У президента РФ Володимира Путіна є цілий комплекс причин не бути присутнім особисто на саміті G20 (“Великої двадцятки”) в Індії цьогоріч. Переважно це фобії і страх, зокрема розуміння, що навіть якщо він там буде присутній, то не отримає мінімально тієї уваги, на яку розраховує, і до якої звик. Таку думку сьогодні, 29 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Ігор Рейтерович.
“Це ж дуже важливий момент. Якщо подивитися на Путіна, наприклад, до 2014 року, коли по суті почалася війна, коли він їздив на такі форуми, це ж був ярмарок марнославства. Коли людина ходила, купалася у світлі софітів і розв’язувала глобальні питання. Він же колись сказав знамениту фразу, що “всі розумні люди повмирали, Ґанді тощо, немає з ким навіть поговорити”. Зрозумійте зарозумілість людини, яка реально вважає себе рівнею з Ґанді або дуже відомими людьми. Хоча більшість відомих людей, які його застали, якраз про нього відгукувалися дуже зневажливо, ще навіть до 2014 року. Маргарет Тетчер, наприклад, і багато інших”, — сказав він.
А зараз, за словами політолога, Путін розуміє, що навіть якщо він переламає всі свої фобії та полетить на саміт, він однаково отримає там із боку більшості країн у кращому разі дуже відсторонену позицію. У гіршому — просто презирство, небажання з ним спілкуватися.
“Або це перетвориться на якийсь монолог з боку, наприклад, представників Європейського Союзу або США, або якихось інших країн, з приводу того, що терміново виводьте війська з України, закінчуйте війну, видавайте воєнних злочинців тощо. Тому він нікуди не літає, посилає Лаврова. Лавров, ми це бачили на саміті БРІКС, може тільки пофотографуватися, зробити якісь заяви, щоб позначити свою присутність. Але знову-таки, це ж не той рівень, з яким спілкуватимуться лідери інших держав”, — каже Рейтерович.
Він зазначив, що на таких самітах, як БРІКС, “Велика двадцятка” тощо дуже багато питань обговорюють і рішення ухвалюють у кулуарах.
“Те, що ми бачимо у вигляді якихось декларацій, це, як правило, такі загальні документи. Ключові речі обговорюються десь за зачиненими дверима у форматі двосторонніх, тристоронніх консультацій, взаємовідносин тощо. І країни прекрасно розуміють, що [Путін] — “кульгава качка”, як кажуть у США, ця людина без глобальних політичних перспектив, на глобальному рівні він уже нікому, за великим рахунком, не цікавий. І я думаю, що цей саміт “Великої двадцятки” це вкотре підтвердить”, — резюмував Ігор Рейтерович.
Зазначимо, в Індії сьогодні підтвердили, що Путін особисто не буде присутній на саміті G20, який відбудеться 9-10 вересня в Нью-Делі. Замість нього туди поїде міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров.
Читайте також: Росія не повинна бути присутньою на міжнародних майданчиках, і неважливо, це саміт G20 чи Генасамблея ООН, — Подоляк
Нагадаємо, 22-24 серпня в Йоганнесбурзі (ПАР) відбувався 15-й саміт міждержавного об’єднання БРІКС. БРІКС створювався на Петербурзькому форумі як БРІК у 2006 році. Ідею запустила Росія для того, щоб підірвати гегемонію США. Вона хотіла цим нібито із однополярного світу зробити багатополярний. 2011 року з приєднанням ПАР став БРІКС (BRICS — абревіатура, складена з перших букв назв країн Brazil, Russia, India, China, South Africa). Однак сам особисто президент РФ Володимир Путін на поточний саміт не приїхав — брав участь онлайн. ПАР — учасниця Римського статуту та у разі прибуття Путіна на її територію зобов’язана затримати його за ордером Міжнародного кримінального суду (МКС), а потім відправити до Гааги. Після консультацій з МКС уряд Південно-Африканської Республіки погодився заарештувати главу Кремля, якщо той в’їде в країну.