У Японії довго зберігалася політика відмови від використання сили як інструменту зовнішньої політики, але через посилення загроз з боку Північної Кореї країна почала переозброєння і модернізацію своєї армії. Крім того, Японія активно підтримує Україну в її боротьбі з російською агресією. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
Гість ефіру пояснив, що в японському суспільстві довго була присутня політика відмови від використання сили як інструменту зовнішньої політики. Так, багато хто вважав, що безпеку гарантують США. Однак останніми роками ситуація змінюється.
“Протягом останніх трьох років Японія починає переозброєння і модернізацію власної армії, знімає низку обмежень, говорить про постачання зброї, точніше товарів подвійного призначення для України та активно бере участь у наданні нам технологій, необхідних для радіоелектронної боротьби і дронів, також активно бере участь у створенні логістики та отриманні Україною фінансової допомоги з боку Тихоокеанського регіону”, — сказав Кулик.
Як він зазначив, наразі не варто очікувати, що Японія почне постачати Україні озброєння або ракетну техніку безпосередньо. Однак у Токіо усвідомлюють, що навчання північнокорейців сучасних методів ведення війни може призвести до конфлікту.
“Існують побоювання, що Кім Чен Ин може розв’язати якщо не глобальний, то локальний конфлікт на Корейському півострові, який втягне Японію в збройні зіткнення. Створення такої вибухонебезпечної ситуації в Тихоокеанському регіоні підштовхує Японію до пошуку більшого простору для маневрів, зокрема в наданні військової допомоги для України”, — наголосив експерт.
Він також зазначив, що рівень діалогу між країнами є досить високим.
“Японські міністри регулярно приїжджають в Україну: японці тримають руку на пульсі. Можна сказати, що ми маємо такий трикутник (до новообраного президента США Дональда Трампа, — ред.) — Сполучені Штати, Британія і Японія. Саме ці країни були основоположними для надання Україні допомоги та формування необхідного порядку денного на підтримку України. Японія продовжує залишатися такою, попри всі зміни у Вашингтоні. Про це говорив міністр закордонних справ Японії Такеші Івая в Києві, наголосивши, що країна не змінюватиме своєї політики щодо Києва, хто б не прийшов до влади у Вашингтоні”, — резюмував Віталій Кулик.
Читайте також: Формула миру, антиросійські санкції та загрози від КНДР: президент України провів зустріч із главою МЗС Японії
Як повідомлялося, Японія виділила Україні 3 млрд дол. у межах ініціативи “Групи семи” (G7), повідомив український президент Володимир Зеленський за підсумками зустрічі з міністром закордонних справ Японії Такеші Іваєю. Погашатимуть позику за рахунок доходів від заморожених російських активів. Київ і Токіо домовилися посилити співпрацю у сфері безпеки.