Рада Євросоюзу схвалила передання доходів від активів РФ на користь України. Більша частина грошей піде на військову підтримку Києва. Потенційно Україні можуть передати ще 50 млрд дол. від майбутніх доходів, отриманих від заморожених активів РФ, повідомляє FREEДOM.
У ЄС погодили план передачі Україні надходжень від оподатковуваних надприбутків РФ. Фінський міністр привітав домовленості, однак наголосив, що цього недостатньо. За його словами, необхідно нарощувати підтримку України загалом.
“Ми раді, що є домовленість про використання заморожених російських активів. І, звичайно ж, нам слід продовжувати дискусії. Це морально правильний вчинок. Ці заморожені російські активи потрібно використати, щоб допомогти Україні”, — прокоментував міністр у справах Європи та управління власністю Фінляндії Андерс Адлеркройц.
За словами глави МЗС Чехії, цього року можна отримати до 3 млрд євро від заморожених активів РФ. Він зазначив, що більшу частину грошей спрямують на військову підтримку України, меншу частку — витратять на відновлення держави.
“Ми схвалили в ЄС використання доходів від заморожених активів російського Центрального банку для допомоги Україні. Тільки цього року — до 3 млрд євро, 90% підуть на потреби української армії. Росія повинна заплатити за шкоду, заподіяну війною”, — заявив міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський у соцмережі Х.
“На початку 2022 року, від початку війни, коли було заморожено активи, значить, щонайменше, 2022 рік — це 3 млрд дол., наймінімальніша оцінка. Наймінімальніша оцінка 2023 року — це теж 3 млрд доларів. Тобто, в принципі, ми говоримо з вами про 6 млрд дол. у мінімальній оцінці за 2 роки, а ми вже в третьому році перебуваємо”, — підрахував радник України з економічних питань Олег Устенко.
Перший транш Київ може отримати вже в липні, пише агентство Reuters. А до 2027 року заморожені російські активи принесуть близько 15-20 млрд євро.
“Тут питання пов’язане і з тим, що зараз є велика мотивація з боку європейців, тому що війна довга, гра йде в довгу, значить необхідно шукати кошти. Чому б не використати ті кошти, які зароблені на самі ось ці золотовалютні активи. Тим більше, що схоже, що сама РФ в особі Центробанку Росії вже давно з ними розпрощалася”, — пояснив Олег Устенко.
Більш амбітний план з використання майбутніх доходів від заморожених активів РФ просувають США. Він полягає в тому, щоб мобілізувати гроші РФ, надати їх Україні як позику, відсотки за якою платитимуть із річного прибутку від заморожених активів федерації. Йдеться про 50 млрд доларів. Як пише агентство Bloomberg, пропозицію Вашингтона готова підтримати Німеччина. Згода Берліна може стати вирішальною в питанні отримання нового пакету допомоги Києву.
Наразі офіційні особи США та ЄС кажуть, що пропозиція Сполучених Штатів Америки “набирає обертів”. Очікується, що обговорення продовжиться на зустрічі міністрів фінансів і керівників центральних банків країн G7, яка розпочнеться 23 травня в італійській Стрезі.
“На європейському рівні у нас є спільна позиція щодо відсотків від заморожених російських активів. Вони можуть і повинні бути використані для оборони України. Крім того, американці внесли пропозицію розширити сферу застосування цього заходу, яку ми зараз перевіряємо з юридичного погляду”, — прокоментувала міністерка закордонних справ ФРН Анналена Бербок.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну ЄС і США заблокували активи Центробанку РФ на суму близько 260 мільярдів євро. Понад дві третини цієї суми заморожено в Євросоюзі. Зокрема, бельгійська клірингова палата Euroclear тримає близько 191 млрд євро.
Читайте також: Україна отримає перші 2 млрд євро від заморожених активів РФ уже в липні — рішення Ради ЄС