Путінський режим починає замітати сліди воєнних злочинів — деталі від Рейтеровича

Ігор Рейтерович. Фото: radiosvoboda.org

У межах міжнародного законодавства вже запущено процес притягнення до відповідальності росіян, винних у розв’язанні війни в Україні. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Ігор Рейтерович.

“Варіант перший — це діяти в межах міжнародного законодавства через різні суди та сподіватися, що рано чи пізно ці люди будуть притягнуті до відповідальності. У принципі, на сьогодні цю процедуру запущено. І ми бачимо вже її результати, починаючи від конфіскації активів й закінчуючи ордерами, які видають на арешт представників Російської Федерації, або там на їхнє видворення з країн, у яких вони перебувають і намагалися купити собі дуже часто, наприклад, громадянство цих країн. Тобто процес запущено”, — сказав політолог.

Він зазначив, що наразі триває пошук юридичного рішення для притягнення до відповідальності вищого військово-політичного керівництва Росії.

“Але насправді ця ситуація може дуже швидко змінитися, оскільки були прецеденти вже у світовій історії, коли після якихось внутрішніх подій, поразки у війнах, які ті чи інші диктатори розв’язували, вони потім опинялися на лаві підсудних. Іноді їх видавали свої ж, іноді вони кудись тікали, і їх ловили в процесі цієї втечі в третіх країнах. І в ситуації з Росією може бути дуже схожа історія”, — сказав Рейтерович.

Політолог зазначив, що другий шлях — це притягнення до відповідальності російських воєнних злочинців за допомогою спеціальних служб.

“Я не кажу зараз про якусь там їхню ліквідацію, а про те, що цих людей просто, наприклад, ловлять, вивозять, доставляють до країни, і там відбувається відкритий абсолютно демократичний суд, який на основі тих чи інших доказів виносить відповідне рішення. Найяскравішим, напевно, прикладом цієї історії є історія Моссаду та Адольфа Ейхмана, одного з ініціаторів і, по суті, творців Голокосту, якого було вивезено з Аргентини та доставлено до Ізраїлю. Там відбувся суд, і він отримав те, що він заслужив. Тому цей варіант теж, до речі, не треба скидати з рахунків”, — сказав він.

Рейтерович переконаний, що мають бути створені умови, щоб у російських воєнних злочинців не було спокійного життя.

Політолог також зазначив, що Кремль, замітаючи сліди, рано чи пізно ліквідує виконавців злочинних наказів.

“Насамперед страждають завжди виконавці — ті люди, яким віддавали накази. Їх намагаються виставити такими, знаєте, цапами-відбувайлами та звалити все на них. І варіант, до речі, з їхньою ліквідацією в цьому плані ідеальний для авторитарних або диктаторських режимів, тому що завжди можна сказати, що це був ексцес виконавця, що ця людина ухвалювала якісь рішення без санкції вищого керівництва. Тим паче дуже часто ці санкції, скажімо так, дозволи на вчинення якихось дій не мають документального підтвердження”, — сказав Рейтерович.

Він переконаний, що цей кейс у Росії рано чи пізно набуде глобальних масштабів, і виконавці злочинних наказів будуть іти з життя через неприродні причини.

“Їм треба максимально просто зараз цих людей утилізувати. Це слово дуже доречне для Росії. Ми ж пам’ятаємо історію навіть із тим військовим підрозділом, який стояв у Бучі, коли його вивели, його потім перекидали спеціально на якісь ділянки фронту, де були найжорсткіші бої, і практично вони всі там загинули. Таким чином командування, по суті, прикрило себе, тому що вони знищували таким чином цих виконавців. Тому коли ми бачимо такі історії про вбивство досить високопоставлених офіцерів, які не просто там якоюсь ротою командували, а командували, в принципі, серйозним у цьому випадку кораблем, або якимось великим підрозділом. Це явно наштовхує на думку, що це якісь внутрішні розборки й бажання прибрати цих усіх виконавців для того, щоб вони не могли потім у майбутньому на судах, якщо їх притягнуть як підозрюваних, або, наприклад, як свідків, давати свідчення”, — сказав Рейтерович.

На його думку, вже найближчими місяцями буде досить багато таких дивних історій щодо росіян, які безпосередньо були задіяні у скоєнні воєнних злочинів на території України.

Читайте також: У Росії вбили екскомандира підводного човна — деталі

Нагадаємо, 3 липня у Гаазі відкрився Міжнародний центр із розслідування злочинів агресії Росії проти України (ICPA). Головною метою його створення є отримання всього спектру доказів злочинів країни-агресора. Це проміжний етап для подальшого запуску спеціального трибуналу. Збирати докази злочинів будуть 20 прокурорів з України, Європейського Союзу, США та Міжнародного кримінального суду.

Прямий ефір