Президент України Володимир Зеленський розкритикував зустріч представників США з росіянами в Ер-Ріяді (Саудівська Аравія). За його словами, ці переговори дозволили Росії вийти з дипломатичної ізоляції. Контакти між сторонами раніше були приховані, проте обмін інформацією відбувався. Це доводить ситуація, коли американська сторона знала про наміри РФ вдарити по Україні балістичною ракетою “Орешник”. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДOM висловив економічний експерт Ілля Несходовський.
“Обмін якоюсь інформацією був, якісь контакти були. Але щоб так, у відкриту, показати всьому світу, що “ось ми зустрічаємося з країною-агресором і розглядаємо питання зустрічі Трампа з Путіним” — таких контактів не було. Була чітка позиція всього західного світу, що Росія — агресор, Путін — військовий злочинець, і ніхто з ним зустрічатися не буде. У цьому відношенні сам факт таких переговорів — це дуже негативний сигнал”, — переконаний експерт.
Однак, за його словами, конкретних результатів цих переговорів немає. Несходовський закликав громадськість перевіряти, аналізувати повідомлення в медіа та не реагувати на пропаганду росіян.
“Я всім українцям порадив би менше емоцій. Не треба сильно сприймати будь-які слова. Ми [українці] бачимо, наскільки вони абсолютно різнобічні. Трамп кілька тижнів тому заявляє про те, що російська економіка слабка. Потім його представник заявляє, що запроваджені санкції — тільки на “трієчку”, і США готові збільшувати вдвічі. Тепер заяви — з іншого боку. Тобто йде певний тиск і на Україну. Менше реагуйте. Нехай цим питанням займаються люди, дипломати, які знають конкретно, що піднімається на цих переговорах, і які позиції сторін. Якщо ми [українці] хочемо результат, то не треба на цих емоційних гойдалках кататися з однієї крайності в іншу”, — акцентував експерт.
Спікер вважає, що досягти результату можна тільки спокоєм і аргументами. А переговори, які відбулися в Саудівській Аравії, поки що безрезультатні.
“Ті переговори, які відбулися, вони ні про що. Це просто угода про те, що вони будуть про щось говорити. Російська сторона, звісно ж, хоче уявити, що це фактично капітуляція всього, всіх — і Європи, і України, і Сполучених Штатів перед ними, що вони поставили якісь умови ще перед цією війною, а тепер ці умови повністю будуть виконуватися. Не хвилюйтеся, ще Путін “кине” Трампа, і Трамп, відповідно, може спокійно відповісти потім на реакції. Головне — дотримуватися спокою, робити свою справу, збільшувати тиск на Росію, бити по російських заводах і НПЗ, по російській військовій інфраструктурі. Ось цей шлях має обрати Україна”, — переконує Несходовський.
Важливою є й участь Європи в цьому протистоянні.
“Дуже добре, що [європейські країни] збільшують військову допомогу, безпрецедентні розміри різного озброєння. Це говорить про те, що Європа з нами. Європа прекрасно розуміє, що Росія — це агресор. І Росія — це агресор не тільки по відношенню до України. Росія — агресор по відношенню до Європи. І перемога, яка буде в майбутньому над агресором, це перемога — не тільки України, а й Європи. Якщо Сполучені Штати Америки відмовляться допомагати Україні, то я впевнений, разом з Європою ми зможемо протистояти російській агресії”, — переконаний гість ефіру.
Несходовський вважає, що Росія розвалиться за сценарієм СРСР, і цей процес уже запущено.
“Російська економіка має величезну кількість проблем, які вирішити вони не можуть. Для того, щоб вести війну, вони накачують економіку порожніми грошима, і фактично повторюють шлях Радянського Союзу наприкінці 1980-х років. Тоді так само накачували свій військово-промисловий комплекс величезними грошима, а, зрештою, це призвело до розвалу Радянського Союзу. Вони часто кажуть “можуть повторити”, вони повторять той самий шлях до розвалу Російської Федерації”, — акцентує економіст.
Росія в контактах зі США намагається виторгувати послаблення санкцій.
“Не стільки нафта і газ, скільки проблеми з транзакціями, проблеми з розрахунками. Якщо Європа, Америка не купують нафту, то купуватиме Китай, купуватиме Індія, купуватимуть інші країни. Для них проблема — це розрахунки. Вони дуже б хотіли, щоб їхні банки здійснювали розрахунки в доларах. Це дасть можливість поліпшити їхній фінансовий стан, отримати більше валюти за імпорт, і за рахунок цього імпорту купувати продукцію. Тому Росії, звичайно ж, хотілося б зняття всіх санкцій”, — пояснив експерт.
Несходовський упевнений, що Дональд Трамп не зніме обмежень з РФ, поки та не піде на поступки. А в разі, якщо президент США зробить це першим, його підтримка і рейтинги впадуть.
“Трамп дуже сильно залежить від своїх власних рейтингів. Він не хотів би показати себе слабким перед виборцями. Тому всі розмови про те, що зараз “знімуть санкції”, знімуть — але тільки після того, коли Росія зробить відповідні кроки: припинення вогню або повернення полонених”, — підсумував економіст.
Читайте також: Росії нічого запропонувати Трампу в контексті економіки, — Краєв
Нагадаємо, офіційний Вашингтон назвав переговори з представниками Росії в Саудівській Аравії, які пройшли 18 лютого без України, “монументальним кроком до миру”.