З перемогою Дональда Трампа на виборах відкривається “вікно можливостей” відійти від домінантного останні два роки підходу, що заморожені російські активи в розмірі 300 млрд доларів будуть недоторканними. Цілком можливо, що зі зміною адміністрації у Вашингтоні зміниться і філософія ставлення до ситуації з цими замороженими грошима. Таку думку сьогодні, 9 листопада, в ефірі телеканалу FREEДOM висловив кандидат економічних наук Іван Ус.
“Нагадаю: ще в березні-квітні 2022 року європейські партнери України говорили про те, що заморожені російські активи будуть спрямовані в Україну. Однак із травня 2022 року риторика дещо змінилася. Спочатку йшлося про податки з прибутків цих активів, потім — про кредит під заставу цих прибутків. Наразі я не виключаю, що зі зміною адміністрації у Вашингтоні зміниться і філософія ставлення до ситуації з цими замороженими грошима”, — розповів економіст.
За його словами, якщо раніше для демократичної адміністрації дуже важливим було збереження принципів вашингтонського консенсусу, який характеризувався зменшенням ролі держави в економіці та недоторканністю до приватної власності, то цілком можливо, що з новою адміністрацією вдасться домовитися про те, щоб активи не залишалися замороженими.
“Україна пропонує дещо інший сценарій. Тобто заморожені активи передаються Україні. А Україна, відповідно, з цих заморожених активів буде компенсувати США кредити. Тобто це буде вилучатися не із заморожених російських грошей, а надаватися Україною на підставі активів, які будуть їй передані. Я думаю, що зараз цілком можна повернутися до цього питання”, — пояснив гість ефіру.
Він додав, що таку схему із замороженими російськими активами у 2024 році підтримало багато вчених-економістів.
“Наприклад, Нобелівський лауреат з економіки Джозеф Стігліц ще в січні цього року написав статтю про те, що ці заморожені активи потрібно передати Україні з огляду на те, що це буде сигнал будь-якій іншій країні у світі, яка надумає підривати світоустрій. Адже, як правило, активи перебувають у країнах Заходу, оскільки ніхто їх не зберігає в країнах глобального Півдня. Я думаю, зараз є можливості щось змінити в цьому плані. Однак, чи буде на це рішучість, подивимося”, — підсумував Іван Ус.
Читайте також: Євросоюз має прискорити процес відмови від російського газу, — кандидат у комісари з енергетики