Путін розвертає Росію на Схід: як і чому це відбувається, розповів експерт

Владимир Путин. Фото: ap.org

Росія дедалі більше орієнтується на Схід. Це проявляється у її стратегічних рішеннях та спробах запозичити досвід таких країн, як Іран та Китай. Ці дії свідчать про значний цивілізаційний розкол, внаслідок якого країна-агресор повністю віддаляється від західного світу. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив керівник Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко.

“Річ у тім, що західні аналітики та російська опозиція в еміграції не вірять, що Росія може реально розвернутися на Схід. Однак кроки, які робить керівництво Росії, не тільки з 2022 року, але й раніше, свідчать про те, що вони ухвалили, а Путін особисто для себе ухвалив концептуальне рішення: оскільки їх не приймають на рівних як частину Заходу, вони прагнутимуть стати частиною Сходу”, — сказав він.

Як зазначив експерт, на думку західних аналітиків, прагнення стати частиною Сходу так само є відхиленням від норми і просто абстрактними заявами.

“Вони не вірять, що люди можуть добровільно відмовитись, наприклад, від культурних досягнень західної цивілізації та інших. Але, на мій погляд, це трохи переоцінка себе — світ дуже сильно змінюється. Безліч людей, бізнесів та модних тенденцій сьогодні формуються не лише в Парижі, Лондоні та Нью-Йорку, але й у Дубаї та Шанхаї. Роль країн глобального Півдня явно зростає. На мій погляд, Путін справді вирішив розгортати Росію на Схід. А що буде після Путіна, не знає ніхто”, — наголосив Потапенко.

За його оцінкою, Росія справді йде цим шляхом. Крім того, як він зазначив, 2022 року російська сторона детально вивчала досвід Ірану в умовах санкцій.

“Насправді вони використовували всі способи обходу санкційних обмежень, наприклад, для отримання високобрендових товарів для еліти, таких як Louis Vuitton в Москві, аналогічно тому, як це робить Іран. Існують схеми, у яких вартість збільшується на 15-20%, але люксового споживання це навіть підвищує престижність товарів. Таким чином вони об’єктивно переймають досвід. Крім того, з 2020 року Путін залучив радника з кібернетичної безпеки з Китаю і нещодавно заявив, що його молодші родичі вивчили китайську мову і вільно нею розмовляють. Тому принаймні нинішнє керівництво Росії реально розгортає країну на Схід, і Росія перестає вважати себе частиною європейського та західного світу. Це свого роду цивілізаційний розкол”, — підсумував В’ячеслав Потапенко.

Читайте також: Які вигоди Іран отримає від Росії за ракети — думка експерта

Нагадаємо, за інформацією агентства Associated Press, США поінформували союзників про ймовірну передачу Росії іранських балістичних ракет малої дальності.

Прямий ефір