Путін відправив військові літаки на допомогу Асаду — це зіграє на руку Україні: нову хвилю конфлікту в Сирії прокоментував Потапенко

Сирійські повстанці під Алеппо. Фото: gettyimages.com

Росія відправила до Сирії військову авіацію для підтримки режиму сирійського президента Башара Асада, проти якого опозиція почала збройний наступ. Тим самим новий сирійський конфлікт послабив російську армію щодо завдання авіаударів по Україні. Про це сьогодні, 30 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів керівник Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко.

Зараз у Сирії поновилися бойові дії, які були згорнуті багато років тому. На сьогодні сили сирійської опозиції наступають і фактично зайняли місто Алеппо та північну частину країни.

“А на півночі Сирія межує з Туреччиною, тому виникли припущення, що опозиція має якусь опосередковану підтримку з боку Турецької Республіки”, — сказав Потапенко.

Також ці події збіглися з досягненням домовленостей між Ізраїлем і Ліваном, з якими Сирія межує на заході.

“До речі, у Лівані також були залучені ті сили, які підтримують Асада — це іранські сили, “Хезболла” тощо”, — додав експерт.

Режим Башара Асада, на який зараз наступає сирійська опозиція, довгі роки активно підтримує Росія.

“І щоб допомогти Асаду утриматися при владі, Росії необхідно перекидати війська з українського фронту, зокрема авіацію. І судячи з відомих даних, частина російських військових літаків уже перекинута [до Сирії], що дещо полегшує ситуацію на російсько-українському фронті. А через те, що Туреччина перекрила протоки Босфор і Дарданелли для проходу військових кораблів, Росія не може тепер перекинути свої військово-морські сили на свою базу в Сирії, як було раніше. Це, звичайно, послаблює можливості Російської Федерації для підтримки сирійського режиму Асада”, — пояснив Потапенко.

“Крім того, іранські проксі використовували територію Сирії для виробництва певних видів озброєння, які передавалися російській армії. Також у Сирії відбувалося вербування найманців для відправлення на війну проти України у складі російської армії. Це все полегшує ситуацію українських військ на фронті”, — додав речник.

Повстанські війська зайняли та контролюють практично всю територію Алеппо — друге за величиною місто Сирії. Втрата Алеппо для режиму Асада буде серйозною проблемою.

“Це буде знаковою іміджевою втратою для Асада, також це серйозна проблема з погляду логістики. Битва за Алеппо була ключовою під час громадянської війни в Сирії [у 2012-2016 роках]. Тоді встановлення контролю над цим містом дало змогу Асаду продемонструвати світовій спільноті, що він контролює більшу частину території Сирії”, — зазначив спікер.

Втрата Алеппо стане проблемою і для Росії, оскільки у сусідньому Тартусі розміщена російська військово-морська база.

Як повідомлялося раніше, сирійські повстанці на чолі з військовою опозицією увійшли в центр Алеппо, друге за величиною місто Сирії. Там закрили аеропорт і перекрили дороги. Урядовим військам наказали покинути основні райони та відступити. Повстанці, до того, як зайти в Алеппо, взяли під свій контроль понад 70 населених пунктів у сільській місцевості. У 2016 році звідси їх витіснила армія Башара Асада та його союзників, серед яких була і Росія.

За даними ЗМІ, сирійський диктатор ще 28 листопада незаплановано прибув до Москви.

Нагадаємо, сирійський конфлікт розпочався 2011 року як мирні протести проти президента Башара Асада в межах Арабської весни, але швидко переріс у громадянську війну. Зіткнення між урядовими силами, опозицією та радикальними угрупованнями, включно з ІДІЛ, призвели до масштабної гуманітарної кризи. Іноземне втручання зіграло ключову роль: Росія з 2015 року підтримує режим Асада авіаударами та військовою допомогою. Перемир’я, включно з угодою 2016 року та Астанинським процесом, лише тимчасово знижували рівень насильства. Конфлікт залишається невирішеним, з мільйонами біженців і зруйнованою країною.

Прямий ефір