Президент РФ Володимир Путін не залишив своєї ідеї стати “збирачем російських земель”. Але фундаментальна помилка його політики щодо досягнення цієї мети – він недооцінює роль людини, роль народу.
Таку думку у програмі “Украина на самом деле” телеканалу UA висловив російський опозиційний політик, колишній депутат Державної думи РФ Ілля Пономарьов.
Він прокоментував щорічну пресконференцію президента Росії, що відбулася сьогодні. Пономарьов зазначив, що залежно від настрою Путіна якісь його пресконференції виходять нуднішими, якісь яскравішими.
“Ця конференція, мені здається, була такою: товариш був, з одного боку в ударі, а з іншого боку – йому не було чого сказати. Мабуть, досить багато було сказано в кулуарах нашим західним партнерам. А решті йому було мало що сказати. Ну, як завжди, намагався показати всім, що ми добрі, ми лише захищаємось, це на нас усі нападають”, – сказав політик.
Пономарьов вважає, що меседжі Путіна щодо України були спрямовані насамперед на внутрішню російську аудиторію.
“Бо з погляду зовнішньополітичних завдань це, швидше, контрпродуктивно. Володимир Володимирович сьогодні прямо проговорився, що Російська Федерація застосовувала регулярні війська на території України. Він це сказав настільки прямо, наскільки це можливо. І це вперше. Раніше він ніколи цього не говорив і не зізнавався. Але при цьому він, як завжди, озвучив меседж, що ми не є стороною конфлікту, в Мінських угодах про це чітко написано – мовляв, нас там немає. Він це також сказав. І що ми допомагаємо, і допомагатимемо. І взагалі, що Донбас – це Росія”, – перелічив російський опозиціонер.
Також Путін говорив про пропозиції щодо подальшої взаємодії з НАТО, які Кремль направив на адресу США. Головна суть вимог – нерозширення НАТО на схід, насамперед в Україну, Грузію. Пономарьов зазначив, що при цьому сам президент РФ створив таку ситуацію, що НАТО саме вимушене розширюватись.
“Якби не було вторгнення Росії в Україну, не було б анексії Криму, то не було б жодного НАТО на території України. Якби не було конфронтації Росії зі Східною Європою, не було б жодного розширення Альянсу сюди. Якби не було всіх цих військових дій, брязкання російською зброєю, ніяких би додаткових контингентів НАТО у житті б не розміщувало ні в країнах Балтії, ні в Польщі. І якщо говорити про кількість цих контингентів – це кілька сотень людей у Балтії, кілька тисяч у Польщі. Коли на російській стороні – сотні тисяч військових. Тому, про що йдеться?”, – наголосив він.
Щодо України Путін спочатку переслідував реалізацію своєї давньої мети “збирача руських земель”.
“Думаю, що надзавдання особисто Путіна полягає в тому, що він хоче увійти в історію, як такий збирач земель. Як людина, яка певною мірою відновила Радянський Союз. Коли Радянський Союз розпався, я дуже добре пам’ятаю цей континент – що Балтійські республіки й так не зовсім наші, а Центральна Азія – це взагалі якісь незрозумілі люди. А от Україна та Білорусь – це, звичайно, шкода, ми ж один народ”, – зазначив Пономарьов.
Але якщо на цьому етапі визначена мета з Україною програна, то Путін максимально утримуватиме Білорусь. Знов-таки, щоб надалі повернутись до теми України.
“Думаю, що зараз Путін домагатиметься від Заходу не України, а – нейтралітету Заходу при поглинанні Росією Білорусі. Далі він пересяде в крісло лідера об’єднаної російсько-білоруської держави, а потім уже почне підгортати під себе Україну і частину Молдови. Думаю, що приблизно таке історичне завдання він бачить перед собою”, – припустив політик.
Пономарьов вважає, що фундаментальна помилка політики Путіна – він недооцінює роль людини, роль народу.
“Він вважає, що треба просто з кимось про щось домовитися. Ось він зараз домовляється щодо Білорусі. Він ображений, що йому поки що не вдалося домовитися щодо України. При цьому він упевнений, що якщо запропонує хорошу ціну, то зрештою він про це домовиться. Але народ України вже продемонстрував свою позицію, і в Білорусі у нього навряд чи буде все гладко. А найголовніше, своє слово ще не сказав російський народ”, – резюмував російський політик.
Раніше у МЗС зазначили, що заява про нібито підготовку Україною воєнної операції на Донбасі не відповідає дійсності.
Читайте також: Росія відправляє найманців на Донбас, – джерела