Саміт лідерів країн-учасниць Ради Європи став ще одним майданчиком, де можна просувати проукраїнську позицію. Ця платформа ширша, ніж Європейський парламент. Про це сьогодні, 17 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреас Умланд.
“Найбільшим результатом, напевно, буде підписаний договір. Раду Європи іноді плутають, тому що схожа назва, з Радою Європейського Союзу або з Європейською радою. Це окрема організація, яка відрізняється, стоїть окремо від Європейського Союзу. Вона старша за Європейський Союз, більш всеохоплююча організація, має дещо інші завдання. Раніше вона і включала Росію, яка вийшла звідти. І добре, що ця організація тепер теж підключається до цього протистояння з Росією, і що цей майданчик зараз теж таким чином став важливим для України”, — сказав він.
Умланд зазначив, що примітно, що ця організація провела саміт.
“Взагалі-то ця організація не проводить регулярні саміти, тільки з виняткових причин. І зараз була така причина. Це теж можна сказати — голос усієї Європи. Тому що там більше включено держав, ніж у ЄС. І це дійсно вся європейська організація, включно з Туреччиною, яка теж має невелику європейську географічно територію”, — пояснив політолог.
Також він прокоментував створення Реєстру збитків, завданих агресією Росії проти України.
“У Ради Європи є свій Європейський суд з прав людини, який теж був і є для України важливим інструментом, щоб захищати свої права. Я думаю, цей договір відноситься не тільки до повоєнного часу, він і сьогодні буде для Росії сигналом того, що це все дорожче і дорожче стає для Росії. Можна тільки сподіватися, що чим більше буде таких сигналів, як, наприклад, трохи раніше був від Гаазького суду, коли Путін і представниця його режиму [Львова-Бєлова] потрапили під переслідування цим судом. І тепер цей документ буде. Буде більше документів і вони важливі, і можна тільки сподіватися, що в якийсь момент люди в Росії зрозуміють, куди це все веде їхню країну”, — вважає Умланд.
На його думку, для України цей саміт має функцію мобілізувати підтримку для повоєнної відбудови, яка частково починається, але могла б бути більшою за масштабом.
Зазначимо, що саміт у Рейк’явіку цьогоріч — четвертий. Загалом їх було три: у 1993, 1997 і 2005 роках. Саміт було зібрано цілеспрямовано через повномасштабне російське вторгнення до України.
Читайте також: Створення реєстру збитків від агресії РФ: про можливий механізм компенсацій за російські злочини в Україні розповів Петренко
Нагадаємо, у столиці Ісландії Рейк’явіку триває дводенний саміт лідерів країн-учасниць Ради Європи. Рада Європи, що складається з 46 демократичних держав, — найбільша на континенті політична організація. Представники понад 40 країн на Саміті глав держав і урядів Ради Європи у Рейк’явіку підписали декларацію про створення Реєстру збитків, завданих агресією Росії проти України.