Путін веде Росію до неосталінізму — в країні воскрешають культ диктатора і переймають його практики (ВІДЕО)

Пам'ятник Сталіну. Ілюстративне фото: Vesti

У Нижньогородській області Росії почали будівництво так званого “Сталін-центру”. Ініціатори створення музею диктатора заявляють, що проєкт допоможе “патріотичному вихованню молоді”. Реабілітація Йосипа Сталіна в Росії збіглася із запозиченням таких практик, як доноси, культ особи і тотальна цензура. Про те, як Путін веде Росію до неосталінізму — в матеріалі FREEДОМ.

Дискутувати про те, а чи такий поганий був Сталін, у Росії почали ще на початку минулого десятиліття. Після створення культу предків і публічних жалів Путіна про розпад СРСР, повернення цього диктатора в пантеон російських героїв стало логічним продовженням державної політики пам’яті Кремля. 

Однак після початку повномасштабної війни проти України Росію буквально накрила сталіноманія. Так, у лютому 2023 року у Волгограді до приїзду Володимира Путіна відкрили бюст першому генсеку СРСР. Пам’ятник став уже другим у місті. Першу скульптуру вождя встановили ще 2019-го. А пропозиції повернути місту назву “Сталінград” регулярно лунають із міської адміністрації. Зі схожою ідеєю виступили і в Новокузнецьку.

“Новокузнецьк як назва міста сама по собі не те щоб неактуальна, але вона потребує такого коригування. Це, безсумнівно, Кузнецьк-Сталінськ-Новокузнецьк, як, наприклад, Ленінськ-Кузнецький”, — сказав мер Новокузнецька. 

Тим, хто намагається говорити про реальну діяльність Сталіна — масові злочини, створення системи ГУЛАГу та організацію низки геноцидів, зокрема й Голодомору, просто затуляють рота. 

Наприклад, найбільший російський Центр захисту прав людини “Меморіал”, який досліджує політичні репресії в СРСР і веде просвітницьку роботу. Його ще 2014 року в Росії визнали “іноагентом”, а в березні 2022-го — ліквідували юрособу. 

Тепер, внаслідок доносів, великі терміни загрожують безпосередньо правозахисникам. Так, голову “Меморіалу” Олега Орлова звинувачують у “реабілітації нацизму”. За це чоловікові загрожує 5 років позбавлення волі.

“У нинішніх умовах виправдувального вироку бути не може ніяк. Якщо тільки щось кардинальним чином не зміниться в режимі, якщо він не вирішить поміняти свій суто репресивний спосіб дій і хоча б створити видимість іншого режиму. Але поки немає жодних сигналів того, що це може статися. Усе законодавство не відповідає нормам права, зокрема й стаття, за якою мене судять”, — сказав Орлов. 

На думку правозахисників, це вкотре доводить, що в Росії сформувався автократичний режим. 

Від початку повномасштабного вторгнення на територію України Москва вимагає від громадян активної підтримки курсу. Наприклад, заохочуючи доносительство. За словами колишніх співробітників КДБ, у Росії наразі налічується до 4,5 млн донощиків. 

Крім того, Росія посідає 164-те місце зі 180 у всесвітньому рейтингу свободи слова. У цих умовах Путін намагається вибудувати собі образ нового вождя, впевнені експерти. Але не маючи досягнень у сьогоденні, він спирається на минуле. І тут постать Сталіна виявляється дуже доречною.

“Сьогодні Сталін фактично ставиться поруч із самим Путіним. Наступний етап — це загравання з тематикою царизму. І тут цілком імовірно, що нас це чекає. Але епоха Російської імперії та монаршої сім’ї не була настільки кровожерливою. Тому, звичайно ж, Сталін зараз виграє. І на теперішньому етапі, коли владі необхідно гнати людей “на м’ясо”, коли потрібно закручувати гайки всередині, а це не особливо вдається, то, звичайно, Сталін є більш привабливим образом”, — зазначає політолог Олег Саакян. 

Щоб у громадян був доступ до правди і розуміння причин того, що відбувається в Росії, Центр “Меморіал” запустив онлайн-проєкт “30 років до”. У його межах правозахисники, аналітики та науковці розглядають основні події та передумови, які привели Росію до авторитарного путінського режиму.

Читайте також: У Росії соціологія є інструментом маніпуляції та брехні, — Яковенко

Прямий ефір