“Прикривають один одного”: як Китай забезпечує ВПК Росії логістичною і технологічною підтримкою (ВІДЕО)

Росія і Китай. Ілюстрація: ukrinform.ua

Китай і Росія співпрацюють у питаннях розроблення та постачання летальної зброї. Про це заявив міністр оборони Великобританії Грант Шаппс, посилаючись на дані британської розвідки. Подробиць він не навів. Водночас за словами радника президента США з національної безпеки Джейка Саллівана, Білий дім такими даними не володіє. У Держдепартаменті наголосили, Вашингтон продовжить чинити тиск на Пекін, повідомляє FREEДОМ.

Військове обладнання переправляється з Китаю в Росію для використання в Україні, пише видання The Independent, посилаючись на заяви Шаппса під час Лондонської конференції з безпеки. Дані розвідки Великої Британії та США підривають спроби Пекіна представити себе як стримувальний вплив на Москву, пишуть британські журналісти.

“Вісь авторитарних держав на чолі з Росією, Китаєм, Іраном і Північною Кореєю загострює і розпалює конфлікти та напруженість. Як ми бачимо з візиту Володимира Путіна до Пекіна і зростання торгівлі на 64% між Росією і Китаєм після повномасштабного вторгнення, вони прикривають один одного”, — заявив Шаппс.

Водночас у Держдепартаменті США заявили, що прямих постачань озброєння між Китаєм і Росією поки що не зафіксовано. Однак Пекін продовжує забезпечувати російський військово-промисловий комплекс (ВПК) логістичною і технологічною підтримкою. Йдеться про товари та обладнання, необхідні для виробництва ракет, літаків і танків. 

У 2023 році, за даними Financial Times, Китай імпортував у Росію 90% мікрочипів. Після чого США пригрозили санкціями щодо китайських компаній. За словами радника президента США з національної безпеки, у Білому домі разом із союзниками продовжать роботу з партнерами, щоб змусити Пекін припинити військову підтримку Росії.

“Якщо повернутися до 2022 року, то я вже стояв на цій трибуні й висловлював побоювання, що Китай може надати Росії пряму летальну допомогу. Ми не бачили цього у 2022 році. Ми не бачили цього у 2023 році. Ми не бачимо цього досі. Я з нетерпінням чекаю на розмову з Великою Британією, щоб переконатися, що у нас є спільна оперативна картина. Я хотів би зазначити, що зовсім нещодавно ми доволі різко висловлювали нашу стурбованість тим, що Китай робить для підживлення російської військової машини, не постачаючи зброю безпосередньо, але забезпечуючи вливання в російську оборонну промислову базу. Це відбувається”, — розповів Салліван.

У Пекіні 16 травня глава Китаю Сі Цзіньпін і Путін заговорили про так звану нову еру партнерства. Зокрема, Росія і Китай домовилися поглиблювати співробітництво у сфері оборони та розширювати двосторонні військові навчання. Про це йдеться у спільній заяві країн за підсумками зустрічі. Деякі аналітики припускають, що підтримка Китаєм Росії допомагає відвернути увагу і ресурси від Тихоокеанського регіону.

А ось японські ЗМІ стверджують, що попри те, що Путін і голова КНР на зустрічах у Пекіні демонстрували міцні стосунки, є ознаки того, що Пекін і Москва не до кінця єдині в усіх напрямках.

“Пекін не хоче провокувати посилення тиску з боку США. Китайські фізичні та юридичні особи вже піддаються санкціям за те, що вони нібито підтримують російські військові дії. У відповідь Пекін заперечує ці звинувачення, вкотре демонструючи небажання повністю підтримувати Росію. Він також намагається компенсувати напруженість, що зростає у відносинах зі США зближенням із Францією, щоб зберегти зв’язок із Європейським Союзом, важливим партнером”, — пояснив японський аналітик Амма Хідео.

Напередодні зустрічі міністрів країн “Великої сімки” (G7) міністр фінансів США Джанет Єллен заявила, що Вашингтон використовуватиме всі доступні інструменти, щоб завадити постачанню летальної допомоги в Росію.

Читайте також: Китай домінує у відносинах із Росією, і його це повністю влаштовує, — Олещук

Прямий ефір