Путін сьогодні надзвичайно слабкий, з ним можна говорити максимально жорстко, — Подоляк

Касим-Жомарт Токаєв і Володимир Путін. Фото: gettyimages.com

Наприкінці свого офіційного візиту до Казахстану вже перед вильотом з Астани Путін в оточенні своїх придворних журналістів зробив низку загрозливих заяв, зокрема що може застосувати ракету “Орешник” по “центрах ухвалення рішень у Києві”. Він навмисно це зробив перед відльотом, а не під час протокольних заходів у Казахстані, на яких була б жорстка відповідь. Про це сьогодні, 30 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.

Він зазначив, що в будь-якому разі президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв мав зробити протокольну заяву, що неприпустимо на території його країни виголошувати погрози щодо будь-якої іншої країни.

“Тобто обов’язково потрібно було виступити і таким чином відмежуватися від заяви такої людожерської природи, яку робить Путін. Адже насправді сьогодні з Росією можна розмовляти максимально жорстко. Путіну можна просто в обличчя говорити: зупинись, тут ти не будеш про це говорити. Тому що Путін сьогодні надзвичайно залежний від того ж Казахстану і з погляду перевалки [нафти], і з погляду розв’язання своїх підсанкційних проблем (через Казахстан до Росії постачають підсанкційні товари, — ред.). Тобто не Казахстан залежить від Путіна, а він залежить від Казахстану”, — наголосив радник керівника ОПУ.

Крім того, в одному зі своїх виступів в Астані Путін акцентував, що в Казахстані, особливо в північній частині, мешкає багато російськомовного населення. А саме такі акценти російського диктатора передували вторгненню РФ в Україну як 2014 року, так і 2022-го.

“Тобто людина постійно використовує риторику, яка загрожує іншим суверенітетам. Потрібно зупиняти. Повторю, Путін сьогодні надзвичайно слабкий, він сьогодні неспроможний з погляду ведення якісних діалогів. І Росія сьогодні — це країна-аутсайдер. Так, велика ресурсно, так, з великою прибутковістю на сировинних ринках, так, з великою армією і так далі. Але це не країна лідерського спрямування, це — країна-аутсайдер, з нею не треба поводитися як з рівним. І якщо ви запросили їх до себе додому, вони мають дотримуватися тих правил, які у вас вдома фігурують. Якби так вели себе з Путіним, то багато проблем було б знято”, — впевнений Подоляк.

Нагадаємо, Путін прибув з офіційним візитом до Казахстану 27 листопада, де провів переговори з президентом країни Касимом-Жомартом Токаєвим. Наступного дня Путін взяв участь у саміті лідерів країн ОДКБ (Організація договору колективної безпеки).

Зазначимо, що в Казахстані діють тисячі шкіл із російською мовою навчання. Під час візиту Путін заявив, що незабаром відкриються ще три — у містах на півдні країни, де більшість населення становлять казахи. Незадовго до приїзду Путіна парламент Казахстану ратифікував угоду про міжнародну організацію з просування російської мови. Ініціатива створення цієї структури йшла 2022 року від Токаєва. Експерти називають такий крок президента Казахстану дипломатичним жестом, націленим на умиротворення Росії, і спробою Астани уникнути повторення долі України.

Нагадаємо, 21 листопада РФ атакувала Дніпро ракетами різних типів повітряного і наземного базування, зокрема експериментальною балістичною ракетою середньої дальності, яку в Росії називають “Орешник”. Як пояснили в Головному управлінні розвідки Міноборони України, “Орешник” — це назва науково-дослідної роботи, тобто шифр. Сам ракетний комплекс називається “Кедр”. Росія виробила два “Кедри”, один з яких випустила по Дніпру.

Прямий ефір