Путінський провал: експерти пояснили, чому ракета “Сармат” знову не злетіла і що це означає для російського диктатора

Міжконтинентальна балістична ракета Р-36М2 "Воєвода". Фото: Музей ракетних військ стратегічного призначення

У Росії під час чергового випробування вибухнула балістична міжконтинентальна ракета “Сармат”. Про це свідчать супутникові знімки, які 22 вересня опублікував OSINT-аналітик MeNMyRC.

Судячи з фото, ракета вибухнула в шахті. Є різні версії того, що сталося, але, як зазначають експерти, ні росіяни, ні решта світу не почує правдиву. Адже “Сармат” — це стратегічна зброя, яка має особисто для диктатора Путіна іміджеве значення.

Вибух на “Плесецьку” — що відомо?

На фото, опублікованих у мережі, видно результат невдалого випробування міжконтинентальної балістичної ракети. Це сталося на космодромі “Плесецьк” в Архангельській області РФ.

За даними аналітика, пуск ракети стався з шахтної установки і завершився масштабним вибухом. На місці стартового майданчика залишився тільки кратер.

“Як цілком очевидно, випробування РС-28 “Сармат” було повним провалом. Ракета вибухнула в шахті, залишивши величезну воронку і зруйнувавши випробувальний полігон. “Сармат” — це ракета на рідкому паливі, тому ця аварія могла статися окремо від фактичного запуску”, — пише OSINT-аналітик MeNMyRC у соцмережі Х.

За його словами, перше і єдине успішне випробування ракети “Сармат” було 20 квітня 2022 року. Останнє є щонайменше четвертою невдалою спробою випробування “Сармата”.

Пошкодження на стартовому майданчику і навколо нього. Фото: x.com/georgewbarros

Стратегічний ракетний комплекс “Сармат” був поставлений на бойове чергування 1 вересня 2023 року. Це міжконтинентальна балістична ракета, яка має нести ядерний заряд. Саме таку зброю Москва описує всьому Заходу, погрожуючи ядерними ударами при переході так званих “червоних ліній”.

Місце випробування ракети “Сармат”. Фото: x.com/MeNMyRC1

Під час випробувальних або навчально-бойових пусків на ракетах не встановлюють ядерні боєголовки. Проте навіть невдалі випробування здатні завдати багато шкоди території та людям, які залучені в цьому процесі.

Експерти зазначають, що провал випробувань вказує на проблеми, з якими зіткнулися російські розробники ракет на тлі війни проти України. Говорити ж загалом про неефективність ядерних систем Росії — зарано. Про це йдеться в новому зведенні Інституту вивчення війни.

OSINT-аналітики озвучили різні версії щодо того, чи стався вибух поблизу шахти або під час запуску, або ж перед стартом ракети під час її заправки паливом.

Однозначною проблемою Москви називають західні санкції, які частково паралізували можливість російських фахівців у сфері новітніх ядерних та інших розробок. До слова, Росія сподівається замінити “Сарматами” старіші міжконтинентальні балістичні ракети радянської епохи “Воєвода”, комплектувальники до якої раніше виробляли в Україні.

Думки експертів

Чи означає провал випробування ракети “Сармат” те, що Росія припинить на якийсь час експерименти з розробкою нових балістичних ракет? Чому цей провал стався? Яке значення Кремль вкладає в появу подібної зброї у своєму арсеналі? На ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:

  • Денис Попович, військовий оглядач;
  • Костянтин Криволап, авіаційний експерт, аналітик;
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”.

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Через поспіх росіяни отримали іміджевий удар замість піар-ефекту

— Невдале випробування свідчить, по-перше, про поспіх при розробці та введенні в експлуатацію. По-друге, тут ідеться про суттєву, іміджеву шкоду, яка зараз лягла і на плечі російських ракетобудівників, і на загальний імідж Росії як держави, що здатна розробляти ракетні комплекси подібного роду.

Цей ракетний комплекс розробляли на заміну ракетному комплексу “Воєвода”, він же “Сатана”. Це відомий ракетний комплекс, який розроблявся в колишньому Дніпропетровську в конструкторському бюро “Південне”. Російська Федерація заявляла “Сармат” як ракетний комплекс, який має позбавити її від української залежності, від експлуатації та обслуговування ракетного комплексу “Воєвода”.

А “Воєвода” вважався основним ракетним комплексом для ядерних загонів РФ, тобто міжконтинентальних балістичних ракет.

Під час звернення до Федеральних зборів у 2018 році Путін хвалився про те, що РФ розробляє новітній тип ракет і озброєнь, які будуть невразливі для систем ПРО. Насамперед це був меседж у бік США. І “Сармат” фігурував серед них.

Чотири пуски були невдалими, десять — будуть вдалими. Просто потрібно було привести цю систему до ладу, усунути недоліки і зробити ще більше випробувань. Не поспішати на догоду Путіну ввести скоріше на озброєння для того, щоб налякати західні країни, а просто послідовно займатися її випробуваннями. Було б 15 вдалих пусків, ввели б цю ракету на озброєння через кілька років, але не зараз. Тому тут ідеться просто про поспіх і про бажання догодити Путіну для того, щоб отримати піар-ефект. Але замість піар-ефекту отримали іміджевий удар.

“Сармат” — це не нова розробка. Тобто в Російській Федерації позиціонують це як абсолютно нову розробку, як якесь ноу-хау, але насправді це розробка 1960-х років. Був такий радянський ракетний комплекс — Р-36 ОРБ.

На низькій орбіті ракетоносій випускав блоки, оснащені ядерними боєголовками, які по непередбачуваній території шукали цілі на поверхні планети. Р-36 ОРБ було знято з чергування в рамках ядерного руйнування між СРСР і США. Цей ракетний корпус був поставлений на озброєння, він перебував на бойовому чергуванні. І, до речі, він теж був розроблений тоді в Дніпрі, тобто на КБ “Південне”.

У Російській Федерації просто застосували старі плани і заново їх реалізували у вигляді ракетного корпусу “Сармат”. Дійсно, він здатен летіти по непередбачуваній території на гіперзвуковій швидкості. Заявлено, що вони ще можуть маневрувати. Ось, загалом, і все.

Можна його збити чи не можна — показала б практика. Практики, на щастя, немає. Ядерна війна не почалася. А Російська Федерація любить видавати бажане за дійсне.

Однозначно сьогодні ми знаємо про те, що ракети “Воєвода”/”Сатана” знято з обслуговування в Дніпрі через вторгнення Російської Федерації на територію України в 2014 році. Тобто сьогодні шахти пускових установок — основний елемент ядерної тріади РФ — не обслуговуються українськими фахівцями.

Термін експлуатації цих комплексів добігає кінця. Якщо “Сармат” буде введений на озброєння, але не буде приведений до ладу і не отримає можливість нормально експлуатуватися, тоді Російська Федерація може втратити істотну частину своїх ядерних арсеналів.

Історія з “Сарматом” ставить під сумнів можливості РФ виробляти ці ракети. І взагалі ставить під сумнів фактичну готовність використовувати цей ядерний арсенал.

КОНСТАНТИН КРИВОЛАП: Територія навколо вибуху, ймовірно, заражена

— Ракети “Сармат” у Росії випробовують із регулярністю, якій можна позаздрити, але ще жодного разу не запросили туди Путіна. Тому що, напевно, Путін розуміє, у нього якесь чуття є на потенційну небезпеку. Як було б добре, якби він перебував у самому центрі цих випробувань.

Таке забарвлення хмари під час вибуху дає тільки окислювач, а саме азотна кислота. кислотою. А те, що призвело до витоку палива і такого загоряння, говорить про падіння імперської величі РФ. Адже там кілька систем захисту, які дублюють одна одну і які повинні запобігати подібним ситуаціям. Але вони не спрацювали.

Такі катастрофи були в 1960-ті роки, на початку історії ракетної техніки, десь в Америці. Але більше такого не повторювалося. Це унікальна аварія. Я думаю, там дуже багато загиблих насправді. І навколо — досить велика територія заражена. Ми ще не все бачимо, тому що азотна кислота діє не дуже швидко, вона впливає поступово.

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Вибух “Сармата” — ганьба для ракетних військ РФ

— З урахуванням того, що пускова шахта практично вивернута навиворіт, це був внутрішній вибух. Тобто міг бути такий варіант, що ракета стартувала і, наприклад, стався витік палива у двигуні силової установки або щось інше. У результаті стався зовнішній вибух уже на зльоті, і певна частина осколків полетіла на сам злітний майданчик.

У самій шахті ракета вибухнула в момент пуску. І це вкотре підтверджує те, що “Сармат” продовжує залишатися сирою недопрацьованою ракетою. Річ у тім, що у цієї ракети дуже цікава історія. Вона чекала свого моменту три роки. Три роки відкладалися її кидкові випробування. Це випробування самого макета на можливості старту на пороховому заряді на 350 метрів від поверхні Землі.

Тобто це початковий етап випробувань, коли навіть не використовується повноцінна ракета з бойовою частиною, без електроніки — просто макет. Навіть на цьому рівні вони не могли три роки почати ці випробування — настільки вона була непідготовленою.

Потім, у 2022 році, раптово відбувається успішний пуск ракети, саме випробування на повноцінному двигуні, з наявною силовою установкою. Після цього — чотири невдалих випробування, які підтверджують, що сама по собі ракета являє собою вкрай неготовий, сирий продукт.

При цьому офіційно ракета прийнята на озброєння, вона нібито є серійною. Але це просто ганьба якась для російських ракетних військ стратегічного призначення.

Читайте також: Російський ядерний шантаж — блеф чи реальна загроза?

Прямий ефір