Протидія російському тіньовому флоту: США планують посилити санкції (ВІДЕО)

Тіньовий флот РФ. Фото: gur.gov.ua

Адміністрація президента США Джо Байдена готує масштабний пакет санкцій щодо російського тіньового флоту, пише агентство Reuters. Передбачається, що під обмеження потраплять не тільки судна, але також фізичні та юридичні особи, пов’язані з нелегальними схемами експорту російської нафти, інформує FREEДОМ.

У 2022 році “Група семи”, ЄС та Австралія затвердили верхню цінову стелю на російську нафту в 60 дол. за барель. Щоб обійти ці обмеження, країна-агресор сформувала так званий тіньовий флот із застарілих або дефектних танкерів під прапорами інших країн. За приблизними підрахунками, тепер він налічує близько 800 суден. Євросоюз та США вже запровадили низку обмежень щодо тіньового російського флоту й пов’язаних із ним компаній. Найближчими днями, за інформацією Reuters, Білий дім планує посилити санкції.

“Це дуже солідний пакет. Дві російські нафтові компанії, понад сто танкерів, нафтотрейдери, російські страхові компанії”, — пише Reuters.

Нинішня ситуація на світовому ринку нафти створює сприятливі можливості для посилення санкцій щодо російського енергетичного сектору, вважає міністерка фінансів США.

“Наша спільна мета — підірвати здатність Росії продовжувати вести цю жорстоку війну. Для цього ми зробили цілу низку кроків, але з самого початку ми зосередилися на доходах від продажу російської нафти. Це найважливіший компонент російського бюджету. Незвичайним у цей момент є те, що ринок нафти, схоже, добре забезпечений. Країни ОПЕК, такі як Саудівська Аравія, наразі мають надлишкові потужності. І це створює можливість для подальших дій”, — сказала міністерка фінансів США Джанет Єллен.

Аналітики Міжнародного енергетичного агентства прогнозують, що 2025 року на ринку з високою ймовірністю утвориться надлишок нафти — до 1,5 млн барелів на добу. А це призведе до уповільнення темпів зростання попиту.

“Це вдалий момент для посилення тиску на Росію. Якщо вилучити з ринку частину її нафти, постраждає вона одна. При цьому удар може вийти болючим: 1,4 мільйона барелів на добу — це приблизно 15% обсягу, який Росія, за даними МЕА (Міжнародного енергетичного агентства, — ред.), постачала на ринок останніми місяцями”, — пише DW з посиланням на доповідь Міжнародного енергетичного агентства.

У грудні 2024 року 12 європейських держав оголосили про спільні заходи щодо тіньового флоту Росії. Вони домовилися перевіряти страхові документи суден, що проходять через стратегічні морські протоки — Ла-Манш, Данські протоки й Фінську затоку.

Президент Латвії Едгарс Рінкевічс закликав посилити морське патрулювання в межах НАТО та активніше вводити санкції щодо тіньового флоту Росії.

“Слід “тримати під рукою” питання про можливе закриття Балтійського моря, що стало б дуже серйозним кроком, який вже звучав на рівні ідей і проти якого свого часу були висловлені різні заперечення. Щодня в Балтійському морі перебуває близько 2 000 різних суден, і всі з них неможливо проконтролювати”, — сказав президент Латвії в інтерв’ю телеканалу TV3.

За останні тижні в Балтійському морі було пошкоджено кілька підводних кабелів. За підозрою в диверсії Фінляндія затримала судно Eagle S. На ньому виявили обладнання, яке могли використовувати для шпигунства за літаками й кораблями. Країни регіону та НАТО оголосили про посилення заходів безпеки.

Читайте також: Скільки танкерів, який дохід: деталі про тіньовий флот РФ повідомив Риженко

Прямий ефір