У підсумковому комюніке Глобального саміту миру, який 15-16 червня відбувся у Швейцарії, одним із зафіксованих рішень став пункт про глобальну продовольчу безпеку. Було зазначено, що українська сільгосппродукція має вільно постачатися в треті країни. Тому що український експорт зерна — це питання світової продовольчої безпеки. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів доктор економічних наук, професор Київського національного університету Андрій Длігач.
“Це пункт, який якраз об’єднав і африканські країни, і країни Близького Сходу, оскільки справді російська агресія поставила багато хто з них у залежність від поставок українського зерна. Тож ризик можливості голоду в цих країнах був цілком реальним. На жаль, Україна втратила деякі ринки, які швидко переорієнтувалися на інші країни”, — сказав економіст.
Він зазначив, що Росія на світовому продовольчому ринку відігравала до війни більшу роль, ніж Україна. Тому продовольчі санкції на Росію не накладалися. Не обмежуються і поставки зерна з Росії.
“Для України ж Росія створила суттєве обмеження щодо постачання зерна. На Саміті миру Україна разом із союзниками розв’язала питання безперешкодного проходу кораблів з українським зерном. Також у комюніке йдеться про портову та логістичну інфраструктуру, яка потрібна для перевалки зерна і яка також має бути захищена. І це вже питання тепер до наших міжнародних партнерів: наскільки вони зможуть захистити нашу інфраструктуру за допомогою комплексів “Петріот” та інших систем протиповітряної оборони (ППО)”, — акцентував Андрій Длігач.
Читайте також: Продовольча безпека та вільне судноплавство: одне з головних питань Саміту миру в Швейцарії обговорили експерти