У Кремлі заявляють про стабільність і зростання економіки. Так, російський диктатор Путін на інвестиційному форумі заявив, що економіка Росії зросте на 4% до кінця 2024 року, а від початку року ВВП уже виріс більш ніж на 4%. Однак реальні цифри свідчать про протилежне. Експерти вказують на низку серйозних проблем, таких як інфляція, падіння заощаджень і дефіцит робочої сили. Крім того, непоправної шкоди російській економіці завдають міжнародні санкції, повідомляє FREEДOM.
Економіка розвивається, ВВП зростає, а безробіття в Росії рекордно низьке — 2,3%, заявляє Путін. Аналітики американського Інституту вивчення війни зазначають: кремлівський диктатор вкотре бреше своїм громадянам.
“Путін не звернув уваги на те, що рівень безробіття серед молоді, ймовірно, є рекордно низьким, оскільки багато молодих російських чоловіків воюють в Україні, і Росія відчуває значну нестачу робочої сили”, — зі звіту ISW.
Всупереч заявам Путіна йдуть і прогнози голови Центрального банку Росії Ельвіри Набіулліної. Вона повідомила, що ключова процентна ставка може зрости з 21% до 25% уже в грудні 2024 року.
“Росія повним ходом входить у процес стагфляції. Повним, веселим кроком, розвернувши плечі. У стагфляцію — наймерзеннішу ситуацію, яка може бути — застій в економіці, за високої інфляції. Як із цього виходити, ніхто не знає, тому що стагфляція — важка історія. З одного боку, потрібно боротися зі стагнацією — впорскувати гроші, але ти впорскуєш, і в тебе посилюється інфляція. Тоді немає сенсу щось робити. А якщо ти борешся з інфляцією, ти затискаєш грошовий потік, і в тебе починається стагнація. Тобто ти одночасно приймаєш проносне і снодійне, і намагаєшся прекрасно себе почувати”, — прокоментував доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсиц.
І без того гнітюче становище економіки Росії можуть погіршити й нові санкції США. Так, 4 грудня Міністерство фінансів США повідомило, що Сполучені Штати наклали нові санкції проти незаконної фінансової мережі, яка давала змогу російським елітам використовувати цифрові активи, щоб уникнути санкцій. До чорного списку потрапили п’ять осіб і чотири організації, пов’язані з TGR Group.
“Через TGR Group російські еліти намагалися використовувати цифрові активи, зокрема стейблкоїни, забезпечені доларами США, щоб уникнути санкцій США і міжнародних санкцій, ще більше збагачуючи себе і Кремль”, — цитує сайт Міністерства фінансів США виконувача обов’язків заступника міністра з питань тероризму та фінансової розвідки США Бредлі Сміта.
Через санкції може похитнутися і військове співробітництво Росії та Ірану. Під нові обмеження США потрапили 35 організацій і суден, які брали участь у транспортуванні нелегальної іранської нафти, передає Reuters. Нові обмеження спрямовані на ключові економічні сектори Ірану, щоб позбавити уряд ресурсів для фінансування ядерної програми, виробництва ракет, дронів і підтримки терористичних угруповань у регіоні. У Європейському Союзі також намагаються розірвати співпрацю Москви та Пекіна. З візитом до Китаю вирушила глава МЗС Німеччини Анналена Бербок.
“Президент Росії не тільки руйнує європейський порядок світу своєю війною проти України, але тепер також втягує в неї Азію через Північну Корею. Ми з китайським колегою детально обговорили той факт, що це також не може відповідати інтересам Китаю”, — заявила міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок під час свого візиту до Пекіна.
Нагадаємо, попри те, що Китай офіційно заявляє про свою нейтральність щодо війни Росії проти України, Пекін продовжує допомагати Москві. У 2023-му двостороння торгівля досягла рекордних 240 млрд доларів. Китай — основний постачальник товарів до РФ. Наразі в ЄС розглядають можливі санкції проти китайських компаній, що виробляють для Росії безпілотники, повідомляє видання Bloomberg. Крім того, завдяки запровадженим раніше вторинним санкціям США, китайські банки вже почали відмовлятися від роботи з російськими кредитними організаціями, які потрапили до чорного списку американського Мінфіну.
Читайте також: Грошей немає, але ви народжуйте: як Кремль посилює репродуктивне насильство в Росії