Путін наказав збільшити російську армію на 180 тис. солдатів. Згідно з його указом, штатна чисельність збройних сил РФ встановлюється на рівні майже 2,4 млн осіб, серед яких — 1,5 млн військовослужбовців. При цьому мобілізація нібито не планується. У Міноборони Росії стверджують: збільшувати чисельність армії будуть контрактниками, повідомляє FREEДОМ.
Пропаганда війни стала звичною частиною російського інформаційного простору. Тепер службу за контрактом рекламують так само, як корм для тварин чи пральний порошок. У праймтайм на російському телебаченні показують агітаційний ролик Міноборони Росії, в якому солдатів протиставляють цивільним. Мовляв, поки одні п’ють смузі та роблять селфі, інші їздять на танках, їдять тушонку та сидять в окопах. Чому треба змінити морозиво на автомат, пропагандисти не пояснюють.
“Там же немає нічого про ідеологію, це просто банальне “на слабо”: ти мужик, ось іди, значить, помирай. Але пояснення, навіщо, чому, що саме я маю захистити своєю смертю, — цього немає, тому що це досі не сформульовано. Сформульовано лише одну мету — це гроші, які підвищують”, — зазначив російський письменник та дослідник пропаганди Іван Філіппов у коментарі виданню “Настоящее время”.
Нещодавно в Курську з’явилися плакати із закликом укладати контракт із Міноборони Росії. На фото військовий тримає на руках дитину. Ось тільки це не російський, а український військовослужбовець, зображений, коли допомагає цивільним евакуюватися з Ірпеня під обстрілом російської армії.
Кремль не шкодує бюджетних коштів для масштабної рекламної кампанії з вербування на війну проти України. Банери, реклама по телебаченню та у соціальних мережах. Новобранцям обіцяють шану та, головне, гроші.
“Зараз ми бачимо дуже дикі спроби залучити більше контрактників. Людям доплачують за те, що вони приводять своїх друзів… По суті, держава сама роздає військкомам хабарі за те, щоб вони більше заманювали людей на війну”, — прокоментував військовий експерт Ян Матвеєв.
У липні 2024 року Путін подвоїв федеральну виплату для новобранців. Але набагато вища виплата регіональна. За даними Інституту вивчення війни (ISW), цього року щонайменше 36 регіонів Росії збільшили одноразові виплати контрактникам. Як мінімум в 11 областях їм виплачують 1 млн руб. та більше. Аналітики зазначають: така тенденція свідчить про труднощі з набором рекрутів.
“Якщо підвищили так сильно виплати, значить великого потоку охочих воювати не було. Зараз є потік охочих воювати лише за 2 млн. Якщо буде мобілізація… А я не знаю, на яких умовах вони проводитимуть, може, теж платитимуть гроші одразу мобілізованим, а може й ні. Але очевидно, що ті, хто хотів сам плюс-мінус піти за гроші чи з якихось своїх інтересів, він уже пішов. Значить, за мобілізації добиратимуть тих, хто не хоче. І це буде дуже жорстко”, — вважає Ян Матвеєв.
На Росію неминуче чекає погіршення економічної та соціально-політичної ситуації до середини 2025 року, а також труднощі з набором людей до армії, заявив керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов. На його думку, проблеми, що зростають, змусять Путіна зробити вибір: або розпочати ще одну ризиковану та спірну мобілізацію, або знизити інтенсивність бойових дій в Україні.
Читайте також: Можливості із залучення контрактників у Росії вичерпаються вже цього року — аналіз Дикого
Нагадаємо, начальник Головного управління розвідки Міноборони (ГУР МО) України Кирило Буданов на ХХ щорічній зустрічі Ялтинської європейської стратегії заявив, що Росія сподівається завершити війну, яку розв’язала проти України, до кінця 2025-го — початку 2026 року своєю перемогою. За його словами, у Москві порахували: наступного року РФ повною мірою відчує негативні наслідки війни і в економічній, і в соціально-політичній сферах. Тож у Кремлі поспішають, намагаючись вийти з війни умовним переможцем.
Читайте також: Путін прагне закінчити війну на своїх умовах уже цьогоріч — аргументи Маломужа