Понад 200 протезів за рік виробила львівська майстерня протезування на базі Національного реабілітаційного центру “Незламні” (Unbroken). У першу річницю запуску цього напрямку центр відкрив двері майстерні для всіх охочих. Люди змогли побачити роботу команди протезистів і всі етапи виготовлення штучних кінцівок, а також поспілкуватися з тими, хто отримав протез, повідомляє FREEДОМ.
46-річний прикордонник Олександр Морський служив у Маріуполі. У березні торік під час проведення операції на воді він дістав поранення руки. Пам’ятає, тоді надійшло чергове бойове завдання — перевезти український десант. Під час його виконання в їхній катер влучила російська ракета і він загорівся. Троє побратимів загинули на місці. Олександр зміг вибратися з катера, що палав.
“Мені пощастило, що я не втратив свідомість, і мені вдалося вибратися самому з цього катера, що палав, а палав він досить сильно. Піти між обстрілами і дістатися до пункту, тому що рятувати там щось сенсу не було. Мене витягнув янгол-охоронець, більше тут нічого сказати не можу”, — поділився військовослужбовець.
Ліву руку йому ампутували в госпіталі на “Азовсталі”. У травні 2022 року разом з іншими захисниками меткомбінату Олександр вийшов із заводу і опинився в полоні. Після обміну в Україні на Олександра чекало шість місяців лікування та реабілітації. У центрі Unbroken йому встановили протез руки, і чоловік повернувся на службу.
“Став упевненішим у собі, адже тепер можеш щось самостійно зробити, не завжди потрібна стороння допомога, і вже намагаєшся робити щось складніше, ніж те, що раніше робив. Дуже важлива насамперед психологічна підтримка — ти почуваєшся звичайною людиною, може, трохи обмеженою, але дуже важливо, що ти вже впевнений у собі, маєш якісь плани на майбутнє, не боїшся щось робити… Я зараз продовжую службу, життя триває”, — розповів Олександр.
Перша мобільна протезна майстерня Національного реабілітаційного центру Unbroken запрацювала у вересні 2022 року. Її разом з обладнанням від німецької компанії Ottobock надала Мальтійська служба допомоги за підтримки уряду Німеччини та Міністерства охорони здоров’я України.
“Ми дуже раді знайти таку команду, яка цей проєкт реалізувала, адже нелегко було наважитися на цей проєкт. Ми розуміли, що лікарня теж стартує в протезуванні з нуля. Дуже раді, що ми можемо так допомагати країні. Для нас це дуже велика відповідальність. Я думаю, що це не кінець проєкту. Мобільна майстерня залишається і розвиватиметься”, — повідомив керівник Мальтійської служби допомоги в Україні Павло Тетко.
Наразі на базі лікарні діє сучасна майстерня площею 250 кв. м. Там є кімнати з печами та верстатами, де роблять куксоприймачі, а також приміщення для примірок і тренувань. У майстерні працюють семеро протезистів. Такої кількості спеціалістів замало, тому в лікарні готові навчати протезуванню всіх охочих.
“Кількість поранених збільшується, кількість протезистів, на жаль, ні. Тому з моєї точки зору єдиним правильним рішенням є виховувати і навчати нових людей. Тому основні наші виклики та запити — це навчання, стажування та підвищення кваліфікації, адже можна купити багато обладнання, зробити ремонти, задіяти великі площі, але важливий момент полягає в тому, щоб там було кому працювати”, — каже протезист Назар Багнюк.
За рік роботи напряму протезування фахівці Центру вже виготовили та встановили 215 протезів. З них 13 — це біонічні протези рук.
“215 людей, які не виїхали з України, не шукали по світу протезні майстерні, заводи, а отримали допомогу в Україні. Я думаю, що це надзвичайно прекрасний момент, коли люди отримують лікування в Україні. І отримали вони протези найсучасніші. Ми щасливі, що змогли допомогти їм”, — сказав генеральний директор Першого медоб’єднання Львова Олег Самчук.
У першу річницю запуску напрямку протезування центр відкрив двері протезної майстерні для всіх охочих. Люди змогли побачити, як роблять протези та поспілкуватися з українськими захисниками, які вже пройшли протезування або тільки готуються до цього.
“Ми брали тих дітей, які готові побачити це і поспілкуватися з нашими захисниками, хлопцями, які тримають над нами небо. І це потрібно. Можливо, у майбутньому хтось із них теж стане протезистом”, — розповіла заступниця директора з виховної роботи ліцею № 38 Христина Дацко.
У планах центру — створення ще однієї протезної майстерні у львівській лікарні святого Луки та протезний мінізавод на території лікарні святого Пантелеймона.
Читайте також: Реабілітацію військовослужбовців та постраждалих цивільних проводять у львівському центрі Unbroken (ВІДЕО)