5 липня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан побував у Росії. До Москви він приїхав через три дні після поїздки в Україну, де зустрівся з президентом Володимиром Зеленським. Сам Віктор Орбан вважає свій візит до Москви “другим етапом миротворчої місії”. Однак мандат вести переговори з Путіним від імені ЄС йому ніхто не надавав. Так само як і Київ не просив посередництва Будапешта. Про це сьогодні, 6 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог Олексій Буряченко.
“Миротворчі місії” досвідчені дипломати завжди вміли розігрувати. Орбан зараз транслює якісь дипломатичні меседжі, начебто закидає пробні кулі та створює такий загальний фон. Але це було більш дієво до Глобального саміту миру, що відбувся в червні, бо до цього далеко не всі країни розуміли, що відбувається в Україні, не вдавалися в нюанси нашої війни”, — сказав Буряченко.
1 липня розпочалося піврічне головування Угорщини в Європейському Союзі. Наступного дня, 2 липня, Орбан уперше за 12 років відвідав Київ, де провів переговори з президентом України Володимиром Зеленським.
“Візит до Києва більше був потрібен Орбану, ніж навіть Україні. Він намагається сказати, що подивіться, я здатний домовлятися, я готовий не блокувати ініціативи щодо України, я проявляю солідарність із країнами. Але заразом в той час, коли він розмовляє з президентом Зеленським, його міністр закордонних справ Сіярто телефоном розмовляє з главою МЗС РФ Лавровим, а потім і сам Орбан летить до Кремля. Він хоче використати свій новий статус (глави країни, яка головує в ЄС). Він намагається замаскувати свій мандат прем’єр-міністра Угорщини та вдає, що здійснює міжнародні візити від імені Європейського Союзу, що дуже обурило єврочиновників. Коли Орбан прилетів до Москви, то і голова Ради Європи Шарль Мішель, і голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявили, що Орбан не має мандата для ведення переговорів ні щодо України, ні від імені Європейського Союзу. І українське МЗС дало офіційну позицію, що Орбан нічиї інтереси не представляє, що про Україну без України ніхто розмовляти не буде”, — зазначив політолог.
Основна мета вояжу Орбана — привернення до себе уваги. Особливо на тлі того, що він планує створювати нову ультраправу фракцію в Європарламенті.
“Тому він і далі привертатиме до себе увагу, показуючи ультраправим з інших фракцій Європарламенту, з інших країн, що в нього є прямий контакт і з Москвою, і з Трампом, і з Китаєм. Його мета — збільшити свою вагу в Європейському Союзі”, — упевнений Буряченко.
Також своїм візитом до Москви Орбан намагався підвищити свої ставки в очах Путіна.
“Йому потрібен був цей візит. Тому що, по суті, він перед Путіним розкрив нове меню на пів року, яке може реалізовувати Орбан в інтересах Путіна в новому статусі. Й не тільки в статусі ротаційного лідера ЄС на пів року. Я глибоко переконаний, то він проговорював і перспективи свого лідерства у новій ультраправій фракції, можливо, й фінансування роботи з внутрішнього розколу в Європарламенті”, — припустив Буряченко.
Крім того, такими візитами до Москви Орбан підіграє Кремлю.
“Мета Кремля — розмити мирні ініціативи формули миру Володимира Зеленського, відвернути увагу від результатів Глобального саміту миру. А для цього потрібно забалакати, заговорити цю тему. Наприклад, Бразилія або ще хтось почнуть говорити про перемир’я між Україною і Росією. Або, приміром, зберуться представники трьох африканських країн, які найбільше залежать від Росії, та закличуть Україну до припинення війни. Тобто вони не Росію закличуть до виведення військ, а озвучать один пункт: просимо перемир’я, тому що наші люди в Африці від цього страждають, у нас голод. Цей “білий шум” створюється за гроші Кремля, зокрема й через дипломатичні контакти Кремля”, — пояснив політолог.
Читайте також: Підводні камені візиту глави Угорщини Віктора Орбана до Києва — аналіз експертів