Протистояння між силами сирійського диктатора Башара Асада та опозиційними збройними угрупованнями триває вже тиждень. Росія та Іран залишаються ключовими винуватцями дестабілізації в регіоні. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог Ігор Чаленко.
Він уточнив, що нинішнє збройне протистояння є продовженням громадянської війни в Сирії, яка почалася ще 2011 року. І яка була посилена втручанням Російської Федерації, що підписала з режимом президента-диктатора Башара Асада договір про підтримку, та посилюється, зокрема, Іраном.
Наприкінці цього листопада опозиційні збройні сили за неофіційної підтримки Туреччини почали своє просування з півночі Сирії, скориставшись ослабленням союзників Асада. Так, Іран і його проксі — ліванське терористичне угруповання “Хезболла” — зараз зайняті війною проти Ізраїлю. Російська Федерація раніше вивела частину сил зі своїх військових баз у Сирії, щоб задіяти їх у війні проти України.
“І в такій ситуації всі побачили й взяття опозиційними силами за 15 годин [другого міста країни] Алеппо, і подальше просування протестувальників”, — сказав Чаленко.
Нинішня ситуація в Сирії послаблює і кремлівський режим, який буде змушений дробити свої сили, щоб хоч якось допомогти Асаду утримати владу, хоча б на півдні країни.
“Путін уже не вперше кидає своїх партнерів. Раніше в Карабаському конфлікті Путін не підтримав Вірменію — свого союзника по ОДКБ (Організації Договору про колективну безпеку), і ми бачили, як Азербайджан теж за неофіційної підтримки Туреччини повернув під контроль свою міжнародно визнану територію [в Нагірному Карабасі]. І зараз у Сирії ми знову бачимо ситуацію, коли партнери Кремля не отримують раніше обіцяної підтримки, оскільки Кремль кинув усі свої сили, щоб отримати певні результати на українському напрямку. Це демонструє, що Москва не в змозі вести кілька фронтів одночасно”, — зазначив політолог.
Він додав, що в Сирії російські війська все ж використовували винищувачі Су-34 для бомбардувань міст.
“Але це зараз лише точкове використання російських сил, оскільки більше вони не можуть. І ми бачимо, як російські кораблі евакуюються [із Сирії] за аналогією з тим, як це відбувалося нещодавно в Криму, коли Чорноморський флот РФ під натиском українських сил повністю перебазувався в Новоросійськ. Це показує, що у Росії просто немає сил підтримувати своїх політичних союзників”, — резюмував Ігор Чаленко.
Читайте також: Вдалий момент і ефект несподіванки: чи встоїть сирійський диктатор Асад перед натиском повстанців і чи допоможе йому РФ
Як повідомлялося раніше, 27 листопада сирійські опозиційні збройні формування почали наступ на північному заході Сирії. За кілька днів вони взяли під контроль понад 70 населених пунктів у сільській місцевості і прорвалися в Алеппо — друге за величиною місто країни. У 2016 році звідси опозиційні війська витіснила армія президента Башара Асада і його союзників — Ірану, Росії та ліванського терористичного угруповання “Хезболла”.
Урядові війська Асада продовжують відступати під натиском опозиційних сил, які підійшли до міста Хама. Наступ на Хаму посилює тиск на уряд Асада, а падіння міста може і зовсім призвести до обвалення фронту і повалення режиму сирійського диктатора.
Зі свого боку російські збройні сили вийшли з міста Хама. Також війська і дипломати РФ покинули Дамаск.
Читайте також: Ердоган розцінює присутність РФ у Сирії як дестабілізуючий фактор — розбір Рейтеровича