Протести у Північній Македонії: чому македонці проти “французького плану” щодо вступу до Євросоюзу

Скриншот видео: ap.org

Масові протести та зіткнення з поліцією почалися у Північній Македонії після узгодження “французького плану” компромісів із Болгарією задля вступу до Європейського Союзу. Болгарія кілька років блокувала можливу перспективу Північної Македонії стати членом ЄС, заявляючи про розбіжності у трактуванні історичних та культурних питань. У суперечку втрутився президент Франції Еммануель Макрон. Запропонував “французький план” компромісу для вирішення спору. Це викликало великі протести у Скоп’є, повідомляє UA.

Упродовж тижня тисячі людей щодня виходять на акції протесту у столиці Північної Македонії. У Скоп’ї люди збираються на центральних вулицях та біля будівлі уряду. Місцеву поліцію закидають камінням, палять смолоскипи та димові шашки. Протестувальники пояснюють — так обстоюють самобутність своєї невеликої країни.

“По-перше, мене турбує непрозорість діяльності уряду, протоколи переговорів не публікуються. А по-друге, згідно з вимогами Європейської ради, у нас знову є умовна дата переговорів про вступ до ЄС. Македонія розпочне переговори, як тільки буде змінено нашу конституцію, коли болгари втрутяться в нашу конституцію. Це ультиматум. Ось чому я протестую”, — каже громадянин Північної Македонії Стефко Негрескі.

Болгарія давно ставить історичні претензії до Північної Македонії. Головна вимога Софії — щоб сусіди порвали з ідеологічною спадщиною та практикою комуністичної Югославії. У середині ХХ століття комуністичний режим Йосипа Броз Тіто, на думку болгарської сторони, перетворив болгар на македонців для розриву зв’язків між населенням колишньої Союзної Республіки Македонія та Болгарією. Наразі болгари вимагають на рівні конституції визнати свої права — жителі Північної Македонії з цим категорично не згодні.

“Кожен народ у світі має право на самовизначення, тому македонський народ теж має право на самовизначення та право вирішувати свою власну ідентичність”, — зазначає професорка Інституту національної історії (Північна Македонія) Наталя Котлар.

Через відмову Північної Македонії йти на поступки Болгарія, як член ЄС, вже другий рік блокує можливість країни стати членом Євросоюзу. Хоча кандидатом Північна Македонія є вже 17 років.

Допомогти вирішити суперечку вирішив президент Франції Еммануель Макрон. Які саме умови запропонувала Франція, не повідомлялося. Але Національна асамблея Болгарії схвалила резолюцію, яка знімає болгарське вето на подальшу євроінтеграцію Північної Македонії. З умовою про визнання болгар як націотворчого етносу у конституції країни.

“Французький план” компромісу як основу для подальших домовленостей підтримали й в уряді Північної Македонії.

Свою реакцію на знайдений компроміс керівництва двох країн уже опублікували держсекретар США Ентоні Блінкен та верховний представник ЄС із питань зовнішньої політики Жозеп Боррель. Вони зазначили, що в такий критичний момент європейської історії, коли Росія розв’язала війну проти України, просування Албанії та Північної Македонії шляхом до ЄС є ключем до зміцнення згуртованості та стійкості всього Європейського континенту.

“Ми вітаємо компромісну пропозицію, яка враховує інтереси та стурбованості як Північної Македонії, так і Болгарії, яка заснована на взаємній повазі, довірі та розумінні. Суверенне рішення парламенту Північної Македонії матиме важливе значення для просування вперед. Цей дух конструктивного компромісу, на якому будується європейська інтеграція, повинен і надалі надихати всіх учасників цього історичного процесу”, — йдеться у спільній заяві Блінкена та Борреля.

Однак у найбільшій опозиційній партії Північної Македонії вважають, що пропозиції Франції прийнятні виключно для Болгарії. Оскільки підтримують її вимоги, які заперечують північномакедонську історію, мову, ідентичність, культуру та спадщину.

“Ми збираємося битися і перемагати, або Македонії не буде. Або ми будемо битися і переможемо, або Македонії не буде. Чи є у нас вибір?”, — заявляє лідер Демократичної партії македонської національної єдності Християн Микоскі.

Опозиція Північної Македонії закликає співвітчизників не припиняти протести та виходити на вулиці, щоб відстояти свою національну ідентичність.

Читайте також:

Ердоган обговорив із Путіним створення коридорів для експорту зерна з портів України — турецькі ЗМІ

Президент Польщі відреагував на законопроект щодо особливого статусу для поляків в Україні

Прямий ефір