З початку повномасштабного вторгнення в Україну було очевидно, що кремлівська пропаганда прийде до шкіл. Так і сталося. Наразі це вже щотижневі уроки, а також додаткові заходи, якщо є привід. Наприклад, річниця анексії Криму. Очікуваним було й те, що учасниками цієї пропаганди стануть так звані “герої СВО”, серед яких є чимало колишніх в’язнів. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ сказав голова незалежної російської профспілки “Альянс вчителів” Данило Кен.
“Тисячі російських військових та “вагнерівців” вже повернулися до Росії. Вони слушна, на думку влади, кандидатура, щоб у камуфляжі з нашивками “z” приходити до шкіл та розповідати дітям про те, “як вони їх рятували”… Звичайно, дуже багато з них, “вагнерівці” — майже всі, що вийшли з в’язниць, були злочинцями й раніше, чинили злочини, насильство на війні. Люди з пораненою психікою повертаються, скоюють злочини в Росії, ведуть уроки в школах”, — коментує гість ефіру.
За його словами, волонтери та журналісти після таких “уроків” збирають інформацію та розповідають про те, що насправді являють собою ці “герої”. Але шкільні вчителі майже не мають можливості перешкодити їхньому приходу до шкіл.
“Такі зустрічі, як правило, організують адміністрація школи та директори школи. Вони проходять не у всіх класах, а у класах, куди їх направить адміністрація школи. Наскільки я розумію, здебільшого вони намагаються підібрати класи лояльні, де адміністрація не знає якихось опозиційних сміливих батьків чи старшокласників, щоби це з мінімальними ризиками відбувалося, щоби не перетворювалося на якийсь публічний скандал, щоби не давали аудіо- та відеозаписи. Вчителі, яким це нав’язують, мають дуже мало можливостей без ризику звільнення, дисциплінарного стягнення відмовитися й уникнути цього”, — пояснив Кен.
Глава “Альянсу вчителів” вважає, що через шкільну пропаганду Кремль хоче втягнути мільйони росіян в активну підтримку війни.
“Все це включається до позаурочної діяльності, щоб школярі писали листи, збирали консерви та труси, проводили флешмоби, щоб якнайбільше людей втягнути у якісь форми підтримки війни. Щоб батьки цих дітей, їхні бабусі та дідусі шукали якесь моральне виправдання в собі, щоб якось жити з цим далі”, — каже він.
Крім того, на думку Кена, пропаганда в школах має нормалізувати сприйняття війни в російському суспільстві.
“Путін, я думаю, і сам хоче довгу війну і дуже намагається, зокрема через шкільну пропаганду, нормалізувати сприйняття війни в суспільстві, мовляв, ось так тепер улаштований світ. І в цьому сенсі війна на Близькому Сході йому теж дуже з руки — скрізь у світі війна, конфлікти, світ складний, і ми теж виявилися втягнутими”, — пояснив Данило Кен.