з Україною щодо створення трибуналу за злочини агресії, вчинені Росією”, — резюмувала Кравчук. 

Читайте також: Ми бачимо позитивні зміни риторики Європи: інтерв’ю з головою української делегації в ПАРЄ Марією Мезенцевою-Федоренко

Раніше адвокат Юрій Білоус, який займається збором доказів воєнних злочинів РФ проти України, сказав, що спеціальний трибунал за злочин агресії починає набувати більш реальних форм. Він буде створений під егідою Ради Європи, але до нього зможуть приєднуватися держави глобального Півдня з різних континентів. Для того, щоб він міг висловлювати волю міжнародної спільноти.

Прямий ефір