Путін погрожує “Орешником” і атакує українську енергетику: наслідки проаналізували експерти

Наслідки російського удару 28 листопада 2024 року. Фото: t.me/ДСНС України

Росія продовжує тероризувати мирне населення України, здійснюючи масовані комбіновані атаки. У ніч 28 листопада та вранці окупанти використали 188 ракет і дронів-камікадзе. Основною ціллю стала енергетична інфраструктура переважно в західних областях. Через атаки “Укренерго” запроваджувало екстрені відключення електроенергії. У багатьох областях почалися тривалі відключення світла.  

Тим часом російський диктатор Путін продовжує підвищувати градус ескалації та погрожувати новими ударами по Україні. 

Куди б’є Росія, а куди — погрожує вдарити

Путін пригрозив завдати нового удару міжконтинентальною балістичною ракетою, яку він називає “Орешником”, по Україні. Про це російський диктатор заявив на засіданні саміту Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) у Казахстані.

“Звичайно, ми відповімо на удари ракетами великої дальності західного виробництва по території Росії, зокрема, можливо, продовжимо випробування “Орешника” в бойових умовах, як це було зроблено 21 листопада. Це можуть бути військові об’єкти, оборонні та промислові підприємства, центри ухвалення рішень у Києві”, — сказав він.

Президент Володимир Зеленський заявив, що “Путін знову рекламував свої ракети — свою готовність вбивати та руйнувати”.

“До тисяч ракет, які вже били по Україні, Путін, очевидно, хоче додати ще тисячі. Йому закінчення цієї війни не потрібне. До того ж Путін хоче не дати ще й іншим закінчити цю війну. Розмахувати своїм “Орешником” зараз він може тільки для того, щоб зірвати зусилля президента Трампа, які точно будуть після інавгурації. Путін хоче загострити ситуацію зараз так, щоб у президента Трампа нічого не вийшло, щоб він не зміг закінчити війну. Путін — єдиний винуватець цієї війни і єдиний, хто у війну вірить. Саме тому путінська ескалація зараз — це тиск, щоб згодом змушувати президента Америки йти на умови Росії. Ми розуміємо всі наявні загрози”, — наголосив президент України.

За словами речника українського МЗС Георгія Тихого, ці загрози турбують союзників, адже агресія з боку Росії розширюється.

“Йдеться про руйнування глобальної безпеки в цілому. Це почалося саме з України, з повномасштабного вторгнення. І зараз ми бачимо, якщо цю агресію не зупиняти, то вона масштабується. І саме Росія розширює цю війну, цю агресію. І це ще одне нагадування для наших партнерів, що цю агресію треба завершити через силу, у справедливий спосіб і якнайшвидше, бо вона буде масштабуватися і нестиме загрозу не тільки для України, і не тільки для Європи, а для всього Індо-Тихоокеанського регіону через співпрацю з КНДР, а для Близького Сходу — через співпрацю з Іраном”, — зазначив Георгій Тихий.

28 листопада масована російська атака відбувалася у три хвилі. Зазначається, що з 19:30 27 листопада РФ завдала удару по Україні ракетами різних типів та ударними дронами. Загалом виявлено 188 засобів повітряного нападу:

  • три зенітні керовані ракети С-300, запущені з Бєлгородської області РФ по Харківській області;
  • 57 крилатих ракет Х-101, пуски — зі стратегічних бомбардувальників Ту-95МС, район пусків — Волгоградська область РФ;
  • 28 крилатих ракет “Калібр”, район пусків — акваторія Чорного моря;
  • три керовані авіаційні ракети Х-59/69, район пусків — повітряний простір над акваторією Чорного моря;
  • 97 ударних БПЛА типу Shahed і безпілотників невстановленого типу з районів Курськ, Приморсько-Ахтарськ, Орел, Брянськ, Міллерово (Росія).

Унаслідок атаки у Львівській області було пошкоджено енергетичні об’єкти — понад 500 тис. абонентів залишилися без світла. У Рівненській області без світла залишилися понад 280 тис. абонентів. Частина Луцька була знеструмлена, зупинився електротранспорт. 

В Одеській області одна людина постраждала, 6 житлових будинків пошкоджено. Падіння уламків ракет спричинило пожежі. У Кіровоградській області були атаковані об’єкти інфраструктури та кілька населених пунктів залишилися без електрики. 

У Хмельницькій області було частково порушено електропостачання в Шепетівському та Хмельницькому районах. У Вінницькій області внаслідок атаки зруйновано житлові будинки та господарські будівлі. У Сумській області ракета влучила в цивільну інфраструктуру Шосткинської громади. У “Нафтогазі” повідомили, що під удар потрапила і нафтогазова інфраструктура, пошкоджене обладнання відновлюють. 

Херсон другу добу живе без світла після масованого удару Росії по енергетиці. Оскільки не вдалося під’єднати критичну інфраструктуру, у місті також немає води й тепла. Загалом без електрики залишаються 64 населені пункти Херсонської області. 

Загалом було зафіксовано 12 влучень, переважно по паливно-енергетичній інфраструктурі. По всій країні збільшилася кількість відключень електроенергії. 

Наслідки російського обстрілу 28 листопада

За повідомленням Повітряних сил України, було збито: 

  • 76 крилатих ракет Х-101/“Калібр”;
  • три керовані авіаційні ракети Х-59/69;
  • 35 ударних БпЛА типу Shahed і дронів невстановленого типу.

У Повітряних силах уточнили, що 62 ворожі безпілотники локально втрачено.

На масований російський удар відреагував президент України Володимир Зеленський.

“Мішень — наша енергетика. Загалом близько 100 ударних дронів, понад 90 ракет різних типів. У кількох областях зафіксовано удари “Калібрами” з касетними боєприпасами й саме по цивільній інфраструктурі. Ці касетні частини значно ускладнюють нашим рятувальникам і енергетикам ліквідацію наслідків удару, і це дуже підла ескалація російської терористичної тактики”, — наголосив глава держави.

Крім того, масштабну російську ракетну атаку Зеленський обговорив телефоном із прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером. 

“Обговорили черговий акт російського повітряного терору проти цивільної інфраструктури України із застосуванням понад 90 ракет і майже 100 дронів. Особливу увагу приділили питанню подальшої оборонної співпраці”, — написав Зеленський. 

Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс 28 листопада заявив, що на українців чекає важка зима, через те, що Росія продовжує завдавати руйнівних ударів. Він зазначив, що Нідерланди допоможуть Україні в посиленні протиповітряної оборони. 

“Саме тому ми передали три пускові установки Patriot. Вони рятують життя і захищають життєво важливу інфраструктуру. Зупинити російську агресію було і залишається в наших спільних інтересах”, — наголосив Брекельманс. 

У ніч на 29 листопада Росія знову масовано атакувала Україну безпілотниками. Сили протиповітряної оборони збили більш ніж половину із запущених 132 безпілотників. 

“Противник атакував Україну ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками невстановленого типу з напрямків Орел, Міллерово, Курськ, Приморсько-Ахтарськ”, — ідеться в повідомленні.

Унаслідок російської атаки в кількох областях України пошкоджено інфраструктуру, автомобілі, приватні та багатоквартирні будинки, постраждалим надають допомогу.

У Києві, починаючи з вечора 28 листопада і впродовж ночі 29 листопада, тривогу оголошували кілька разів. Пізніше стало відомо, що в Дніпровському районі сталася пожежа в будівлі поліклініки, постраждала людина — охоронець медзакладу. Вогонь виник через падіння уламків російських БпЛА.

Також під атакою російських безпілотників була Одеська область. Поранення дістали 7 осіб, одна з них перебуває у важкому стані. Пошкоджено транспортну інфраструктуру регіону, житлові та дачні будинки, господарські будівлі, автомобіль.

Думки експертів

Як Росії вдається накопичувати ракети для масованих ударів по території України? Чи може українська протиповітряна оборона ефективно справлятися з комбінованими атаками РФ? Для чого Путін погрожує знову застосувати ракету “Орешник” і наскільки вона небезпечна? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Денис Попович, військовий оглядач; 
  • Павло Лакійчук, військовий експерт, керівник безпекових проєктів Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”;
  • Валерій Боровик, голова правління альянсу “Нова енергія України”, засновник компанії-розробника дронів “Перший контакт”;
  • Олексій Гетьман, військовий аналітик.

ДЕНИС ПОПОВИЧ: РФ хоче зробити повітряні тривоги в Україні цілодобовими 

— Росіяни хочуть, щоб перерви між повітряними тривогами, які пов’язані з вильотами БпЛА, були мінімальними. Вони хочуть вийти на те, щоб повністю занурити Україну в стан перманентної повітряної тривоги. 

Ми бачимо, що повітряні тривоги стають дедалі тривалішими, дрони кружляють над територією України по 6-7 годин. А коли тривога припиняється, буквально через 3-4 години дрони знову вилітають. 

Я думаю, у Кремлі хотіли б зробити повітряні тривоги в Україні цілодобовими. 

Зараз ракетні атаки по території України націлені насамперед на енергетичну інфраструктуру. Вони масовані та комбіновані. Окупанти “вибивають” нашу енергетику. Бачать, що настала зима, і хотіли б занурити Україну в темряву та холод. У цьому полягає їхній план. Ми бачимо, що атака 28 листопада вже призвела до доволі тривалих відключень електроенергії, які ми нині переживаємо. 

ППО, якою б потужною не була, ніколи не відпрацьовує подібні атаки на 100%. Комбіновані атаки ракетами та БпЛА спрямовані якраз на те, щоб прорвати систему протиповітряної оборони. 

То летить усе разом, то летять бойові дрони, то обманки, які сприймаються радіолокаційними станціями, як бойові безпілотники, то летять крилаті ракети. На них також є системи пасивних перешкод. Крім того, росіяни виставляють різні пасивні пастки для того, щоб збити систему наведення протиповітряної оборони. Їх одразу багато, вони змінюють свій курс і так далі. Не дивно, що в таких випадках ППО починає пропускати цілі. 

Що стосується можливостей збивати балістичні ракети типу “Орешник”, то в атмосфері ми не зможемо їх збити, бо не вистачить висоти ураження. Балістика летить на висоті 20 км і ЗРК “Patriot” для цього не призначений. Якщо говорити про бойові блоки “Орешник”, що розділяються і спускаються, то теоретично можна спробувати їх збити.  

ПАВЛО ЛАКІЙЧУК: Путін розраховував на інші наслідки масованого удару 

— Україну не потрібно лякати “Орешником” або будь-якою іншою міжконтинентальною ракетою. Увесь цей інформаційний галас створено для того, щоб залякати нас і західні країни, але успіху не має. 

Реальна загроза походить від регулярних масованих комбінованих обстрілів території України тими засобами ураження, які Путін має: тактичними ракетами, крилатими ракетами, крилатими ракетами морського базування в комплексі із застосуванням “Шахедів”. Це має свій результат. 

Ефект від цих ударів зменшується, які б рекорди з використання засобів ураження не встановлювала Росія. І справа не тільки в роботі протиповітряної оборони, а й у захисті енергетичної інфраструктури, яка є головною метою таких атак.

Що стосується суто тактичних маневрів, то нічого нового росіяни не продемонстрували й вже навряд чи зможуть продемонструвати. Їхні удари з погляду тактики досягли досконалості. Це комбіноване застосування сил і засобів, рознесене в часі. 

Удари безпілотниками, удари крилатими ракетами, удари балістикою розраховуються за єдиним планом, коли ракети та інші засоби ураження мають досягти своїх цілей в один і той самий час у певній послідовності з метою досягти максимального результату. 

Робота української протиповітряної оборони, радіотехнічних сил, вогневих мобільних груп і пасивний захист об’єктів дають змогу уникнути найстрашніших результатів. Путін розраховував зовсім не на такий результат, що 6-8 годин ми сидітимемо без світла. 

Основна перевага росіян — можливість наносити удари по всій території від Харкова до Івано-Франківська і від Одеси до Луцька. Україна неодноразово повідомляла західним партнерам: щоб змінити співвідношення сил, необхідна далекобійна зброя. На жаль, наші партнери не одразу дослухалися до думки українських військових. 

ВАЛЕРІЙ БОРОВИК: Росія активно виробляє і накопичує ракети для ударів по Україні

— Після масованого удару 28 листопада проблеми з доставлянням електроенергії по різних містах і промислових підприємствах. 

Росія продовжуватиме завдавати такі комбіновані удари в міру накопичення засобів ураження, які активно виробляються і модернізуються. 

Наприклад, крилата ракета Х-101, яку регулярно використовують для ударів по Україні, може нести ядерну боєголовку і вже йде з найменуванням Х-102. Вона комплектується, зокрема протирадіолокаційними засобами, щоб їх не визначали наші радіолокаційні засоби. Загалом Росія прагне збільшувати свої потужності та не залежати від інших своїх партнерів. І це їй вдається. 

Росія виробляє в 10 разів більше далекобійних ракет, ніж усі країни НАТО, разом узяті. Поки що жодна країна світу, крім Росії та України, не перейшла на військові рейки. Я б навіть сказав, Україна тільки переходить на військові рейки. 

Зараз оборонна промисловість Росії максимально заряджена, десятки відсотків від ВВП йдуть на оборонку. У такому фарватері не рухається жодна країна. Зараз у РФ виробництво дуже сильно масштабується і вони не збираються зупинятися. Плюс у Кремля є підтримка партнерів — Китай, Північна Корея, Іран і Білорусь. 

На жаль, ми не в змозі зараз збивати такі ракети, як “Орешник”. Плюс у тому, що їх не так багато в Росії. Радіус ураження цього “Орешника” перевищує радіус ураження ракет, які нам постачають — ATACMS і Storm Shadow.

Серед небезпечних російських розробок не тільки “Орешник”, є ще кілька систем на базі ракетного комплексу “Рубіж”. Ці системи можуть бути оснащені міжконтинентальними балістичними ракетами.

Для нас це реальна проблема. Застосування “Орешника” по Дніпру 21 листопада — це відповідь Росії на те, що Україна битиме по території РФ західною зброєю. Але це також пас у бік Заходу: мовляв, дивіться, адже кожна наступна ракета може бути з ядерною боєголовкою. Потрібно реально розуміти, що ми воюємо з величезною країною, яка має великі ресурси, і ми змушені витримувати ці удари, бо йдеться про збереження нашої державності та нашої національної ідентичності. 

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Ракету “Орешник” можна збити 

— Погрози Путіна — це спроба налякати Україну і західних партнерів. Спочатку запустили по Дніпру ракету без вибухової частини. Це був, по суті, муляж і шляхом кінетичної енергії відбулися якісь руйнування. Зараз Путін лякає, що буде використаний “Орешник” вже з бойовим зарядом. 

Це складна ціль для засобів ППО, але не така, яку неможливо збити. Такі ж розмови були раніше про аеробалістичну ракету “Кинджал”, що нібито її неможливо перехопити. Проте українські сили ППО навчилися це робити.

Ми поки що не бачили бойового використання “Орешника”, тому він може здаватися страшнішим, ніж є насправді. Я впевнений, що Путін спробує його використати, може, не по центру ухвалення рішень у Києві, а десь іще. З іншого боку, якщо “Орешник” буде знову використаний, то Росії вже більше не буде чим лякати. 

Ефект від атаки “Орешником” на “Південмаш” у Дніпрі 21 листопада був не таким, як очікували в Кремлі. Страху в усьому світі не виникло. Це навпаки згуртувало наших західних партнерів. Тобто результат вийшов прямо протилежний. 

“Орешник” — це поки що робоча версія. По суті з “Кедра” зняли одну зі сходинок. Це, можна сказати, спрощена міжконтинентальна балістична ракета. 

Читайте також: “Томагавк” проти “Орешника”: чи отримає Україна ракети середньої дальності   

Прямий ефір