При створенні конструкції мирного договору потрібно враховувати інтереси Китаю — розбір експерта

Прапор Китаю на тлі міського пейзажу Шанхая. Фото: gettyimages.com

Китай не може допустити програшу Росії в розв’язаній Кремлем війні проти України, але для нього було б вигідно подальше ослаблення РФ. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна” Ігор Попов.

“У Китаю свої інтереси, тобто Китай не може допустити програшу Росії, тому що Китаю не потрібна перемога Заходу в його символічному й геополітичному протистоянні зі Сполученими Штатами. Але для Китаю подальше ослаблення Росії було б вигідне. Китай посилює свої позиції в російській економіці, в російській енергетиці, Китай отримує досить вигідні поставки, Китай займає ніші на російському ринку тих західних компаній, які йдуть. І тому, дійсно, для того, щоб вибудувати конструкцію мирного договору, глобальної домовленості, треба враховувати інтереси і Китаю, і Індії”, — сказав він.

Експерт переконаний, що просто локальний договір між Україною та Росією не вирішить питання.

“У Росії більше претензій все-таки до НАТО, до Сполучених Штатів. І вона хотіла б отримати відповіді на свої запитання, можливо, знизити свої амбіції, але ось геополітичний розклад, він, природно, впливає на те, що війна в Україні затягнулася так довго. Хоча всі сходяться на тому, що Росія не може досягти своїх цілей військовим шляхом в Україні, але з усім тим війна триває”, — сказав Попов.

Він вважає позитивним, що Китай завжди наголошує на необхідності поваги до принципу територіальної цілісності України.

“Тобто Китай теж не збирається визнавати юридичне входження окупованих територій до складу Російської Федерації, так само як Китай ніколи не визнавав, що незаконна анексія Криму може мати якісь юридичні наслідки. Але ми розуміємо особливу позицію Китаю, ми розуміємо їхнє протистояння зі Сполученими Штатами. Україна зробила свій геополітичний вибір, вона є союзником Заходу, так само як Захід є союзником України. Тому первинно для України — це консультації з тими, хто допомагав їй оборонятися від зовнішньої агресії”, — зазначив експерт. 

Попов констатував, що Україна, як і раніше, підтримує відносини з Китаєм, який є її головним торговельним партнером.

“До Китаю буквально нещодавно їздив наш міністр закордонних справ. Ми приймаємо китайські делегації. І тому треба розуміти Китай, треба зберігати з ним економічні відносини. Але ті ж економічні відносини, вони можуть лімітуватися хіба що обмеженнями, які є в Європейському Союзі. Якщо Європейський Союз ухвалює рішення про те, що з Китаєм вони не співпрацюють у військовій галузі або в галузі високих технологій, то Україна, як кандидат у члени ЄС, природно, це повторює. Але якщо в Європейському Союзі погоджуються продавати Китаю морські порти в концесію, або торгувати сировинними товарами, або побутовими товарами, то, звичайно, Україна цілком нормально також може працювати в цих напрямках”, — сказав він.

Читайте також: В інтересах Китаю дистанціюватися від російського бізнесу, — Пендзин

Раніше радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк висловив думку, що Китай пропонує так звані мирні ініціативи щодо завершення війни РФ проти України для свого політичного домінування. Це глобальний політичний гравець, не тільки економічний. І він формує своє уявлення про свого роду полюс, через який впливатиме на політичний процес. Пекін хоче сидіти за глобальним столом на рівних, поруч із коаліцією, яку очолюють Сполучені Штати, і прописувати ті правила, які влаштовуватимуть КНР насамперед.

Прямий ефір