Світогляд нинішнього російського президента Путіна нагадує геополітичний сюрреалізм. Пропаганда в РФ сьогодні працює абсолютно в тій самій системі координат, яка колись була притаманна радянській пропаганді: навколо — вороги, всі хочуть напасти. Росія, як і колишній СРСР, намагається протиставляти себе Сполученим Штатам Америки і, відповідно, Північноатлантичному альянсу. Але в підсумку путінська агресивна політика тільки сприяє розширенню НАТО на схід. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучив експерт з міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко.
“Геополітичний світогляд нинішнього російського президента — це якийсь геополітичний сюрреалізм. Тому що країна, яка займається тим, що раз на кілька років організовує збройну агресію, напад на когось зі своїх сусідів, чомусь ображається, що всі інші намагаються тікати від такого сусідства якомога далі в плані забезпечення власної безпеки”, — зазначив Жовтенко.
Як приклад він навів Фінляндію, яка мала статус нейтральної країни, а після повномасштабного вторгнення РФ до України стала членом НАТО.
“Після того, як фіни побачили, що російська армія творить в Україні, і в принципі, на що здатний путінський режим, відповідно, було ухвалене дуже оперативне рішення про те, що Фінляндія не може більше покладатися на свій статус нейтральності з огляду на такого неадекватного сусіда. І, відповідно, було ухвалено рішення про приєднання Фінляндії до Північноатлантичного альянсу. Тому з такого погляду ми можемо говорити про те, що путінська агресивна політика лише сприяє розширенню НАТО на схід”, — сказав гість ефіру.
Фундаментом такого геополітичного бачення Путіна є стара радянська система координат, вважає експерт.
“Радянський Союз, радянська Росія, як політична одиниця і супердержава, якою вона себе вважала, насправді не могла позиціонувати себе нормально на міжнародній арені, окрім як протиставляти Сполученим Штатам Америки і, відповідно, Північноатлантичному альянсу. Радянський Союз просто не міг утримувати внутрішній контроль над ситуацією, і в принципі, контроль над територіями, над союзними республіками, які до нього входили, іншим шляхом, окрім як ліпити образ страшного ворога. Але Сполучені Штати — на іншому боці планети. А ось у них є страшне НАТО, яке теж загрожує радянським людям”, — зазначив Жовтенко.
У такому контексті, каже він, радянському громадянину пояснювали, чому немає, наприклад, туалетного паперу в країні або чому вони живуть набагато гірше, ніж живе Захід.
“Тому що спочатку потрібно перемогти всіх ворогів, а потім уже можна якось і зажити нормально. Ось із цієї системи координат Путін і його оточення, власне кажучи, нікуди не поділися. Вони на цьому не тільки виросли, вони на цьому робили кар’єри. Перейнялися цим світоглядом. Тому абсолютно не дивно, що зараз відбувається накрутка пропаганди вже нинішньої російської держави в абсолютно тій самій системі координат, яка колись була притаманна радянській пропаганді та Радянському Союзу”, — пояснив експерт.
Усе це демонструє, що насправді у Путіна немає чіткого бачення НАТО як міжнародної, геополітичної одиниці.
“Є тільки пропагандистська оптика, що, мовляв, Альянс — це агресивний військово-політичний союз. По-іншому російське керівництво НАТО абсолютно ніяк не сприймає”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Нова епоха у відносинах Фінляндії та РФ: що стало причиною закриття кордонів, і до чого це призведе (ВІДЕО)
Нагадаємо, Фінляндія підпише зі США угоду про співпрацю в галузі оборони. У разі конфлікту з РФ, американські війська зможуть швидко потрапити до Фінляндії для надання їй допомоги. Фінська влада надасть доступ до 15 об’єктів і зон для зберігання техніки та боєприпасів, також американці зможуть проводити військові навчання.
Відомо, що склади для військового майна Сполучених Штатів у Фінляндії розмістять уздовж шляхів, що ведуть до російського кордону.