Путін засвоїв урок Пригожина: як і для чого тепер у Кремлі створюють ПВК

Члени ПВК "Еспаньола" в Донецьку на тлі "Донбас Арени". Фото: t.me/spainrus

У російського президента і його партії з’явилася нова приватна військова компанія. Точніше, структура не нова, тепер у неї просто новий господар.

“Единая Россия” взяла під свій контроль ПВК “Эспаньола”. Раніше вона перебувала в структурі так званого батальйону “Восток” як добровольчий підрозділ російських футбольних фанатів (ультрас). З 2023 року партія Путіна проголосила “Еспаньолу” приватною військовою компанією. Тепер за гроші “Единой России” відбувається активний рекрутинг у ПВК.

Найпопулярнішою російською ПВК ще донедавна був “Вагнер”. Її очолював тепер уже покійний російський бізнесмен Євген Пригожин. Незадовго до своєї загибелі він організував військовий похід на Москву, тобто розвернув частину своїх загонів у бік Кремля та її господаря.

Путін посилив свою “охорону”

Путін створює сили оборони Москви після пригожинського заколоту, який ледь не відбувся в червні 2023 року. Тепер нібито охороною московської інфраструктури займатиметься “Еспаньола”. У липні 2023 року ця організація набула більш воєнізованого характеру, а саме отримала дозвіл на використання вогнепальної зброї.

“У ПВК “Еспаньола” беруть так званих футбольних ультрас, російських радикалів усіх мастей, зокрема симпатиків нацистської ідеології, а також пересічних цивільних осіб із зубожілих суб’єктів РФ і тимчасово окупованих територій України — останніх використовують у “м’ясних штурмах” для створення статусу бойового підрозділу”, — ідеться в повідомленні Головного управління розвідки Міністерства оборони (ГУР МО) України в Telegram.

За повідомленнями британської розвідки, сили безпеки уряду Москви, найімовірніше, було посилено, тому що вони виявилися неготовими відбивати наступ бунтівних військ групи “Вагнер” у червні 2023 року.

“Проєкт також надає москвичам можливість добровільно виконувати “патріотичні” обов’язки воєнного часу, уникаючи при цьому служби на передовій в Україні. Мер Москви Сергій Собянін зумів обмежити прямий вплив війни на відносно забезпечене населення столиці. Більшість російських втрат в Україні — з бідніших провінційних регіонів”, — констатують у Міністерстві оборони Великої Британії.

У пунктах рекрутингу в “Еспаньолу” за участь у бойових діях проти України обіцяють по 220 тис. руб. (2 411,6 дол.) на місяць. Контракт має бути підписаний щонайменше на півроку. Також заманюють страховими виплатами від 1 до 5 млн руб. (від 11 до 55 тис. дол.). Найвища плата — за смерть найманця. Але в ГУР зазначають, що фінансова мотивація — лише обгортка. Оскільки загиблих і тяжкопоранених росіяни не вивозять з поля бою, і оформляють зниклими безвісти.

Незважаючи на те, що найманство в Росії заборонене законом, у країні існує більше десятка приватних військових і охоронних компаній. За даними ЗМІ, у різні роки Росія використовувала бойовиків у майже 30 країнах світу. Більшість російських ПВК пов’язані з Міністерством оборони, Федеральною службою безпеки (ФСБ) або розвідувальним управлінням.

В “Еспаньолу” набирали переважно російських футбольних уболівальників радикальних поглядів. Один із засновників угруповання — Станіслав Орлов, позивний якого “Іспанець”. Воює на Донбасі проти української армії з 2014 року. Спочатку Орлов створив розвідроту “Череп і кістки” і став її командиром. А вже у 2022 році на її основі було створено “Еспаньолу”.

Станіслав Орлов праворуч. Фото: t.me/spainrus

Коментарі експертів

Чи справді ПВК “Еспаньола” становить загрозу українським Силам оборони? Чим може займатися ця приватна військова компанія насправді? Кому підпорядковується “Еспаньола”? На ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:

  • Сергій Жирнов, колишній співробітник КДБ СРСР і Служби зовнішньої розвідки РФ;
  • Олексій Левченко, російський журналіст;
  • Іван Ступак, військовий експерт Українського інституту майбутнього;
  • Наталія Пелевіна, російська опозиціонерка.

СЕРГІЙ ЖИРНОВ: Пригожин показав на своєму прикладі, чому з ПВК жарти погані

— У травні-червні багато хто, навіть губернатори, стали створювати ПВК, якісь підприємства, фірми. Але, на мій погляд, потім уся ця мода пройшла. Під час пригожинського путчу ніхто з членів партії не вийшов на вулиці захищати Путіна. А потім вони раптом створюють ПВК для участі в “СВО”.

Для мене потенційно можливим поясненням було б таке: путінська влада спробувала всі організації, які тільки можливо, кинути на те, що ті вкрали з держбюджету. Таким чином гроші партії “Единая Россия” були перекинуті на створення якоїсь приватної військової компанії.

Потім ще була версія про те, що, можливо, Дмитро Медведєв, який є головою партії “Єдина Росія”, захотів теж пограти у війнушку і створити собі приватну військову компанію для того, щоб показати, що у нього є ще якась військова підтримка. На випадок, грубо кажучи, ядерної війни.

Якщо, припустімо, новий Пригожин піде зі своїм путчем на Москву, то Медведєв не буде тоді тікати в жоден Оман, не чекатиме, поки його неіснуюча партія вийде на вулицю захищати режим, а сам візьме свою приватну військову компанію, спробує з нею щось зробити.

Якщо вже щось Пригожин і показав Путіну, то це те, що з неіснуючим юридичним механізмом неможливо боротися юридичними способами. Путін же сам сказав у червні, що 10 років фінансували компанію, яка юридично не існує. Насправді створюється набагато більше проблем, ніж якихось рішень для влади. Адже Путіну почали скаржитися про те, що в когось договір не такий і так далі.

Приватна військова компанія ніяк не описана законодавчо. Якщо виникає якась проблема, то як ви будете її вирішувати? Адже немає жодних законів. Чому Путін не міг впоратися з Пригожиним 10 місяців? Та тому що в нього проти Пригожина не було жодних законних способів боротьби…

Зверніть увагу, Пригожина ж не посадили, не засудили… Пригожина треба було вбити в мафіозний спосіб, тому що юридично з ним нічого зробити не можна було. І мені здається, що все-таки влада вже розуміє, що цей інструмент [ПВК] — це дуже небезпечний інструмент.

У мене таке враження, що це більше якесь “відмивання” бабла, пропускання фінансових потоків через неіснуючу організацію, безконтрольно, “чорним” налом, невідомо кому. Тому що Пригожин уже довів, що жодні приватні військові компанії не можуть бути ефективними на фронті, тому що на фронті є єдиний принцип в армії — єдиноначальність. І на фронті не може бути різних компаній, навіть зараз, коли немає ПВК, але є Росгвардія, “кадировці”.

Зараз будь-яка військова компанія, яку б ви не створили в РФ, усі її члени тепер зобов’язані підписувати договір із Міністерством оборони на офіційному рівні. Із бандами захотіли закінчити вже в жовтні-листопаді 2022 року і закінчили Пригожиним.

ОЛЕКСІЙ ЛЕВЧЕНКО: У Кремлі ставляться насторожено до ПВК, але все одно використовують їх

— ПВК для того й потрібні, щоб виконувати якісь завдання за межами легального поля. І вони ніяк не регулюються.

Ті ПВК, які воюють в Україні, фактично не регулюються російським законодавством. Існування того ж Пригожина було феноменом певною мірою.

Але ця історія дозволяла вирішувати російській владі завдання, які не могли вирішувати, наприклад, регулярні війська від свого імені. Це дуже зручний інструмент для гібридної війни.

Після того як трапився пригожинський бунт, ставлення до ПВК персоналізоване, у Кремлі насторожено ставляться до них. Але незважаючи на це, у Кремлі, як і раніше, вважають цілком зручним цей інструмент сам по собі, і тому створюють корпоративні ПВК. Фактично це проксі-війська Міністерства оборони.

Це ті самі загони, але вони нібито формально є більш самостійними і фінансуються бізнесменами і великими олігархами, яких попросив про це Кремль… Тобто, з одного боку, Кремль, як і раніше, зберігає ПВК як зручний інструмент, а з іншого боку, намагається не допускати появи якихось харизматичних лідерів на чолі цих ПВК. Тому цю процедуру суворо контролює Міністерство оборони.

Пригожин отримував величезну кількість державних контрактів на сотні мільярдів рублів. Тобто у нього було достатньо кешу, щоб виплачувати зарплату своїм найманцям. Нині в російських компаній так само немає проблем із використанням тих чи інших схем, щоб оплатити роботу найманців, як ті чи інші послуги. Тому все це може існувати напівлегально, через різні фірми-прокладки.

Офіційно вони [ПВК], звісно, не можуть фінансуватися… Не існує механізмів фінансування того, чого з точки зору російського законодавства не існує. Тому офіційно з бюджету жодних рядків на людину немає. Або це, як у випадку з Пригожиним, іде через підряди компаній. Або це, як у випадку з держкорпораціями, які заробляють гроші, зокрема на російському бюджеті та російській економіці, і витрачають якусь частину цих грошей на ПВК, тому що Кремль попросив.

Приклад Пригожина показав, що серйозне важке озброєння на службі у ПВК може становити загрозу для Міноборони, для влади в разі, якщо ці найманці захочуть вийти з підпорядкування, влаштувати заколот. Тому на сьогодні це, як правило, легке озброєння. Це не танки і, звичайно, не авіація — те, що ми бачили у Пригожина.

Багатьох із тих, кого вербують як контрактників, потім оформляють у ПВК, а не у війська Міністерства оборони. Людей не особливо запитують про це. А з точки зору Міноборони це їхній проксі-підрозділ, йому немає різниці, куди відправлять того чи іншого військового.

ІВАН СТУПАК: Московським політикам потрібна ПВК для “відмивання” грошей

— “Еспаньола” — це ж відсилання до твору “Острів скарбів”. Це піратський корабель, який пливе з командою шукати скарби.

У будь-якому разі всі ці підрозділи працюють під егідою російської військової розвідки. А це Міністерство оборони. Тобто провайдери різні, але війна — одна й та сама.

Якщо “Единая Россия” взяла на себе управління цією ПВК, то гроші з великою часткою ймовірності йдуть із російського бюджету. А “Единая Россия” — просто фільтр для цих грошей. Тобто, умовно, мільярд доларів виділяють, 200 мільйонів доларів залишаються в “Единой России”, 800 мільйонів ідуть у приватну військову компанію. Це просто ще один спосіб для того, щоб поліпшити своє матеріальне становище.

Навіть якщо припустити, що в ПВК буде 1-2 тисячі бойовиків, то вони нічого не зроблять проти регулярних військ. Плюс вони залежать матеріально: патрони, боєприпаси, техніка від Міноборони. Я думаю, ПВК створена більше для відмивання грошей. А про смуту не йдеться. Якщо вона і буде, то для захисту Кремля є Росгвардія і Міноборони.

Усі ПВК обмежені в кількості. Згадайте, Путін сказав, що за 2022 рік ПВК Пригожина “Вагнер” було профінансовано на один мільярд доларів прямих інвестицій із бюджету, якщо так можна сказати. Плюс 940 мільйонів заробила компанія Пригожина на постачанні продуктів для російських військових. Не всі ці гроші пішли на ПВК, але там же було на піку під 50 тисяч співробітників.

НАТАЛЬЯ ПЕЛЕВІНА: ПВК — це ще один спосіб рекрутства людей на війну проти України

— Для того, щоб максимально заткнути дірки, створюються різні опції. ПВК — це по-іншому оплачувана робота. І тому, вони створюють різні варіанти для тих, хто за власним бажанням опиняються на цій війні.

Дуже незрозуміла ситуація з правовою стороною всього цього. З одного боку, Путін страшенно злякався заколоту Пригожина, і він не хоче повторення подібного. З іншого боку, як і раніше, є ці приватні військові компанії, і, мабуть, вони продовжать існувати. Якась така сіра зона навколо цих ПВК зараз.

Вони будуть тримати максимально владу в реальному режимі над цими ПВК, щоб вони не переросли в щось непідконтрольне, але водночас таку опцію збережуть для того, щоб мати можливість рекрутувати “гарматне м’ясо”.

Читайте також: Убивства, зґвалтування і грабежі: як “знаходять себе” в РФ після війни колишні “зеки” 

Прямий ефір