Путін втрачає колишній вплив — хто стає основними гравцями на тлі імперії, що розвалюється

Володимир Путін. Фото: glavcom.ua

Поразки російської армії на фронтах в Україні викликають дедалі більше розбіжностей усередині Кремля та позбавляють президента РФ Володимира Путіна колишнього впливу, повідомляє FREEДОМ.

Путін втрачає позиції на міжнародній арені. Наприклад, на саміті в Казахстані російському президентові довелося чекати на президента Туреччини Реджепа Ердогана, що змусило Путіна гримасувати й переминатися з ноги на ногу.

Намітився розкол в Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ), який об’єднує Росію, Казахстан, Вірменію, Білорусь, Таджикистан та Киргизстан. Зокрема, Вірменія говорить про можливий вихід з організації.

Крім того, виникають розбіжності й у Кремлі.

“Є різні групи впливу всередині країни, які розуміють ту прірву, в яку веде зараз Путін, і вони захочуть відпрацьовувати сценарій назад. Занадто оточення Путіна любить сите життя, і зараз втрачаючи це сите життя, вони захочуть його повернути”, — зазначив політолог Ігор Петренко.

Першими незадоволеними виявилися наближені: голова Чечні Рамзан Кадиров та олігарх, співвласник ПВК “Вагнер” Євген Пригожин.

Путін допоміг очолити Чечню першому та постачав держзамовлення другому. Обидва стали небідними людьми завдяки президентові Росії. І ось уже Кадиров каже, що так звану “спецоперацію” настав час називати війною, а Пригожин вимагає, щоб депутати Держдуми РФ перестали базікати і йшли воювати.

Експерти впевнені, що у Кремлі починається боротьба за владу й Путін ризикує залишитися за бортом.

“Питання України тут уже другорядне для них, вони хочуть отримати владу. Це реальна опозиція Кремлю. Опозиція не така слабка як ці псевдоліберали, які перебувають у Росії. Це ті люди, які насамперед володіють силовим ресурсом. У Кадирова, за різними оцінками, армія може бути від 20 до 30 тисяч людей, вірних йому. У Пригожина ще більше — по суті, він є паралельною армійською структурою і знаходиться у сірій зоні, має медійний ресурс та ідеологію, що дуже важливо”, — сказав політичний експерт Тарас Загородній.

Експерти зазначають, що у Кремлі дедалі явнішим стає протистояння Кадирова-Пригожина та силовиків.

Кадиров критикував голову Генштабу РФ Валерія Герасимова, закликав відправити рядовим на фронт генерал-полковника Олександра Лапіна, який здав місто Лиман української армії, і не хотів віддавати чеченців на передову.

А за даними американського Інституту вивчення війни, власник ПВК “Вагнер” Пригожин створює воєнізоване угруповання паралельно збройним силам Росії. І воно може становити загрозу для правління Путіна.

“У диктатурі, особливо в диктатурі, яка йде на спад, там має місце груба сила. Є силовики — це такий державний елемент насильства, і є, по суті, дві приватні армії — це армія Кадирова і армія Пригожина — ПВК “Вагнер” . Всі ці люди є учасниками, гравцями на тлі імперії, що розвалюється. У кого є армія, той і є гравцем”, — вважає російський опозиціонер Дмитро Гудков.

Кремль, у свою чергу, обґрунтував критику Кадирова на адресу військового керівництва. Мовляв, він може мати власну думку, враховуючи внесок Чечні у так звану “спецоперацію”. Кадиров отримав виправдання та ще одну зірочку на погони. Тепер голова Чечні — генерал-полковник.

А від приватної армії Пригожина залежать успіхи Путіна на фронті. Зокрема, у Бахмуті. Тому йому багато що дозволяється, вважають експерти. Але довіри до колись близьких соратників у Путіна немає.

“Може бути, запустить якусь операцію “Приймач”. Якщо він її запустить швидко, то зможе ще вплинути на майбутнє. Якщо він її запустить надто пізно, коли він уже не впливатиме на політичний розклад, то може бути бійка за владу, з використанням приватних армій, державних силових структур. Це може перерости у серйозне громадянське протистояння”, — вважає Гудков.

Експерти впевнені: те, що відбувається зараз у Росії, ще не бунт, але вже розкол. І розвиток ситуації багато в чому залежатиме від ситуації на фронті російсько-української війни.

Читайте також: “Внутрішньоелітні розбірки”: експерти дали оцінку справі Собчак (ВІДЕО)

Прямий ефір