У правому кутку рингу — голова приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер” Євген Пригожин та голова Чечні Рамзан Кадиров, у лівому — Міністерство оборони Росії. Конфлікт в оточенні президента Володимира Путіна вийшов у публічну площину. Пригожин та Кадиров критикують керівництво російського Міноборони за поразки на фронті. Зокрема, звинуватили генерала Олександра Лапіна, командувача окупаційного угрупування “Центр”, у здачі низки міст та незаслужених нагородах, інформує FREEДОМ.
“Прикро не те, що Лапін нездара. А те, що його покривають зверху керівники у Генеральному штабі. Якби була моя воля, я зробив би з Лапіна рядового, позбавив би нагород і з автоматом у руках відправив би на передову змивати кров’ю свою ганьбу”, — висловився Кадиров.
“Це не дуже добре для Путіна, тому що це доповнює картину в тому сенсі, що путінська людина Шойгу (міністр оборони РФ, — ред.) мало чим керує. Виходить так. А Шойгу все ж таки людина, яка міцно асоціюється з Путіним. Це людина, яка має рейтинг. Путін тим самим посилює двох цих формальних лідерів, але вони поводять себе вкрай неформально — Кадиров і Пригожин”, — наголосив експерт Московського центру Карнегі Андрій Колесников.
Перший раунд протистояння завершився з рахунком 1:0 на користь групи Пригожина-Кадирова, адже генерала Лапіна зняли з посади й нібито відправили у тритижневу відпустку. На його місце тимчасово призначено іншого генерала — Олександра Лінькова.
“Це означає втрату монополії. Держава не повинна віддавати цю монополію, інакше неформальний сектор починає переважати, коли він переважає у сфері насильства, це дуже пікантна ситуація. У разі, якщо це стратегія Путіна, він знову поганий стратег, як завжди. Але потім йому все одно потрібно буде вибиратися з цієї ситуації й кудись подіти цього Пригожина у той момент, коли він йому вже буде непотрібний”, — зазначив Колесников.
Пригожин і Кадиров критикують російське Міноборони аж ніяк не тому, що дбають про успіхи на фронті. Адже самі цим похвалитися не можуть: найманці ЧВК “Вагнер” безрезультатно штурмують Бахмут уже 4 місяці. А так звані “кадировці” більш ефективні у соціальній мережі TikTok. Реальна їхня мета — це підвищити власний статус та вплив усередині кремлівської ієрархії, а можливо, й очолити її.
“Вони хочуть здобути владу. Ці люди мають силовий ресурс. За різними оцінками армія Кадирова може бути від 20 до 30 тис. вірних йому людей. Пригожин має ще більше, оскільки він є паралельною структурою, армійською структурою, має медійний ресурс. Вдасться їм чи ні — це окреме питання. Тому що головними гравцями в Росії залишаються Федеральна служба безпеки (ФСБ) і армія”, — сказав політичний експерт Тарас Загородній.
Експерти відзначають зміну балансу сил і те, що конфлікти російських еліт підривають стійкість путінської влади. Багаторічна стабільність внаслідок монолітної вертикалі починає розвалюватися, а військові поразки російської окупаційної армії пришвидшують цей процес.
Президент Володимир Путін, котрий розпочав повномасштабну війну проти України для розширення влади, у результаті ризикує її втратити.
Читайте також: Ідеологи війни: хто переконав Путіна розпочати вторгнення в Україну — подробиці (ВІДЕО)