Робота міжнародних спостерігачів Спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ в окремих районах Донецької області (ОРДО) припинена. Їх просто заблокували у місцях локації.
Місія в окупованому Донецьку не виїжджає на інспекцію позицій через акції протестів, які 15-16 жовтня влаштували прихильники так званої “ДНР” біля входу до готелю, де розташований офіс ОБСЄ. А в Горлівці 17 жовтня заблокували ворота патрульної бази спостерігачів – їх закрили за допомогою ланцюга та навісного замка. Поблизу чергувало авто з табличкою “ДНР” і щонайменше двоє озброєних чоловіків.
У звіті СММ ОБСЄ зазначено, що спостерігачам поставили ультиматум – блокуватимуть їхні пересування, доки не буде звільнено члена незаконного збройного формування “ЛНР”, громадянина РФ Андрія Косяка. Його затримали українські військовослужбовці 13 жовтня в межах ділянки розведення в районі Золотого.
З міркувань безпеки СММ ОБСЄ призупинила роботу в Донецьку, водночас поки що продовжує свою діяльність на окупованій частині Луганської області.
У МЗС України блокування роботи наглядової місії ОБСЄ назвали спробою роздути збройний конфлікт і зруйнувати Мінські угоди.
“Дії Російської Федерації щодо перешкоджання діяльності місії ОБСЄ на тимчасово окупованій території України є неприпустимими. Блокування та тиск на спостерігачів СММ ОБСЄ в Донецьку — елемент тривалих зусиль РФ із руйнування Мінських домовленостей і роздмухування збройного конфлікту. Закликаємо Росію до неухильного виконання своїх зобов’язань: припинити провокації проти міжнародних спостерігачів місії ОБСЄ, розблокувати їхнє пересування, забезпечити безперешкодний доступ на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, гарантувати безпеку”, – заявив речник МЗС Олег Ніколенко.
Детальніше про ситуацію у програмі “Украина на самом деле” телеканалу UA говорить юристка, представниця окремих районів Донецької області (ОРДО) від України в Тристоронній контактній групі Тетяна Іванова.
Ведучий програми – Денис Похила.
– На вашу думку, які мотиви Російської Федерації? Тому що ми не повинні, я думаю, відділяти дії так званої “ДНР” та їхніх кураторів від Кремля.
– У Російській Федерації, як завжди, одні мотиви. Російська Федерація демонструє всьому світу, що на її імперські амбіції потрібно зважати, як вона це демонструвала й раніше. І якщо Російську Федерацію щось не влаштовує, вона діє методами, які бувають агресивні, які бувають протиправні, і аж до тієї міри, що порушують норми міжнародного права і будь-які гуманітарні норми.
– Якщо подивитися на ситуацію трирічної давності. У 2018 році члени так званої “ДНР” тренувалися протестувати проти миротворчої місії. Тоді саме тривали розмови про можливе введення миротворців на окуповану територію. А зараз чого боїться Кремль?
– Я сумніваюся, що Кремль зараз чогось боїться. Кремль демонструє, що “я так хочу, й на мене треба зважати”. Ось “ми хочемо, щоб відпустили затриману озброєну людину Косяка, тому ми будемо вдаватися до будь-яких заходів, навіть якщо ці заходи протизаконні”. Тому я не бачу, що Російська Федерація чогось боїться. Навпаки, вона демонструє свою силу, демонструє її агресивно та вважає, що це може когось налякати.
– Історія з Андрієм Косяком, якого затримали 13 жовтня, який представляється як представник у Спільному центрі з контролю та координації режиму припинення вогню (СЦКК) від “ЛНР”. Хоча представників від “ЛНР” в СЦКК по факту не може бути, тому що “ЛНР” незаконне утворення. Крім того, СЦКК, здається, взагалі не пов’язаний із місією ОБСЄ.
– Тут багато всього абсурдного. По-перше, цю людину [Косяка] називають представником СЦКК “ЛНР”, тобто структури, якої не існує у природі. По-друге, він має російський паспорт і тоді, виходить, він взагалі жодного стосунку до так званої “ЛНР” не має — він громадянин Росії. А по-третє, представники таких місій, зокрема СЦКК, не можуть бути озброєні. А ця людина була озброєна.
– Є інформація, що в Горлівці 18 жовтня ситуація більш-менш стабілізувалася. Може, у вас є більше інформації про Горлівку? Що там сталося, чому раптом вирішили “піти на мирову”, якщо так можна сказати?
– Я інформації, чому вирішили “піти на мирову”, не маю. Я думаю, тут тривають перемовини, підключилися дуже багато організацій і країни переговори ведуть. Але результатів будь-яких перемовин я не маю.
А якщо говорити про те, чому це взагалі все сталося. На мій погляд, інакше бути не могло. Тому що впродовж дуже тривалого часу Російська Федерація демонструє всім, зокрема й ОБСЄ, що вони робитимуть те, що хочеться Російській Федерації. Незалежно від того, які права має місія ОБСЄ. Спочатку вони заблокували доступ ОБСЄ на окремі об’єкти на непідконтрольній території. Хоча місія ОБСЄ має право моніторингу на непідконтрольній території. Потім вони відмовили ОБСЄ у здійсненні моніторингу ситуації на неконтрольованій Україною ділянці українсько-російського кордону. А закінчилося це майже порушенням міжнародного права, зокрема і за кримінальними злочинами.
Це тероризм щодо місії ОБСЄ, обмеження вільного пересування, взяття в заручники. Це терористичний акт.
– Так, по суті, це захоплення людей, які перебували у готелі. Їм не дають вийти з готелю, їм не дають виконувати свою роботу, яка була запропонована мандатом СММ ОБСЄ. Яку підтвердив зокрема президент Російської Федерації Володимир Путін на Паризькому саміті Нормандського формату в грудні 2019 року. А тепер ось маріонеткові представники затримують людей. Як це може вплинути на міжнародні відносини, на ситуацію в перемовинах і на місію ОБСЄ?
– Це обов’язково впливатиме. Тому що з юридичного погляду – а я говорю зараз як правознавиця – дії, вжиті щодо членів ОБСЄ, є міжнародним терористичним актом. І, напевно, це так і буде кваліфіковано.
Думаю, що, безумовно, зараз і міжнародні організації, не лише ОБСЄ, а, найімовірніше, ООН, ПАРЄ, Євросоюз повинні щодо цього сказати своє слово. І, напевно, це буде предметом розгляду на дуже багатьох міжнародних майданчиках.
Зокрема це буде, найімовірніше, предметом розгляду в Тристоронній контактній групі.
– Саме хотів запитати про ТКГ. Що думає українська делегація про те, що відбувається? Як ви реагуватимете?
– Українська делегація офіційно сказала свою думку щодо цього. Сьогодні вона була озвучена у Тристоронній контактній групі. Про те, що ми дуже цінуємо роботу ОБСЄ та вважаємо те, що відбувається, не просто перешкоджанням її роботі, а саме міжнародним терористичним актом. Поки мені не відомо, чи будуть з приводу цього позачергові засідання ТКГ. Звісно, це залежить від рішення ОБСЄ як координатора ТКГ. Але якщо таке засідання буде, ми готові перервати свою роботу та з’явитися на позачергові засідання.