У Кремлі розраховували на політичну кризу і виникнення громадянського протистояння після виборів у Сполучених Штатах Америки, що послабило б позиції новообраного президента. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній.
Результати минулих виборів у США не давали будь-якої можливості оскаржувати їхні результати, кандидат від Демократичної партії Камала Гарріс привітала з перемогою Дональда Трампа. Це викликало явне розчарування в Москві, де сподівалися на інший результат, зауважив експерт.
“Це викликало жалобу в Москві. Оскільки вони сподівалися на протистояння, вони сподівалися на те, що президент, який врешті-решт переможе в судових позовах, а можливо, завдяки якомусь громадянському протистоянню, буде внутрішньо послаблений. Нічого не вийшло. Трамп переконливо перемагає, спокійно йде передача влади”, — зазначив Загородній.
За його словами, Дональд Трамп після перемоги на виборах досить активно включився в політичне життя, зокрема й у міжнародне.
“Трамп уже активно включився у фактичну роботу, із Зеленським поговорив, зателефонував до Південної Кореї, поцікавився питанням присутності північнокорейських солдатів в Україні та багато іншого. Тобто він уже досить активно працює”, — сказав експерт.
На переконання Загороднього, у політичній культурі США склалася традиція того, що новообраний президент не втручається в поточні справи адміністрації, що йде.
“Усе буде гранично спокійно, це вже зараз зрозуміло. Байден намагатиметься якісь рішення просувати, які він вважає необхідними. Не виключено, що у них можуть бути дебати, пов’язані з бюджетом США. Я думаю, все буде спокійно, по накатаному, без будь-яких скандалів”, — зазначив політичний консультант.
Загородній зауважив, що адміністрація, яка йде, цілком може реагувати на якісь кризові моменти.
“Хоча я б очікував від нинішньої адміністрації Байдена реакцію на появу північнокорейських солдатів на територію Росії. Це явна ескалація. Має бути якась більш жорстка реакція. Наприклад, дати можливість Україні бити по території Російської Федерації”, — сказав він.
Вибори відбувалися і до обох палат Конгресу США, на них Республіканська партія також здобула перемогу — в Сенаті вони отримали 53 голоси проти 52 у демократів. За результатами довиборів до Палати представників республіканці також отримали більшість, 211 місць.
“У Сенаті їм (республіканцям — ред.) бракує голосів для переконливого загального домінування, оскільки деякі рішення в Сенаті вимагають 60 голосів. У будь-якому разі, звісно ж, їм значно легше просувати всі свої рішення. Звичайно ж, буде взаємодія з Демократичною партією, від цього нікуди не дітися. Думаю, що ця ситуація триватиме мінімум два роки, до перевиборів до Палати представників”, — прокоментував Загородній.
Експерт вказав на важливість розмови, що відбулася між президентом України Володимиром Зеленським та Дональдом Трампом. Крім того, у повідомленні в соцмережі Х Зеленський заявив, що він цінує “прихильність президента Трампа до підходу “мир через силу” в глобальних справах”. На його думку, саме цей принцип реально наблизить справедливий мир в Україні.
“Добре, що відбулася розмова Зеленського з Трампом. Головне, що все-таки контакт відбувся. Зеленський, я думаю, недвозначно натякнув у своєму повідомленні про те, що якісь усні розмови були. Думаю, що Зеленський знайшов підхід до Трампа, і він на щось натякає. Якщо ти обіцяв, то дотримуйся своїх обіцянок. Може, пов’язано з “миром через силу”, що, в принципі, Україну влаштовує”, — зазначив політконсультант.
Також Загородній прокоментував запізнілу заяву Володимира Путіна про перемогу Трампа на виборах, де той назвав Трампа “мужньою людиною” і вразився поведінкою політика під час замаху на нього. Однак особисто привітати Трампа Путін не наважився.
“Путіна взагалі немає сенсу коментувати, тому що Путін програв. Путін програв цей рік, тому що він планував зовсім іншу ситуацію станом на 6 листопада. Він сподівався, що будуть вибори в Європі, там знесуть багато урядів, багато буде ультраправих і вони зірвуть допомогу Україні. Він сподівався захопити Харків. Сподівався практично вийти на кордони Дніпропетровської області, починати вже там операції. Нічого не сталося. Вони сподівалися на протистояння у США. Теж нічого не сталося. Він побоюється Трампа, бо знає, що в нього важка рука, і він може його вбити… Я думаю, що Путін ще не дзвонить попередньо, тому що сподівається на якісь на Донбасі просування, якісь ще катаклізми. Він розуміє, що зараз його дзвінок — це прояв слабкості”, — підсумував Загородній.
Читайте також: Три з п’яти претендентів на посаду держсекретаря США або радника з нацбезпеки виступають за допомогу Україні, — політолог
Як повідомлялося раніше, президент США Джозеф Байден пообіцяв забезпечити мирний процес передання влади.