Будівництво російського газопроводу в Китай “Сила Сибіру-2” остаточно зупинено, пише South China Morning Post. Магістраль мала проходити через територію Монголії. Але в плані національного розвитку країни до 2028 року проєкт “Сила Сибіру-2” навіть не згадується. Будівництво газопроводу заморожено через розбіжності між Москвою і Пекіном, повідомляє FREEДОМ.
Рішення Росії розв’язати повномасштабну війну проти України коштувало агресору втрати європейського ринку газу. Замістити його Москва спробувала постачання в Китай. Між країнами функціонує газопровід “Сила Сибіру”, але його потужностей не вистачає, щоб заповнити втрати експорту в Європу. У 2022 році Володимир Путін запропонував главі КНР Сі Цзіньпіну наростити закупівлі російського газу до 100 млрд кубометрів на рік. Весь цей час Москва активно лобіювала будівництво газопроводу “Сила Сибіру-2”. Але сторони не змогли домовитися. Китай зажадав опустити ціну на газ до внутрішньоросійського рівня — близько 60 дол. за тисячу кубометрів. Це вчетверо дешевше, ніж те, що вже поставляє “Газпром” газопроводом “Сила Сибіру”.
“Ми вступаємо в довгу паузу, оскільки Москва більше не вірить, що може отримати від Пекіна угоду, яку хоче, і, ймовірно, проєкт відкладається до кращих часів”, — зазначив колишній член Ради безпеки Монголії Мунхнара Байарлхавга.
Кремль розраховує перенаправити експорт газу через Азербайджан. 18 серпня російська делегація на чолі з Путіним прибула в Баку. У її складі був і голова правління “Газпрому” Олексій Міллер. У компанії заявили, що на зустрічі обговорювали розвиток спільного проєкту газопроводу “Північ-Південь”. На думку експертів, може йтися про експорт російського газу в бік Ірану і Пакистану.
“Він дуже складний, проходить через багато країн досить напружених, гірською місцевістю. Тому, чесно кажучи, мені не дуже віриться в цей проєкт. Тут же проблема фінансів. У “Газпрому” зараз немає вільних фінансових ресурсів для того, щоб будувати цей проєкт. Це багатомільярдний, довгостроковий проєкт”, — пояснив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
А грошей у “Газпрому” для такого масштабного проєкту і справді немає. Судячи зі звіту компанії, за підсумками першої половини 2024 року, збитки склали понад 480 млрд руб. (5,2 млрд дол.). Це на 88% більше, ніж за такий самий період 2023 року. І в цьому разі йдеться про виключно газовий бізнес корпорації. З урахуванням усіх інших напрямків збитки ще більш вражають.
“Накопичені втрати “Газпрому” з початку 2023 року перевищили трильйон рублів. Минулого року “Газпром” уперше за чверть століття отримав чистий збиток за міжнародними стандартами (МСФЗ) — тобто з урахуванням усіх дочірніх підприємств, а його розмір — 629 млрд руб. (6,9 млрд дол.) — став рекордним за весь час, що існує компанія. Експорт “Газпрому” “схлопнувся” до 69 млрд кубометрів — мінімуму з 1985 року, постачання до Європи — до 28 млрд кубів, або найнижчого рівня з кінця 1970-х, а видобуток газу впав на “дно” за всю історію компанії”, — з публікації Російської служби The Moscow Times.
31 грудня 2024 року закінчується термін дії п’ятирічного контракту про транзит російського газу через територію України. У Києві заявили, що вести переговори про його продовження не мають наміру. Євросоюз не проситиме Україну продовжити дію контракту з Росією, повідомила єврокомісар з питань енергетики Кадрі Сімсон.
Читайте також: Взаємовигідна співпраця: у чому полягають інтереси Китаю у РФ і Білорусі (ВІДЕО)