Путіна турбують результати європейського турне Сі, — Гриценко

Сі Цзіньпін і Володимир Путін. Фото: ap.org

Російський диктатор Володимир Путін під час візиту до Китаю обговорюватиме торгівлю, можливості розвитку співробітництва двох країн та допомогу в обході санкцій Заходу. Таку думку сьогодні, 15 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила докторка філософії з політології, головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко.

“Із чим Путін їде? Можна розділити це на кілька аспектів. По-перше, звісно ж, буде обговорюватися питання торгівлі. Для Путіна дуже важливо мінімізувати потенційні ризики в торгово-економічних зв’язках, тому що так, дійсно, Росія дуже сильно зараз залежить від Китаю в плані торгівлі. Якщо я не помиляюся з цифрами, Китай зараз займає приблизно 70% загальної торгівлі Росії, плюс це десь 40% китайського експорту зараз, загалом, залежність дійсно колосальна. І для Путіна нема іншого ніякого виходу, власне, окрім як зберігати цю тенденцію, й вона буде надалі посилюватися”, — сказала вона.

За словами Гриценко, важливим для російського диктатора є й питання енергетичного співробітництва, адже Китай та РФ досі не запустили газопровід “Сила Сибіру-2”, ймовірно, у зв’язку з тим, що китайці наполягають на більш вигідних для себе умовах.

“Дуже важливо буде обговорити питання санкцій та можливості ці санкції обходити, попри те, що Китай не переходить червону лінію, яка була позначена на самому початку повномасштабного вторгнення. А це, крім відсутності повноцінної військової допомоги Росії, ще й відсутність допомоги Росії в такому прямо відвертому порушенні санкцій. Тобто десь ми розуміємо, що Росії вдається за допомогою Китаю санкції обходити, але це поки що не відбувається прямо настільки відверто, щоб це викликало обурення у західних країн. Для Путіна також важлива підтримка Китаю в цьому контексті”, — сказала головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень.

Вона зазначила, що в Москві зараз переживають з приводу результатів європейського турне лідера Китаю Сі Цзіньпіна в Європі, тому що для КНР вони виявилися позитивними.

“І взагалі саме це турне свідчить про ту значущість, яку Китай надає Європейському Союзу у своїх торговельно-економічних зв’язках. Тому що якщо Росія залежить від Китаю в цьому контексті, то Китай покладається на Сполучені Штати Америки та на Європейський Союз. Тут, звісно, у списку пріоритетів саме ці два напрямки є більш важливими для Китаю”, — сказала Гриценко.

Водночас вона не очікує, що Сі та Путін предметно обговорюватимуть російсько-українську війну, імовірно, лідер Китаю вважатиме за краще обмежитися дуже обтічними формулюваннями про необхідність миру в усьому світі.

“Більшою мірою буде, найімовірніше, обговорюватися саме співпраця на багатосторонніх майданчиках на кшталт БРІКС, ШОС, і я думаю, що Сі Цзіньпін робитиме заяви на кшталт “ми з Росією прагнутимемо справедливішого політичного світопорядку, який передбачає обмеження гегемонії США”. Але за великим рахунком, це буде, найімовірніше, такий дипломатичний, церемоніальний візит. По-перше, це буде візит у відповідь на поїздку Сі Цзіньпіна до Москви в березні минулого року. Ну і плюс, як ми знаємо, у делегації з Путіним будуть, зокрема, й новий міністр оборони, й Сергій Шойгу вже в новому статусі поїде в Китай. Тому тут, найімовірніше, буде завдання представити, скажімо так, нових колег”, — сказала Гриценко. 

Читайте також: Під час візиту до Пекіна Путін і Сі обговорять передачу російських земель Китаю — думка

Раніше доцент кафедри міжнародних відносин Національного університету “Києво-Могилянська академія” (НаУКМА), експерт Української асоціації китаєзнавців Дмитро Єфремов зазначив, що після п’ятиденного турне Сі Цзіньпіна в Європу складно сказати, чи вдалося європейським лідерам схилити главу КНР до того, щоб він почав підштовхувати РФ до припинення війни в Україні. 

Прямий ефір