Пункт про ядерну безпеку в українській формулі миру: основні аспекти проаналізував експерт з атомної енергетики

Людвіг Литвинський. Скриншот: uatv.ua

Формула миру України передбачає радіаційну та ядерну безпеку. Перший аспект — атомні станції, зокрема Запорізька АЕС та її окупація Росією, другий — питання, які стосуються Будапештського меморандуму та гарантій безпеки для України. Про це сьогодні, 22 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів професор, експерт з атомної енергетики Людвіг Литвинський.

“Те, що було сказано, це стосувалося передачі контролю над Запорізькою атомною станцією Міжнародному агентству з атомної енергії та безпосередньо персоналу Запорізької атомної станції, тобто українському персоналу. Насправді тут є одна тонкість. Вона полягає в тому, що, відповідно до низки міжнародних конвенцій, повну відповідальність за ядерну та радіаційну безпеку атомних об’єктів, зокрема й Запорізької атомної станції, несе країна-оператор, тобто в цьому разі несе Україна. Тому для досягнення цілей такої повної відповідальністю потрібне встановлення повного контролю з українського боку… У цьому сенсі саме по собі Міжнародне агентство може виступати всього лише консультантом”, — сказав він.

Литвинський підкреслив, що забезпечити безпеку на ЗАЕС можна лише шляхом її звільнення від присутності російських військ та встановлення повного фізичного контролю над станцією з боку України.

Експерт заявив, що на сьогодні Запорізьку атомну станцію перетворено на військову базу Російської Федерації, й це абсолютно неприпустимо з точки зору питань ядерної та радіаційної безпеки у світовому масштабі.

Крім того, Литвинський нагадав, що неодноразово з боку російських офіційних осіб лунали заяви про можливість застосування ядерної зброї проти України, що є прямим порушенням тих умов, які були встановлені Будапештським меморандумом.

“На мій погляд, єдиним виходом із ситуації, що склалася, є виконання гарантій, які давали інші сторони Будапештського меморандуму — це ядерні держави — щодо недоторканності українських кордонів. У цьому сенсі навіть обіцянка про прийом до НАТО не є достатньою для української сторони, для того, щоб забезпечити реалізацію тих гарантій”, — вважає експерт.

Литвинський підкреслив, що радіаційна та ядерна безпека — це важливе питання для всієї світової спільноти

“Розширити наявні у світі проблеми до проблем, що охоплюють ще і ядерну та радіаційну небезпеку для всієї планети, зовсім не в інтересах Китаю і не в інтересах усіх інших країн, за винятком Російської Федерації. У цьому сенсі Китай, я думаю, зацікавлений у тому, щоб умови, передбачені в Будапештському меморандумі, дотримувалися всіма учасниками цього меморандуму. Зацікавлений у тому, щоб навіть розмови про ядерну загрозу не підіймалися на міжнародному рівні з тієї простої причини, що підбар’єрними державами щодо ядерної зброї є і Японія, і Південна Корея. І що більше розмов і погроз щодо цього питання існує у світі, то неприємніше себе почуватиме Китай. У цьому сенсі, я думаю, він залучений у цей процес й зацікавлений у правильному розв’язанні цього питання”, — сказав експерт.

Читайте також: У формулі миру Зеленського йдеться про гарантії безпеки для будь-якої держави, — Мережко

Раніше ексрадник президента США з питань національної безпеки Майкл Макфол заявив, що формула миру, яку запропонував президент України Володимир Зеленський, це не лише план із припинення війни, а й універсальний механізм для подолання подібних конфліктів у майбутньому для всього світу.

Прямий ефір