Путін відступив у протистоянні з генеральською клікою — усі версії перестановок у вищому військовому керівництві РФ (ВІДЕО)

Валерій Герасимов і Сергій Суровікін. Фото: svoboda.org

У найвищому військовому керівництві Росії — нові перестановки. Тепер командуватиме так званою “спецоперацією”, як Кремль називає повномасштабну війну проти України, буде начальник генштабу збройних сил Росії Герасимов. Колишнього командувача Суровікіна призначили його заступником. В американському Інституті вивчення війни (ISW) рокіровки в російському Міноборони називають сигналом про розкол серед військово-політичного керівництва РФ. У експертів є низка версій того, що відбувається, повідомляє FREEДОМ.

Призначення командувачем об’єднаного угрупування російських військ в Україні начальника генштабу Герасимова — “реванш “класичного генералітету”. На думку радника керівника Офісу президента України Михайла Подоляка, генерали відтісняють Пригожина та ФСБ від керівництва так званої спецоперацією.

“Весь вплив Путіна — це, перш за все, сакральність. Царська сакральність, яка була йому властива деякий час, вони це вибудовували дуже довго, що “цар не помиляється”… Герасимов не просто “випадковий персонаж”… Але питання: чи розбирається Герасимов у війні “гарячій”, стандартній. Наразі побачимо”, — прокоментував Михайло Подоляк в ефірі загальнонаціонального телемарафону.

Рокування в Міноборони РФ, на думку експертів, не змінить ситуацію на полі бою. Хіба що спростить низку організаційних питань.

“Призначення Герасимова керувати цим об’єднаним угрупуванням дозволить набагато простіше здійснювати цілу низку військово-бюрократичних процедур. Можливості Суровікіна на його колишній посаді були досить обмежені для того, щоб вести розмови-переговори, спрямовувати прохання, вимоги тощо”, — пояснює російський військово-політичний оглядач Юрій Федоров.

Суровікіна призначили командувачем російських військ в Україні в жовтні 2022-го, невдовзі після того, як українська армія деокупувала Лиман. Призначення генерала, який прославився своєю жорстокістю ще в Сирії, викликало оптимізм у критиків Міністерства оборони РФ. Пригожин і Кадиров оголосили Суровікіна “справжнім воїном” і навіть “легендою”. Його тактика — масовані ракетні удари по мирних українських містах та цивільній інфраструктурі, атаки безпілотників та закидання позицій ЗСУ тисячами мобілізованих росіян — успіху не принесла: гучних перемог не сталося.

Герасимов — особа не публічна. Його різко критикували російські військові за непрофесіоналізм. Саме його звинувачував у поразках на полі бою, наприклад, засновник незаконної приватної військової компанії “Вагнер” Пригожин ще з часів провалу на Київському напрямку. Незадоволені Герасимовим і пропагандисти-блогери, і так звані “військори”.

На думку експертів, перестановки у російському генералітеті розколюють військове керівництво. Вони свідчать про конфлікти в оточенні Путіна.

“Герасимов — член вищого керівництва країни, один із 30 членів Ради безпеки Росії та друга особа у збройних силах країни… А хто такий Пригожин? Бізнесмен та керівник банди найманців звинувачує другу особу, і йому за це нічого не було. Таке може бути лише у разі підтримки президента… Путін відступив у своєму протистоянні з генеральською клікою”, — вважає російський військово-політичний оглядач Юрій Федоров.

Хоча президент країни-агресора “перетасовуваннями” у керівництві демонстративно зайняв бік генералів, експерти не виключають і того, що Герасимова триматимуть на посаді, щоби пізніше звинуватити у всіх невдачах російської армії. Структурні проблеми збройних сил противника очевидні.

“Якби все було гаразд у них, то кадрові зміни з такою частотою не відбувалися б. Останні кадрові зміни свідчать насамперед про те, що існує необхідність у їхніх лавах поєднати систему управління та систему керівництва військами”, — заявив заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ Олексій Громов.

Призначення Герасимова командувачем російських військ в Україні може означати і те, що несистемному, але надто амбітному Пригожину так і не вдалося довести свою ефективність і перемогти у підкилимній кремлівській боротьбі. Утім, не виключено, що зміни місць у відомстві Шойгу стануться ще неодноразово. Як написав у Twitter радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк, “міняй / не міняй командувачів об’єднаними угрупованнями, а терпіти доведеться до кінця”.

Читайте також: У Міноборони РФ шукають виправдання провалам — Романенко про заміну Суровікіна

Прямий ефір