Тема війни Росії проти України порушуватиметься на саміті “Великої двадцятки” у Нью-Делі західними партнерами Києва. Це питання вже стало подразником для Індії, яка з грудня 2022 року головує у G20, оскільки руйнує надії, які офіційний Нью-Делі покладав на своє головування. Такою думкою поділилася докторка політичних наук Олена Борділовська у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ.
“Дуже багато наших західних партнерів заявляли неодноразово, що це питання [російської агресії проти України] порушуватиметься. І скажу чесно, це питання стало для Індії вже подразником, на жаль, тому що воно порушується на всіх зустрічах. Питання російської агресії в Україні, яку Індія офіційно не хоче так назвати, призводить до того, що після завершення роботи всіх самітів — і, найімовірніше, так станеться й у роботі завершального саміту [G20] — сторони не можуть озвучити спільне комюніке. Дві країни — Росія та Китай — блокують текст, у якому був би параграф із засудженням дій Росії в Україні”, — пояснює Борділовська.
За її словами, для офіційного Нью-Делі це дуже неприємний факт, оскільки Індія покладала великі надії на головування у G20. Його подавали з помпою, із заявами про те, що Індія хотіла б використати свій досвід толерантності, багатосторонньої дипломатії для врегулювання конфліктних ситуацій у світі.
“Але виходить, що жодного спільного документа у тій формі, в якій вони мали б бути, тобто спільного комюніке — заяви учасників зустрічі — Індії не вдалося напрацювати саме через розбіжності щодо українського конфлікту, як вони говорять [про агресію РФ проти України]”, — коментує гостя ефіру.
Вона впевнена, що узгодження й не може бути, оскільки питання війни в Україні країни-учасниці G20 бачать по-різному. Розуміючи, що підсумкового комюніке погодити не вдасться, індійська сторона, за словами Борділовської, з середини року почала робити заяви про те, що треба відійти від питання війни в Україні.
“Мовляв, надто багато уваги йому приділяється. Світ не може говорити лише про це. Ми маємо стільки інших проблем. І у розв’язанні цих проблем Індія справді була досить успішною — дуже багато було зроблено за рік. Але щодо головної проблеми, на жаль, Індія поки не показала якогось виняткового підходу, який міг би вплинути на закінчення війни. Стало цілком очевидно, що заяви про те, що зараз не час для війни, що його постійно цитують, повторюють, недостатньо”, — резюмувала докторка політичних наук.
Читайте також: Офіційною позицією Індії лишається нейтральність: чому Україну не запросили на саміт G20, пояснила Борділовська
Нагадаємо, з 1 грудня 2022 року Індія головує у “Великій двадцятці”, підсумковий саміт якої у Нью-Делі пройде 9–10 вересня. На нього запрошені лідери всіх країн G20 та ще 9 держав (Бангладеш, Єгипет, Іспанія, Маврикій, Нігерія, Нідерланди, ОАЕ, Оман та Сінгапур). Росію на саміті представлятиме міністр закордонних справ Сергій Лавров, Китай, ймовірно, — прем’єр-міністр КНР Лі Цян.
Читайте також: Росія не повинна бути присутньою на міжнародних майданчиках, і неважливо, це саміт G20 чи Генасамблея ООН, — Подоляк