Питання з Будапештським меморандумом не закрите — ми маємо знаходити нові аргументи, — Джердж

Сергій Джердж. Фото: apostrophe.ua

Напередодні президент Зеленський заявив, що гарантії безпеки, які мала б Україна як член НАТО, були б надійнішою компенсацією за відмову від ядерної зброї, ніж гарантії, надані Будапештським меморандумом. Коментуючи цю заяву в ефірі телеканалу FREEДОМ, голова Громадської ліги “Україна — НАТО” Сергій Джердж акцентував, що питання з Будапештським меморандумом не закрите. І необхідно шукати нові аргументи, адже гарантії безпеки Українська держава не отримала.

“Абсолютно правильно президент говорить. Дійсно, рівноцінний обмін був би: ядерна зброя на членство в Європейському Союзі та НАТО в осяжному майбутньому. Але так питання тоді не стояло. З одного боку, і суспільство було інше, адже російське телебачення щодня розповідало про “агресивний” блок НАТО, і багато хто вірив цьому. Тому тут питання не закрите з Будапештським меморандумом. Ні”, — сказав Джердж.

Він акцентував, що, незважаючи на відсутність у документі конкретних формулювань про гарантії безпеки для України, у ньому стоять підписи лідерів США і Британії.

“Справа в тому, що є так званий дух і буква закону. Щодо букви, там не написано, які дивізії мають захищати Україну, які ескадрильї прикривати наше небо. Але в Будапештському меморандумі є підпис президента Сполучених Штатів. Не так багато документів у нас, які стосуються нашої безпеки, де є підпис американського президента. Він чогось вартий. Тому ми бачимо сьогодні, що найбільше Америка нам допомагає. Велика Британія, можливо, в менших обсягах, навіть менше, ніж Німеччина, але допомагає”, — сказав спікер.

Джердж також зауважив, що Велика Британія в багатьох питаннях у плані допомоги Україні стала піонером.

“Вона перша надала нам танки, перша надала ракети дальньої дії. Тому вони відпрацьовують свої обіцянки”, — доповнив він.

На думку експерта, не пізно апелювати до того, що Україні необхідні гарантії безпеки, оскільки вона показала приклад ядерного роззброєння.

“Це питання не закрите. Ми можемо до цього повертатися. Ми віддали ядерну зброю — де наша безпека? Якщо Будапештський меморандум не працює, то що ми робимо далі? А далі — членство в Європейському Союзі та НАТО. Не пізно говорити про це і сьогодні. Ця сторінка не закрита. Тому президент правильно на цьому акцентує увагу. Мені здається, що потрібно до цього апелювати, адже Україна показала приклад ядерного роззброєння. Якщо ми хочемо, щоб у майбутньому планета роззброїлася в плані ядерної зброї, то український кейс має бути успішним. А якщо Росія веде агресивну війну проти України, хоче знищити нашу державу, то тоді це не працює”, — акцентував гість ефіру.

Те, що відбувається сьогодні — сигнал усім країнам, навпаки, озброюватися, вважає він.

“І ті, хто має можливості створити зброю масового знищення, можуть це зробити. Тому тут не просто у фокусі війна РФ проти України. Це загроза для всієї планети”, — сказав Джердж.

Те, що в Будапештському меморандумі не вказані формулювання про гарантії — інше питання. Перше — безпеку України порушено, порушено міжнародне право, акцентував спікер.

“Ми повинні знаходити інші, нові аргументи і повертатися до того, що потрібно всім разом допомогти Україні. Будапештський меморандум не закритий. Тобто, питання безпеки України порушено, тому тут або запевнення, або гарантії, або там ще якісь слова, — це друге питання. А перше — гинуть люди, зневажається міжнародне право, це сьогодні і це факт. Тому на це потрібно реагувати”, — резюмував Джердж.

Читайте також: Україна обирає НАТО замість ядерної зброї: розбір заяв Зеленського (ВІДЕО)

Нагадаємо, 17 жовтня у Брюсселі президент України взяв участь одразу в двох важливих зустрічах: саміті Європейської Ради на рівні глав держав та урядів ЄС і зустрічі міністрів оборони країн-членів Північноатлантичного альянсу. Зеленський презентував партнерам план перемоги й обговорив із ними підтримку Києва та майбутнє України в НАТО.

Прямий ефір