Питання старту переговорів з Україною про її вступ до ЄС вирішиться безпосередньо на саміті лідерів країн Євросоюзу — деталі з Брюсселя (ВІДЕО)

Прапори України та ЄС. Фото: gettyimages.com

Лідери країн Європейського Союзу зібралися для того, щоб дати зелене світло Україні на початок переговорів щодо вступу до ЄС. Досягти необхідної одностайності заважала позиція уряду Угорщини, який виступав проти швидкого розширення ЄС. Учора Європейська комісія повідомила про розморожування 10 млрд євро фінансування для Угорщини, яке було заморожено через проблеми з верховенством права в країні, повідомляє спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.

На порядку денному саміту лідерів Європейського Союзу — допомога українській армії, уряду і громадянам, але головне — це питання старту переговорів з Україною щодо її вступу до ЄС.

“Ми працюємо вдень і вночі для того, щоб досягти позитивного рішення. Тому що ця тема на порядку денному дуже важлива для майбутнього політичного проєкту Європейського Союзу. І тому я відчуваю цю фундаментальну силу, щоб бути єдиними, взяти до уваги всі деталі та побоювання, але бути єдиними й висловити нашу підтримку Україні та зробити додаткові кроки у сфері розширення”, — заявив голова Європейської Ради Шарль Мішель.

Напередодні саміту, виступаючи в Європарламенті, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн говорила про важливу роль, яку Україна виконує для Європейського Союзу.

“Україна бореться не тільки проти загарбника, але й за Європу. І приєднання до нашої сім’ї буде остаточною перемогою України. І в цьому нам належить зіграти вирішальну роль”, — заявила фон дер Ляєн.

Президентка Єврокомісії вважає, що наразі Брюссель та Київ мають спільні виклики, на які вони успішно відповідають, а це означає, що буде й спільне майбутнє.

“Україна чинила опір також завдяки європейцям, які відкрили свої серця та свої домівки, завдяки фінансовій та військовій допомозі країн-членів ЄС. Завдяки непохитній підтримці цього парламенту ви посилили опір України й зберегли надію”, — сказала фон дер Ляєн.

Президент Єврокомісії окремо говорила про жертви, яких зазнають громадяни України. Урсула фон дер Ляєн згадувала й про успіхи української армії, в яких є і внесок Європейського Союзу.  

“На морі Україна відтіснила російський флот й знову відкрила морський коридор для доставки вантажів у світ. Я думаю, що про це мало говорять. У повітрі Україна стала неймовірно ефективно збивати російські ракети і безпілотники, й на землі завдає Росії величезних втрат. Щотижня десятки тисяч молодих російських солдатів гинуть або отримують поранення”, — сказала фон дер Ляєн.

Слова президентки Єврокомісії підтвердив Європарламент, який проголосував за резолюцію з підтримкою процесу розширення Європейського Союзу та засудив висловлювання прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який, як і раніше, залишається єдиним відкритим противником негайного старту переговорів про членство в ЄС для України. 

“Позиція уряду наразі полягає в тому, що швидкий вступ України до Європейського Союзу матиме непередбачувані наслідки. Швидкий вступ України не відповідає інтересам ані Угорщини, ані Європейського Союзу”, — заявив Орбан.

Проте міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, який цього тижня спілкувався з представниками Угорщини, вважає, що зараз відкрилося вікно можливостей для України на саміті.

“Безпрецедентний рівень підтримки відкриття переговорів про членство України в Європейському Союзі”, — сказав Кулеба.

Для ухвалення рішення про початок переговорів про вступ до Європейського Союзу необхідне одноголосне голосування всіх лідерів країн-членів. Напередодні саміту про небажання розпочинати переговори про вступ до Європейського Союзу говорили тільки представники Угорщини. Рада Європейського Союзу із загальних питань схвалила висновки Єврокомісії про можливість початку переговорів про вступ до Європейського Союзу для України. До цієї ради входять представники всіх країн Європейського Союзу.

“Звичайно, тепер нам потрібно подивитися, як це буде перетворено на більш стратегічні рішення, на які ми всі чекаємо цього тижня від наших лідерів, від Європейської Ради”, — сказав єврокомісар з питань європейської політики сусідства та розширення Олівер Вархелі.

І єврочиновники, і представники України сходяться в тому, що остаточне рішення щодо старту переговорів, як і його формулювання, ухвалюватимуть уже безпосередньо під час саміту, під час дебатів, які обіцяють бути спекотними. 

Читайте також: “Питань до України немає”: чого очікувати від саміту лідерів країн Європейського Союзу (ВІДЕО)

Прямий ефір